Generácia,
ktorá sa zaujíma

Dá sa naučiť na test za jednu noc? 3 mýty a fakty

Za obeť už padlo pár šálok kávy, energeťáky a možno aj čokoláda. Z youtube sa ozýva Requiem a ty už 5 hodín bez prestávky pozeráš do papierov na zajtrajšiu skúšku. Last-minute učenie pred skúškou si zažil každý študent. Aké najčastejšie mýty ťa oberajú o dobré hodnotenie na teste? 

#1Mýtus: Učenie bez prestávky ti pomôže zapamätať si viac učiva

Ak si skončil či skončila na tomto článku, pravdepodobne sa snažíš zistiť, ako sa toho naučiť za krátku dobu čo najviac. Pokiaľ si si nechal učenie na poslednú chvíľu, musíš ísť na to smart. 

Učením bez prestávky očakávané výsledky nedosiahneš. Namiesto nezmyselného hltania informácií si vopred sprav zoznam toho, čo sa musíš určite naučiť, čiže prioritizuj. Bez akých vedomostí budeš mať zaručené FX? Tým začneš.

Zdroj: memedroid.com

V učení si teda potrebuješ robiť pauzy. Ako sa učiť s prestávkami? Využi Pomodoro techniku. Ešte v roku 1987 ju vynašiel študent Francesco Cirillo, ktorý bol rovnako frustrovaný ako ty z toho, že mal pred sebou veľa učenia, no nedokázal sa naň sústrediť. Našiel doma časovač v tvare paradajky, ktorý nastavil na 20 minút. Tento čas venoval sústredenému učeniu. Po týchto dvadsiatich minútach si dal 5 minút pauzu a po nej pokračoval ďalej.

Na efektívne učenie využi Pomodoro techniku. Dvadsať minút venuj štúdiu a päť minút oddychu.

Pomodoro techniku využíva veľa ľudí a nájdeš k nej na YouTubu príjemné videá s lofi hudbou v pozadí, kde ti beží časovač a upozorní ťa na prestávku. Po štyroch 20 minútovkách si daj dlhšiu prestávku, približne pol hodinu. 

Čo na túto metódu veda? 

Zdroj: giphy.com

Výskum, ktorý o tejto technike robil profesor psychológie Alejandro Lleras z University of Illinois potvrdil, že krátke prestávky nám pomáhajú lepšie sa sústrediť. Keď sa učíme bez prestávky, náš mozog sa unudí k smrti a prestane vnímať to, čo doňho chceme silou-mocou natlačiť.

#2Mýtus: Ak si budeš čítať text dookola, lepšie si ho zapamätáš

Prečítať si text na skúšku raz je efektívna stratégia ako sa oboznámiť s témou. Keď sa však vrhneš na tie isté slová päť či šesťkrát, veľa nového sa z nich nedozvieš. Tvoj mozog sa totiž nebude zamýšľať nad čítaným textom viac do hĺbky. Namiesto toho si povie, že: Ok, toto už viem. V skutočnosti však pri takomto štýle učenia pravdepodobne dostaneš na písomke či  teste okno. 

Daj si kvíz alebo si napíš to, čo si sa naučil na papier. Tak si informácie efektívne zapamätáš.

Ako zistíš, či to už vieš? Skús sa z učiva, ktoré si si prečítal, vyskúšať. Zapíš si to, čo si sa naučil na papier alebo si vypíš otázky, ktoré by sa ťa mohol učiteľ spýtať na teste a odpovedaj na ne. V tom momente zistíš, kde máš nedostatky. 

#3Mýtus: Učením v noci pred skúškou si zapamätáš najviac

Kto sa aspoň raz neučil na skúšku noc pred ňou, akoby ani nebol študentom. Niekedy jednoducho nemáš na výber, iba sa zaprieť, sadnúť si za stôl a odoprieť si hodiny spánku, aby si sa toho naučil či naučila čo najviac.

Asi ťa neprekvapí, že táto metóda nie je efektívna. Nedostatok spánku a snaha nasiaknuť do mozgu čo najviac informácií, môže vyústiť do ešte väčšieho stresu v deň testu a k únave. Snaž sa preto nenechávať si učenie na poslednú chvíľu. Občasne sa však dá zvládnuť príprava na test za jednu noc.

Kay Chung rozbehla na StudyToku sériu pulling all-nighter a funguje!

Kay Chung je študentka zubného lekárstva na University of California v Los Angeles. Keďže študovať zubarinu je náročné, často jej nezostáva nič iné, len sa na skúšky pripravovať v noci. Napriek tomu, že čas hrá proti nej, testy vždy úspešne spraví. Metóda, ktorú ukazuje v minútových videách na TikToku, má však hlavu a pätu. 

Kay Chung si učenie delí do časových úsekov a necháva si priestor aj na oddych. Napríklad si na odreagovanie spieva karaoke a potom si naučené veci píše na papier, aby vedela, čo si zapamätala. Nie z karaoke, ale z podkladov na skúšku.

✨ Ak ťa zaujímajú techniky učenia, ktoré ti pomôžu prioritizovať povinnosti, prečítaj si článok o tom, ako sa učiť efektívne.

Takisto si robí pri učení poznámky, čím si abstrahuje kľúčové informácie, ktoré potrebuje vedieť na skúšku. 

V jednom z videí sa počas štúdia presunula do iného priestoru, čo jej pomohlo opäť nakopnúť sústredenie.

Ako však hovorí vo svojich videách, obvykle sa na skúšku pripravuje dva či tri dni vopred. Nekonečné pitie energeťákov, kávy a nedostatok spánku nie je najlepšou cestou k dobrým známkam, no zato je zaručenou cestou k zdravotným problémom.

Zdroj: giphy.,com

Najlepšiu metódu si musíme vybrať sami

Učenie je veľmi individuálna vec, a preto sa nevzdávaj, ak tvojmu sústredeniu nepomôže to, čo pomohlo inému spolužiakovi. Najlepší štýl učenia väčšinou objavíme sami počas štúdia

Zdroj titulnej fotky: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Toto takto