Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo sa naučiť, ak chceš v budúcnosti super prácu?

Už len počas posledných 20 rokov sa požiadavky na zamestnancov absolútne zmenili. Kedysi si mal vedieť posielať faxy alebo ovládať klapky na pevnej linke. Vo firme bol jeden počítač a dva mobily, ktoré používali šéfovia. A mali ich v kufri auta.

Dnes by ti už také niečo asi nestačilo. Automaticky sa očakáva, že ovládaš Excel, Word, Powerpoint, vieš používať smartfón, cloudy, intranety alebo sociálne siete. 

No a technologický pokrok sa nijako nespomaľuje, práve naopak. Aj preto je tak potrebné myslieť na budúcnosť a na to, aké skilly by sme mali ovládať, ak si o pár rokov chceme nájsť top prácu. S veľkou výplatou. A homeofficom. A psíkom v kancelárii.


Každý z nás, kto chce v budúcnosti na pracovnom trhu uspieť, by sa mal naučiť aspoň základy programovania. Nejde o to, aby sa z teba stal programátor a vymyslel si novú prevratnú aplikáciu, ktorá zmení svet. Ale ak budeš poznať základné princípy programovania, budeš si vedieť nastaviť napríklad rôzne automatizácie, ktorých je v práci stále viac. A urýchlia ti robotu.

Keďže sa všetko tak rýchlo mení, je tiež potrebné, aby sme sa ako zamestnanci vedeli rýchlo učiť a prispôsobovať sa novinkám. Dôležitá je teda schopnosť učiť sa, ale aj nebyť úzko orientovaný len na jednu jedinú zručnosť a mať všeobecné zručnosti. Potom nás nič len tak nezaskočí.

Kritické myslenie bude pre každého budúceho zamestnanca tiež… kritické. Premýšľať a spracúvať kriticky informácie zatiaľ žiaden robot nedokáže. A síce to nedokáže ani veľmi veľa ľudí, verím, že ty budeš výnimka.

S tým súvisí aj to, že by sme mali vedieť využívať technológie čo najviac v náš prospech. Máme okolo seba tisícky nástrojov, aby sme zefektívnili prácu, komunikáciu, boli tvorivejší a rozmýšľali inovatívne.

S rozvojom virtuálnej reality sa tiež budeme musieť naučiť spolupracovať do veľkej miery virtuálne. Veď si spomeň, koľko na začiatku lockdownov trvalo, kým sa všetci učitelia naučili pracovať so Zoomom a nevypínali si mikrofón práve vtedy, keď hovorili. Dnes napríklad Meta chystá celý virtuálny svet Metaverse, kde sa budú ľudia stretávať. Čím skôr sa v tom celom zorientuješ, tým lepšie. 

No a na záver je pre mnohé firmy dôležité myslieť odvážne a nebáť sa meniť aj veci, na ktoré boli desiatky rokov zvyknuté. Svet okolo nás sa mení a my to naozaj nezastavíme tým, že sa budeme tváriť, že žiadne zmeny neexistujú a naozaj si ten update nemusíme nainštalovať.

Naopak, mali by sme technológiám vo svojej škole alebo práci vykročiť naproti a s trochou odvahy sa meniť aspoň rovnako rýchlo, ako ony okolo nás. 

Tak zamakaj na týchto zručnostiach a určite ťa v budúcnosti čaká fakt super práca.

Video: Juraj Padych

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi