Vražda prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho znamenala pre Ameriku šok. Mladý politik na vrchole svojich síl bol zavraždený na ulici v prítomnosti 200-tisíc ľudí, svojej ženy, policajtov aj médií. Čo sa v skutočnosti stalo a aké tri najznámejšie konšpiračné teórie sa doteraz šíria internetom?
Smrť prezidenta Kennedyho
V piatok 22. novembra 1963 John Fitzgerald Kennedy a jeho manželka Jacqueline Kennedyová nasadli do limuzíny v texaskom Dallase. Na návštevu tohto mesta prišli preto, lebo zohrávalo kľúčovú rolu v tom, či bude Kennedy opäť zvolený za prezidenta USA.
Počasie bolo príjemné, a preto sa prezident rozhodol, že na limuzíne nepotrebujú ochrannú strechu. V aute sedeli spolu s prezidentským párom aj dvaja špeciálni agenti na predných sedadlách a uprostred texaský guvernér John Connally s manželkou. Limuzína ich mala viezť len šestnásť kilometrov cez mesto, aby ho mali ľudia možnosť stretnúť naživo. Kennedy s manželkou si užívali jazdu autom, kývali a usmievali sa na ľudí, ktorí sa na nich prišli pozrieť.
Tento pekný moment sa však veľmi rýchlo zmenil, keď neznámy strelec o 12:30 trikrát vystrelil na prezidenta USA. Jedna guľka prešla jeho chrbtom, vyšla krkom a zranila aj pred ním sediaceho guvernéra. Druhá mu zasiahla hlavu.
Šofér limuzíny okamžite zmenil plánovanú trasu a posádku s postreleným prezidentom odviezol do nemocnice. Kennedymu však už lekári nedokázali pomôcť a o 13:00 ho prehlásili za mŕtveho.
O pár hodín neskôr chytili aj vraha. Bol ním Lee Harvey Oswald, ktorý pracoval v budove texaského skladu školských učebníc, z ktorej strieľal. Strelec bol bývalý príslušník námornej pechoty a stúpenec marxizmu, a to dokonca taký horlivý, že niekoľko rokov prežil v Sovietskom zväze.
Strieľal viac ako jeden útočník?
Jedným z najznámejších záznamov atentátu na prezidenta je video krajčíra Abrahama Zaprudera, ktorý si so sebou zobral kameru, aby si natočil Kennedyho sprievod mestom. Tieto zábery neskôr pomohli vyvrátiť konšpiračnú teóriu, ktorá tvrdila, že útočník nekonal sám.
Video analyzovali odborníci aj laici, ktorí sa snažili zistiť, či mohlo ísť o viac ako jedného strelca. Ľuďom sa totiž nezdala dráha prvej guľky, ktorá zasiahla Kennedyho a aj guvernéra. Mala by sa totiž stočiť a zmeniť smer po tom, čo zasiahla Kennedyho, čo sa zdalo ako veľmi nepravdepodobné. Mysleli si preto, že druhý útočník strieľal spred Kennedyho limuzíny.
Po dôkladnej analýze však experti dospeli k záveru, že to možné bolo, keďže guvernér nesedel priamo pred Kennedym, ale viac vľavo a nižšie ako prezident.
USA však táto konšpiračná teória o viacerých vrahoch zjavne trápi aj desiatky rokov po Kennedyho vražde. Vedec Nicholas R. Nalli sa totiž aj v roku 2018 venoval prevereniu dráhy guliek, ktoré ho priviedlo k jednoznačnému záveru. Prezidentova hlava, ktorá bola zasiahnutá odzadu, sa hýbe podľa výpočtov tak, ako by mala. Ak by bol ďalší strelec pred autom, hlava by sa po zasiahnutí hýbala inak.
O tom, že vrah konal na vlastnú päsť, hovorí aj 888-stranový dokument, ktorý je oficiálnym záverom vyšetrovania. Warrenova komisia, ktorú viedol predseda Najvyššieho súdu USA Earl Warren desať mesiacov, získala svedectvá viac ako 550 svedkov, 3 100 správ od FBI a U.S. Secret Service.
Poča vyšetrovania vypovedali aj experti, analyzovali viaceré videá natočené svedkami atentátu, k dispozícii mali aj závery z Kennedyho pitvy a vedeckú rekonštrukciu udalosti. Okrem toho, na šiestom poschodí texaského skladu učebníc, odkiaľ útočník strieľal, našli tri nábojnice, ktoré podporujú záver, že strieľal jeden človek trikrát.
Útočila mafia?
Jedna z častých konšpiračných teórií o smrti prezidenta Kennedyho hovorí o tom, že to má na svedomí mafia. Motívov, prečo by to mafia urobila, je zase viacero. Jedna z konšpiračných teórií hovorí o prezidentovom bratovi, ministrovi spravodlivosti Robertovi Kennedym, ktorý robil v tom čase proti mafii a organizovanému zločinu kampaň. Počas nej sa snažil odhaliť operácie mafie.
Medzi jeden z najznámejších procesov patrí aj stíhanie mafiána Josepha Valachiho, ktorý bol vo väzení za vydieranie, lúpeže, obchod s drogami a vraždy. Bol prvým mafiánom, ktorý porušil sľub mlčanlivosti „Omertá“. Výmenou za to, že nebude odsúdený na trest smrti verejne prehovoril o existencii mafie a jej praktikách, o ktorých sa dovtedy iba špekulovalo.
Podozrenia, že vraždu prezidenta zorganizovala mafia oficiálne vyšetrovanie nepotvrdilo.
Mala v tom prsty CIA?
Kennedyho obdobie vládnutia sprevádzali aj neúspechy, ktoré viedli k napätým vzťahom so CIA a po jeho smrti vyústili do konšpiračných teórii, že CIA chcela prezidenta odstrániť. Jedným z takýchto neúspechov bolo nepodarené vylodenie vojakov pôvodom z Kuby v kubánskej Zátoke svíň, ktorí mali spolu s pomocou Ústrednej spravodajskej služby (CIA) zvrhnúť komunistický režim Fidela Castra v tomto ostrovnom štáte. Útok im však nevyšiel a Castrove vojská ich porazili do troch dní.
Prezident Kennedy tiež prinútil Moskvu stiahnuť rakety s jadrovými hlavicami z Karibského mora, čím zabránil Sovietskemu zväzu zastrašovať USA jadrovými zbraňami. Riešil to však diplomatickou cestou, zatiaľ čo CIA preferovala agresívnejšiu stratégiu. Podozrenia v ľuďoch nahlodal aj film Olivera Stonea, ktorý tvrdí, že Kennedyho vrah Oswald bol agent CIA a celá vražda bola súčasťou sprisahania. Existujú aj ďalšie teórie prečo by chcela CIA prezidenta mŕtveho.
V záveroch vyšetrovania sa však ani CIA neukázala ako komplic či objednávateľ vraždy.
Viac ako 300 konšpiračných teórií, ktoré o smrti prezidenta vznikli, obsahujú mená rôznych aktérov, ktorí mali mať tajný plán na popravenie amerického prezidenta.
Konšpiračné teórie sú veľmi presvedčivé
Konšpiračné teórie nám vedia poriadne zapliesť hlavu. Napríklad, v prípade vraždy prezidenta Kennedyho vznikali konšpiračné teórie aj preto, že to bola veľmi šokujúca udalosť, ktorú nikto neočakával.
V sekunde sa príjemné stretnutie s prezidentom stalo tragédiou, ktorú ľudia nevedeli pochopiť. Ako sa píše v knihe Prečo ľudia veria nezmyslom, ľudský mozog dokáže fungovať len niekoľko sekúnd bez toho, aby poznal zmysel toho, čo sa okolo neho deje.
Ak ho rýchlo nezistí, začne si vymýšľať vlastný príbeh. Keďže máme tendenciu za všetkým hľadať príčinu, často nás tento spôsob myslenia vedie k tvoreniu konšpiračných teórií. Prezidenta Kennedyho v skutočnosti zabil jeden človek, ktorý nespolupracoval s mafiou, CIA ani Sovietskym zväzom.
„Chceme si myslieť, že je v tom niečo viac, než len osamelý šialený marxista, ktorý nenávidel svoju krajinu a využil príležitosť,“ komentoval pre americkú televíziu CBS vyvrátenie teórie o viacerých strelcoch forenzný špecialista Luke Haag.
Smrť prezidenta bola veľmi dobre prešetrená Warenovou komisiou, ktorá zvážila a prešetrila rôzne scenáre, aký motív sa skrýval za vraždou a či konal Oswald sám. Do úvahy pritom vzala aj konšpiračné teórie, ktoré vznikli po jeho smrti.
Napriek zisteniam a ukončeniu vyšetrenia sú konšpiračné teórie naďalej živé.
Ako nenaletieť konšpiračným teóriám?
Základom je spraviť si vždy malý súkromný prieskum o niečom, čomu nerozumiem alebo k tomu nemám všetky informácie. Niekedy jednoducho veríme tomu, čo nám povedia kamaráti a rodina, no tí nemusia byť vždy dôveryhodným zdrojom informácií.
Preto je dobré si takéto správy ešte overiť, minimálne z dvoch relevantných zdrojov.
Pozor si treba dávať aj na dezinformačné médiá, stránky a jednotlivcov, ktorí šíria lži. Spoznať, že sú to klamstvá alebo zavádzajúce informácie, vieš podľa viacerých znakov.
Vo svojich článkoch neodkazujú na relevantné zdroje, používajú falošné autority, vyvolávajú v tebe silné negatívne emócie, nemajú svojich autorov alebo vytvárajú zavádzajúce, clickbaitové titulky. Pri klamlivých správach sa často ich tvorcovia hrajú aj s úpravou fotografií alebo nechávajú umelú inteligenciu, aby falošné fotky či videá vytvorila za nich. Náznakov je veľa, len je dôležité o nich vedieť.
Ak nevieš, na akých stránkach si môžeš overiť, či stránka poskytuje pravdivé informácie, pomôcť ti môže napríklad projekt konspiratori.sk, kde rôzne weby hodnotia podľa relevancie a objektívnosti či pravdivosti informácií. Aj stránka AFP fakty, ktorá overuje pravdivosť informácií na internete, môže byť pre teba spoľahlivým zdrojom.
O konšpiračných teóriách ako je pád Dvojičiek, QAnon, Ilumináti, smrť princeznej Diany, UFO, plochá Zem, chemtrails, pristátie na Mesiaci a ďalších sme nahrali podcast s názvom Oklamaní. Vysvetľujeme v ňom konšpiračné teórie, psychológiu ukrytú za nimi, rozprávame sa s odborníkmi a hovoríme o tom, ako spoznať konšpiračné teórie.