Generácia,
ktorá sa zaujíma

Kto je Mikuláš Černák a za čo sedí?

V kinách beží film Miki o mafiánovi Mikulášovi Černákovi. So svojou mafiánskou skupinou zavraždil desiatky ľudí. Napriek tomu ho niektorí obdivujú a považujú za ikonu. Vysvetľujeme, prečo to nie je v pohode, kto Černák bol a za čo je odsúdený na doživotie. 

Blížili sa Vianoce 1997 a na policajnej vrátnici v Banskej Bystrici sa objavil Mikuláš Černák, o ktorom sa vravelo ako šéfovi mafie. Nedávno bolo po ňom vyhlásené celoštátne pátranie, prišiel preto aj so svojím advokátom dobrovoľne podať výpoveď. 

Na vrátnici čakal vyše hodiny na vyšetrovateľa, na čom sa spolu s advokátom zabával. K udalosti zavolal aj redaktorov televízie Markíza a bývalého rádia Twist. Odvtedy je Černák s menšou ročnou pauzou vo väzení. V roku 2009 bol za 6 vrážd, pokus o vraždu a prípravu vraždy odsúdený na doživotie. Počas pobytu vo väzení sa postupne priznal k ďalším desiatim vraždám.

Ako sa ale z neho stal mafián a prečo sa na Slovensku v 90. rokoch darilo organizovanému zločinu? 

Kto je Mikuláš Černák? 

Mikuláš Černák sa narodil v roku 1966 v Brezne. Prvý zápis v registri trestov a podmienku dostal ešte ako tínedžer za krádež magnetofónu a nasledovali ďalšie dve za držanie zbraní a ublíženie na zdraví.

Okrem toho však nebol jeho život ničím zvláštny. Dodnes rád hovorí, že bol chlapec z dediny a pochádzal zo slušnej rodiny. V 19 rokoch sa oženil a pracoval ako vodič autobusu až kým neprišli roky 1991 a 1992

S dvojicou kamarátov Martinom Lábošom a Milošom Kaštanom si založili firmy a čoskoro začali zarábať na podvodoch. Napríklad objednali tovar, na ktorý si vystavili faktúru, ale už zaň nezaplatili. Na takéto biznisy začali časom využívať biele kone, teda chudobných ľudí, ktorí sa pod takéto obchody podpisovali a Černák a jeho kamaráti boli vďaka nim krytí.  

Neskôr založili civilnú bezpečnostnú službu Security3. Okrem ochranky si však u nich podnikatelia objednávali aj postrašenie“ ich konkurencie, alebo iných zločineckých skupín. Časom došlo aj na nájomné vraždy. Od niektorých podnikateľov zas žiadali výpalné, čo znamená, že ich vydierali, aby im dali peniaze za „ochranu” – poskytnuté peniaze ich mali chrániť nielen pred inými zločincami, ale hlavne pred samotnými výpalníkmi.

Vraždy nepohodlných svedkov a bývalého policajta 

⚠️ Táto pasáž obsahuje aj popis vraždy. Ak by to mohlo v tebe vyvolať nepríjemné pocity, odporúčame ti pokračovať až ďalším nadpisom

V roku 1993 sa Černákov brat pohádal v bare s druhým hosťom a s kamarátom ho ubili na smrť. Hostinský sa však rozhodol svedčiť na polícii a Černák preto nariadil jeho odstránenie. Z krčmy ho vylákal muž, ktorý potreboval pomôcť s autom. Vonku ho už ale čakali ľudia z Černákovej skupiny a zastrelili ho. Odstránenie nepohodlného svedka bolo jednou z prvých vrážd a spustilo lavínu ďalších

Prvú nájomnú vraždu vykonal samotný Černák v roku 1993. Obeťou bol Ukrajinec žijúci v Banskej Bystrici. Vraždu si objednal jeden podnikateľ po tom, čo Ukrajinec žiadal od neho peniaze a vyhrážal sa jemu aj jeho rodine. 

Pokračovali ďalšie vraždy na objednávku, konkurencie alebo nepohodlných svedkov, či nie veľmi spoľahlivých členov vlastnej skupiny. 

Jedna z najbrutálnejších vrážd sa stala v hoteli Gerlach v Poprade, kde v salóniku Černák dobodal bývalého policajta Gustáva Slivenského. Jeho hlavu potom odrezali a nechali na aute pred jeho bytovkou v Poprade. 

Skutky Černákovcov zmapoval podrobne v tomto videu true crime youtuber Eduard Birke. Vychádza v nich však zo samotných výpovedí Černáka a niektoré z nich nie je možné úplne overiť.

Za čo sedí?

V decembri 1997 boli Černák a dvaja jeho muži obvinení z vydierania a polícia vyhlásila po nich celoštátne pátranie. Černák prišiel na políciu v Banskej Bystrici aj s advokátom s tým, že chce vypovedať. 

Podľa niektorých zdrojov si myslel, že mu skoro nič nehrozí. Černák tvrdí, že mu to sľúbil vtedajší námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslav Svěchota. Toto jeho tvrdenie sa však nedá overiť

Od roku 1997 je vo väzení až na krátku pauzu, keď bol podmienečne prepustený od septembra 2002 do jari 2003

S jeho krátkym pobytom na slobode sa viaže incident z lyžiarskeho strediska v Tatranskej Lomnici. Vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda mal byť svedkom, ako terorizuje ostatných ľudí v rade na lanovku a podal naňho trestné oznámenie. 

Po rokoch vyšetrovania, súdných konaní a žiaľ aj vraždy spoluobžalovaných a svedka bol Černák v roku 2009 odsúdený na doživotie. Dostal ho za šesť vrážd a objednávku vraždy svojho spoluobžalovaného, ktorú mal vybaviť z väzenia. Dodnes sa priznal k 16 vraždám, zdroje z podsvetia hovoria, že ich mohol spáchať až 20 alebo 30.

Bude podmienečné prepustený?

Tento rok podalo občianske združenie Reštart-nový život návrh na Černákovo podmienečné prepustenie. Zástupkyňa združenia uviedla, že za viac ako 25 rokov vo väzení prešiel výraznou zmenou a nehrozí, že by sa vrátil k zločinu. 

Okresný súd v Trnave však zasadnutie o prepustení odložil na neurčito a žiadal vypracovanie psychiatrických a psychologických posudkov. Viacerí odborníci sa však nevedia zhodnúť, nakoľko môže byť jeho žiadosť úspešná. Je to prvý prípad v histórii Slovenska, kedy o podmienečné prepustenie žiada človek odsúdený na doživotie. 

Prečo sa v 90. rokoch tak darilo mafii? 

Portál Investigace.cz vysvetľuje, že k rozvoju organizovaného zločinu na Slovensku prispela aj úplne nová situácia po Nežnej revolúcii. Polícia a súdy neboli na premyslené ťahy mafiánov pripravení. „Mafiám hrali do kariet (…) aj kontakty a priateľstvá s vplyvnými či vysoko postavenými osobami,“ vysvetľuje portál. Viac o týchto prepojeniach si môžeš prečítať v článku na Investigace

Polícia tiež nemala prepojené policajné databázy zločincov zo západnými krajinami. Aj preto sa u nás darilo zločincom z Albánska, Srbska, alebo Kosova. Na Slovensko prišli ešte počas socializmu s ľuďmi, ktorí tu v rámci socialistickej výmeny študovali alebo pracovali. No a keď sa zmenil režim, využili otvorený trh a oslabenú políciu na svoje  „podnikanie“. 

To, ako v 90. rokoch ťahala polícia za kratší koniec, si môžeš pozrieť v českom seriáli Devadesátky, ktorý je inšpirovaný skutočnými zločinmi z tej doby. Odohráva sa síce v Česku, ale podobná situácia bola aj u nás. Nie je to však pekné pozeranie. 

Prečo ľudí priťahujú gangstri?

Často si nevieme predstaviť, čo musia prežívať obete brutálnych trestných činov, aké mal na svedomí aj Mikuláš Černák. Rovnako sa často zabúda na prežívanie príbuzných a blízkych obetí. Naopak, niektorým ľuďom mafiánski bossovia imponujú. 

Na TikToku sa denne objavujú videá mafiánov vrátane Černáka ovešaných zlatom, s tigrom (tie fakt choval) na vodítku, alebo v čiernej koženej bunde a drahom aute. Mafiáni sú tak cez luxus, moc a svoj štýl vykresľovaní ako ikony, alebo celebrity a vytvára sa okolo nich kult osobnosti. Nemali by sme však zabúdať, aké utrpenie sa za tým skrýva

Zdroj: dokument Mafiáni

Mafiáni môžu ľuďom imponovať z viacerých dôvodov

Mafii sa často darí tam, kde sú oslabené, alebo skorumpované inštitúcie ako polícia, súdy, alebo tajná služba. Ľudia majú v ne nízku dôveru a mafia popri nich môže pôsobiť ako niekto, kto „aspoň robí poriadok.“ Niektoré z Černákových obetí boli tiež obávaní zločinci a po ich vraždách mohli mať ľudia pocit, že si niekto s nimi poradil.

Niektorí mafiáni si tiež ego tripujú na tom, že sponzorujú napríklad športový klub vo svojom meste a ľudia majú pocit, že niečo pre nich robia. 

Aj usporiadanie mafie má tak trochu pripomínať komunitu, alebo rodinu (aj keď takú pekne toxickú). Často sa kladie dôraz na vernosť, ale aj poslušnosť. Podľa odborníka na mafiu Jamesa Finckenauera prispievajú tieto veci k tomu, že „mafiáni pôsobia ako ľudia, ktorí sa starajú o šťastie svojej komunity a žijú podľa svojich pravidiel.“

Mafián Corleone z knihy a filmu Krstný otec čiastočne prispel k romantizovaniu mafie. Zdroj – Giphy

Podľa Finckenauera  môžu mať ľudia pocit, že ak si žijú svoje obyčajné životy, vyčíňanie mafie sa ich netýka a mafiáni si vybavujú účty len medzi sebou. Nie je to však úplne tak. 

Stačí, že máš úspešný podnik, po ktorom mafiáni zatúžia, alebo si policajt či policajtka, ktorí sa snažia robiť si poctivo svoju prácu. V 90. rokoch na Slovensku mafiáni nastražovali na seba alebo policajtov bomby. Napríklad v Žiline v roku 1998 vybuchla nastražená bomba v telefónnej búdke a namiesto muža, ktorého sa chceli mafiáni zbaviť, zabila troch nevinných ľudí

Zdroj obrázku: Canva, TikTok

Reklama

Vyber si viac z Toto takto