EÚ nám do jedla tajne melie chrobáky a o všetkom za nás rozhoduje Brusel. Spoznáš najznámejšie hoaxy o Európskej únii? A ako to je naozaj?
#1. Ktoré tvrdenie je pravdivé?
Európska komisia v januári 2023 povolila predaj cvrčkov a lariev na ľudskú spotrebu v práškovej forme. To prinútilo ľudí špekulovať o tom, že hmyz sa pridáva do potravín bez ich vedomia, tajne. Samozrejme, že ide o nezmysel a všetci sa môžeme slobodne rozhodnúť, či chceme jesť cvrčky, alebo nie. Prečo? Lebo sa na obale dočítame, či sa táto zložka v jedle nachádza, alebo nie.
#2. Ktoré tvrdenie je pravdivé?
Údajný zákaz zakrivených banánov je dlhoročným a slávnym hoaxom o EÚ. Je síce pravda, že Európska únia reguluje kvalitu potravín, za čo sme asi všetci vďační, no naozaj neurčuje, ako veľmi majú byť naše banány zakrivené. EÚ špecifikuje minimálne rozmery a uvádza, že banány nesmú byť deformované ani abnormálne zakrivené, no nie pre všetky druhy.
#3. Ktoré tvrdenie je pravdivé?
Ani o zahnuté uhorky nás Brusel nechce pripraviť. Ide o to, že sa EÚ snažila zjednodušiť určovanie najkvalitnejšej triedy potravín naprieč všetkými členskými krajinami. Jedným z kritérií bol aj tvar potraviny. Čím bol krajší, tým vyššia trieda by to bola. Od roku 2008 je však toto „uhorkové nariadenie” zrušené.
#4. Ktoré tvrdenie je pravdivé?
Na to, aby prešlo nejaké nariadenie alebo rozhodnutie európskym legislatívnym procesom, je potrebné dodržiavať pravidlá. Celý tento proces je veľmi komplikovaný a práve preto ho niektorí politici zjednodušujú a povedia, že nám to nariadil Brusel.
Avšak na to, aby nám niečo „Brusel nariadil”, museli tieto návrhy prejsť aj posudzovaním cez slovenské ministerstvá podľa toho, akej témy sa rozhodnutie týka. Navyše, pri rozhodovaní v Európskej rade, alebo v Rade EÚ, má každý členský štát rovnaký počet zástupcov. Takže sme do toho procesu zapojení aj my a nikto za nás nerozhoduje bez toho, aby sme o tom vedeli/boli pri tom.
#5. Ktoré tvrdenie je pravdivé?
Do EÚ Slovensko skutočne prispieva stovkami miliónov eur. Prečo sa nám to teda oplatí? Z EÚ sme zatiaľ každý rok, odkedy sme sa stali jej členom, viac peňazí dostali, ako do nej dali. Slovensko je tzv. čistým príjemcom európskych peňazí a to, o koľko viac sme dostali, môžeme počítať v miliardách.
#6. Ktoré tvrdenie je pravdivé?
V porovnaní s inými krajinami, ktoré sú častými cieľmi migrantov, ako napr. USA či Spojené kráľovstvo, má EÚ podobne vysoký podiel migrantov. Je to 1,5 % v porovnaní s celkovým počtom obyvateľov. Nie je to teda tak, že by ich EÚ lákala a bolo ich tu viac ako inde. Cieľom EÚ je zefektívnenie migrácie tak, aby pomáhala našej ekonomike a zároveň sme dokázali ochrániť tých, ktorí to potrebujú.
Trápi ťa ešte nejaký mýtus o EÚ a chceš naň poznať skutočnú a faktickú odpoveď? Perfektne vysvetlené ich nájdeš na www.euromyty.sk.