Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako vyzerá život influencera v totalitnom režime?

Severná Kórea je vysnenou destináciou, priam až utópiou, kde je dostatok všetkého a všetci sú šťastní. Tak to aspoň tvrdia influencerky, ktoré ukazujú Severnú Kóreu vo svojich blogoch a videách. Ako severokórejský režim zneužíva sociálne siete na propagandu?

Influencerky so skleneným pohľadom

Severná Kórea je pre zvyšok sveta, ktorý je vďaka internetu a sociálnym sieťam dobre prepojený, záhadou. Nie však až takou, ako by si priali jej lídri. Existuje totiž veľa dokumentov, kníh a rozhovorov s utečencami, ktorí nechceli žiť v neslobode totalitného režimu a pri úteku často riskovali svoj život.

👉 Totalita je politický systém, v ktorom vláda úplne ovláda všetky aspekty verejného a súkromného života občanov, často prostredníctvom násilia, propagandy a cenzúry. Príkladom moderného totalitného režimu je Severná Kórea, kde Kimovská dynastia udržiava absolútnu kontrolu nad spoločnosťou.

Vedenie krajiny sa však aj napriek týmto svedectvám snaží vybudovať obraz o celkom inej Kórei. Do jeho služieb sa postavili aj niektorí influenceri na YouTube či TikToku. 

Influecerky Song A a Olivia Natasha, ktorým YouTube zrušil a zablokoval účty, ukazovali podľa svojich slov svoj každodenný život v tejto krajine. Videá točili v hlavnom meste Severnej Kórei Pchjongjangu, kam majú povolený vstup aj turisti. No iba so sprievodcami a s prísnymi opatreniami. 

Profil jedenásťročnej Song A obletel internet. Sklenený pohľad, naučené frázy a časté pohľady do boku boli súčasťou každého videa tínedžerky, ktorej podľa slov z videí: „…srdce pumpovalo nadšením, keď mohla ísť do nemocnice.“ Takéto vety bežne od 11 ročných detí nepočuješ a už vôbec nie o nemocnici. Vo videu však chceli poukázať na to, aké pekné nemocnice majú a ako dobre fungujú. 

Pchjongjang opisovala ako krásne a veľkolepé mesto. Vo vlogoch hovorila bezchybnou angličtinou, ktorú ju vraj od malička učila mama. Ako však v poukázali v dokumente na YouTube kanáli Fern, Song A je v skutočnosti dcéra severekórejského diplomata, vďaka čomu prežila 7 rokov v Spojenom kráľovstve. Je tiež pra-pravnučka navyššieho vojenského veliteľa Severnej Kórei, ktorý ochraňoval dynastiu Kimovcov, vďaka čomu patrí medzi elitu. 

Videá začali zahraničné médiá označovať za propagandistické. Prečo? V celej Severnej Kórei je internet zakázaný – až na pár výnimiek. Najbohatší majú k dispozícii špeciálny intranet, ale aj ten je obmedzený na vládnu propagandu. 

Sochy vodcov Kim Il-songa a Kim Čong-ila v hlavnom meste Severnej Kórei Pchjongjangu. Zdroj: Canva

V teórii majú k tomuto intranetu s názvom Kwangmyong, čo v preklade znamená murovaná záhrada, prístup všetci ľudia, no je drahý, a tak si ho nemôže dovoliť hocikto. TikTok, YouTube, Facebook, Instagram, či ďalšie sociálne siete sú pre nich zakázaným ovocím. Aká veľká časť populácie má túžbu ísť na sociálne siete nevieme. Podľa dostupných dát má však prístup k elektrine len okolo 50 % populácie tejto krajiny (čísla sa môžu líšiť, oficiálne informácie neexistujú).

Ďalšia influencerka Olivia Natasha- YuMi Space ukazovala, koľko majú druhov zmrzliny, ale aj to, že netrpia biedou. Profil na TikToku Life in North Korea zas pridáva videá, kde ukazuje ľuďom, aká je Severná Kórea krásna a že dokonca majú všetci dáždniky či autá. 

Kontroverzný TikTok profil, kde neznáma osoba ukazuje náhodné veci zo života v Severnej Kórei.

Autá pritom môže vlastniť v Severnej Kórei len ten, komu to dovolí Kórejská strana práce. 

Ak by si bežní Severokórejčania chceli založiť profil na sociálnej sieti, mohli by ísť do väzenia, prinajhoršom by museli čeliť trestu smrti. 

Všetko tak nasvedčuje tomu, že tieto mladé influencerky si nezaložili blogy a YouTube kanály z dlhej chvíle. Išlo skôr o snahy vlády spropagovať v čo najlepšom svetle totalitný režim.

K čomu slúži propaganda? 

Propaganda je silným nástrojom, ktorý používali a stále používajú mnohé štáty, politici, influenceri, náboženstvá a ďalší ľudia či organizácie na spropagovanie toho, čomu veria a čo chcú, aby videli iní a verili tomu tiež. 

Krátky slovník hybridných hrozieb od Národného bezpečnostného úradu propagandu definuje takto: Aktivita, zameraná na šírenie určitej myšlienky, zdôrazňujúca iba jej pozitívne aspekty, šírená s cieľom presvedčiť publikum o jej správnosti. Má spravidla ideologickú, náboženskú, či politickú konotáciu. 

Blogy dievčat z Pchjongjangu mali podľa CNN prilákať do Severnej Kórei turistov, keďže tí by mohli do krajiny priniesť zahraničné peniaze.  Návštevy sú tu však veľmi prísne kontrolované. Nikto sa po Severnej Kórei nesmie pohybovať bez sprievodcov, ktorých schválila Kórejská strana práce.

Videá mali vzniknúť aj na to, aby zapôsobili na obyvateľov Južnej Kórey, S tou má komunistický sever mimoriadne napäté vzťahy od rozdelenia na konci Druhej svetovej vojny a následného konfliktu v rokoch 1950 až 1953, ktorý sa skončil prímerím – mierovú zmluvu nepodpísali dodnes

Na fotografii je Oblúk zjednotenia Severnej a Južnej Kórey. Nedávno ho dal súčasný vodca Kim Čong-Un zdemolovať po tom, čo vyhlásil, že Južná Kórea je ich hlavný nepriateľ. Zdroj: Canva

Keď však tieto videá začali influencerky publikovať, Južná Kórea ich pre obyvateľov svojej krajiny zablokovala, pretože to pokladali za novodobú formu propagandy a psychologickej vojny.

Ako vyzerá život v Severnej Kórei naozaj?

Severná Kórea je krajina, v ktorej vládne úplná totalita. To, ako to funguje vo vnútri krajiny, si ľudia skladajú najmä z výpovedí utečencov. 

Česká autorka Nina Špitálníková, ktorá ako prvá žena zo Západu absolvovala stáž na Kim Il-songovej univerzite v Pchjongjangu, sa rozprávala s mnohými utečencami a vytvorila tak veľmi jasný obraz toho, čo sa deje vo vnútri krajiny. 

Napríklad, v každej severokórejskej domácnosti musí visieť fotografia vodcu. Nie však len tak hocikde. Fotografia musí byť na samostatnej stene, nemôže visieť nakrivo, nesmie byť zaprášená alebo poškodená. Ak kontroly, ktoré pravidelne chodia k ľuďom domov a prehľadávajú ich, či obyvatelia nemajú v domoch niečo nelegálne, usúdia, že o obraz nebolo dobre postarané, čaká ich trest. 

Matka s dieťaťom stoja pod portrétmi Kim Il-songa a Kim Čong-ila. Zdroj: gettyimages.com

Ľudia pracujú od útleho veku. Vstávajú veľmi skoro, pred prácou či školou upratujú ulice a dlhé hodiny trávia v škole či na mimoškolských aktivitách, ktoré však nie sú úplne dobrovoľné. Častokrát namiesto učenia v škole pracujú na poli, pokiaľ to tak štát nariadi. Všetko, čo čítajú, počúvajú a učia sa, je propaganda vytvorená štátom. Dynastia Kimovcov je v Severnej Kórei akýmsi ekvivalentom Boha. Preto v nej nemôže nikto vyznávať žiadne iné náboženstvo.

Severná Kórea je neslávne známa aj verejnými popravami ľudí každého veku, deťmi vyrastajúcimi v biede na uliciach, sexuálnym zneužívaním žien, násilím a vážnymi trestami za najmenšie priestupky. Ak niekto zradí Kórejskú ľudovo demokratickú republiku napríklad tým, že utečie z krajiny, potrestaná je široká rodina, zväčša až tri generácie. 

Turistom ukazujú iba také miesta, ktoré majú poukazovať na blahobyt v Severnej Kórei. Ak by si sa tam náhodou chystal/a, tak by sme ti však odporúčali nechať si po vstupe do nej svoje názory pre seba a nehovoriť o nich ani na hotelových izbách. Odpočúvanie či špehovia môžu byť totiž kdekoľvek. Turistom, ktorí nedodržiavajú pravidlá krajiny, hrozí trest. 

Poštová známka využívaná v Severnej Kórei v roku 1972. Zdroj: Canva

Existuje mnoho výpovedí o náročnom, ideologicky nabitom živote v Severnej Kórei a problémy, ktoré sme opísali vyššie, sú iba vrcholom ľadovca. Tieto svedectvá sú veľmi dôležité, pretože poukazujú na to, aké je to skutočne žiť v krajine bez slobody, ako propaganda dokáže zmeniť myslenie ľudí a ako veľmi je potrebné učiť sa myslieť kriticky a neprijímať názory influencerov len preto, že majú veľa sledovateľov a sledujú ich aj tvoje kamošky či kamoši.

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate