Generácia,
ktorá sa zaujíma

KVÍZ: Čo vieš o financovaní predvolebných kampaní?

Ako získavajú strany peniaze na predvolebné kampane? Koľko peňazí môžu na takúto kampaň minúť? Otestuj svoje vedomosti v kvíze.

Results

Gratulujeme!

Skús to znovu.

#1. Koľko peňazí môže politická strana maximálne minúť na predvolebnú kampaň?

Strany majú na svoje výdavky počas predvolebnej kampane stanovený limit. Za reklamy či podujatia v uliciach môže podľa zákona 1 strana minúť maximálne 3 milióny eur.

#2. Peniaze z akých zdrojov môžu používať strany na predvolebnú kampaň?

Strany môžu od svojich členov vyberať pravidelné členské, prijímať dary či dedičstvá alebo získavať peniaze z prenájmu svojho majetku. 

#3. Strany môžu získavať podiely z podnikania či výnosy z obchodovania s cennými papiermi a použiť ich ako financie na predvolebnú kampaň.

Ak sú strany podnikavejšie, môžu získavať podiely z podnikania či výnosy z obchodovania s cennými papiermi a financovať nimi kampaň.

#4. Môže si politická strana zobrať na predvolebnú kampaň pôžičku?

Niektoré strany si na kampaň požičiavajú. Buď z banky, alebo od podporovateľov či svojich členov. Strany to majú v bankách ťažšie ako bežný človek. Banky totiž okrem príjmov majiteľov strany prihliadajú aj na predvolebné prieskumy, na povesť strany, a teda na jej reálne šance dostať sa do parlamentu a získať po vo voľbách štátny príspevok, z ktorého požičané peniaze vrátia. 

#5. Dáva štát peniaze za voľby všetkým stranám?

Štátny príspevok dostávajú strany na základe toho, koľko percent získajú vo voľbách. Neujde sa však všetkým.

#6. Koľko percent musí mať strana, aby dostala štátny príspevok?

Na štátny príspevok majú nárok len tie strany, ktoré vo voľbách získajú minimálne 3 % platných hlasov.

#7. To, koľko peňazí má politická strana na predvolebnú kampaň, je tajná informácia.

Máme právo vedieť, odkiaľ majú strany peniaze a či ich získali čestným spôsobom, alebo z pofidérnych zdrojov, ktoré by príspevkami mohli sledovať niečo viac.

#8. Každá politická strana je povinná mať založený transparentný účet.

Každá strana má povinnosť zverejňovať svoje výdavky na kampaň na takzvanom transparentnom účte. Ten sa od bežného účtu v banke líši tým, že peniaze na ňom môže kontrolovať ktokoľvek.

Vyhodnotiť kvíz

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate