Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo urobiť so starým mobilom?

stary mobil

V šuflíku sa nám zbierajú staré mobily od čias Nokie 3310 a my už nevieme, čo s nimi robiť? Toto video ponúka všetky odpovede.

Ak je mobil ešte stále schopný telefonátov a SMSiek a nedymí sa z neho pri nabíjaní, skúsme ho posunúť ďalej v rámci rodiny, kamarátov alebo aj charitatívnej organizácii.
V prípade, že tento krok zlyhá, si skúsme vyhľadať spoločnosti, ktoré robia takzvané repasovanie. Každý telefón skontrolujú, rozoberú, opravia, vyčistia a predajú ho ďalej. No a nám za starý mobil samozrejme nejaké to eurko zaplatia.

Naše zákony o vracaní elektroniky tiež čo-to hovoria. V predajni, ktorá má plochu vyhradenú na predaj elektrozariadení aspoň 400 m2, môžeme odovzdať mobil bezplatne a nemáme žiadnu povinnosť kúpiť si nový. Podmienkou je len to, že maximálny vonkajší rozmer mobilu je najviac 25 cm. Ale neviem, kto by túto podmienku nespĺňal… 

Ďalšie riešenie sú aj mobilní operátori, ktorí ponúkajú spätný odber mobilov. Za náš starý mobil nám dajú rôzne výhody, zľavy z paušálu alebo podporia charitatívnu organizáciu.  

Samotná recyklácia nie je jednoduchý proces, lebo mobil sa skladá z rôznych komponentov a častí a aby to nebolo také jednoduché, každý je z iného materiálu. Napríklad smartphone môže obsahovať až 75 zo všetkých 118 prvkov v periodickej tabuľke. Nájdeme tam aj zlato, striebro, alebo platinu.

Dôležité je ale povedať jedno. Aj na recykláciu potrebujeme energiu a nejaký odpad alebo znehodotenie materiálov vznikne vždy.

Preto sa zamyslime, či potrebujeme meniť mobil tak často. Pred kúpou sa úprimne opýtajme, či bez nových funkcií fakt neprežijeme, alebo sa len potrebujeme ukázať s novým modelom. Nakoniec nezabudnime, že mobil po tom, čo ho roky používame, obsahuje našu digitálnu stopu.

Má naše fotky, videá, správy, tajnosti. Preto pred odovzdaním starého mobilu, či už ho dáme tetičke z Moravy, predáme na repasovanie, alebo odovzdáme na recykláciu, vymažme všetko a mobil dajme do výrobných nastavení. Aby sa nestalo, že sa nejaké tie nevhodné fotky dostanú, kde nemajú… aj keď ty také určite nefotíš.

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi