Nedávny prevoz obvineného extrémistu Daniela Bombica vládnym špeciálom pobúril viacerých ľudí. Na čo sa vlastne používa, môže prevážať aj väzňov a aké kontroverzie sa s ním spájajú?
Vládny špeciál je lietadlo vyhradené hlavne na pracovné cesty vládnych politikov a političiek a ďalších predstaviteľov Slovenskej republiky. Najvyšší predstavitelia štátu, teda prezident/ka, premiér/ka, či predseda/kyňa parlamentu, ho však môžu používať zadarmo aj na súkromné účely, zaplatiť vtedy musia iba za jedlo a nápoje.
Vládny špeciál nie je len jedno lietadlo. Je to celé letka, ktorá sa oficiálne volá Letecký útvar Ministerstva vnútra SR a tvoria ju štyri dopravné lietadlá a dva vrtuľníky. Náklady na hodinu letu takýmto lietadlom stoja približne 4-tisíc eur.
Špeciálom lietajú aj ministri a ministerky, no na rozdiel od najvyšších ústavných činiteľov musia za lety zaplatiť ich ministerstvá.
Na čo iné sa využíva vládny špeciál?
✈️ Špeciál slúži aj na záchranu Slovákov a Sloveniek z iných krajín v stave núdze. Napríklad v roku 2023 prevážal ľudí z Izraela po tom, čo vypukla vojna medzi Izraelom a Hamasom.
✈️ Špeciál môže v prípade krízy doviezť aj dôležité predmety, napríklad orgány na transplantáciu, alebo počas pandémie covidu-19 doviezol z Turecka respirátory.
✈️ Pomáha však aj ľuďom z iných krajín. Napríklad minulý rok prepravil zranené deti z pásma Gazy, alebo v roku 2023 previezol slovenských hasičov do Grécka, kde sa rozšírili veľké požiare. Lietadlo je okrem toho prispôsobené tak, aby vedelo prepraviť aj päť ťažko zranených ľudí.
✈️ Vládny špeciál aj v minulosti dovážal väzňov, ktorí by mohli byť nebezpeční pre obyčajných spolucestujúcich. Napríklad v roku 2012 doviezli z Kosova vládnym špeciálom narkobaróna Bakiho Sadikiho. O rok neskôr zas letel z Ríma Viliam Mišenka obvinený zo štyroch vrážd.
Tento rok doviezol z Londýna aj extrémistu Daniela Bombica, ktorý je obvinený okrem iného z rozširovania extrémistického materiálu, podnecovania k národnej, rasovej a etnickej nenávisti, elektronického obťažovania, alebo zverejňovania osobných údajov policajtov, prokurátora, lekára Sabaku a novinárky Zuzany Kovačič Hanzelovej.
✈️ Špeciál si môžu za peniaze prenajať aj letecké spoločnosti. Ak by si si ho ale chcel/a prenajať ty ako súkromná osoba, alebo firma, tak to nie je možné.
Lety domov, futbal aj únos
Používanie vládneho špeciálu už viackrát vyvolalo debaty o tom, na čo by sa vlastne mal používať, keďže jeho prevádzka nie je najlacnejšia.
Otázniky vyvolalo napríklad, keď sa ním minulý rok odviezli na futbal do Frankfurtu predseda SNS Andrej Danko, podpredseda parlamentu Peter Žiga a ministri Erik Tomáš, Tomáš Drucker a Matúš Šutaj Eštok (všetci za Hlas). Minister vnútra sa špeciálom odviezol aj na futbal do Mníchova, či na preteky Formuly 1. V minulosti rovnaké otázniky vzbudovalo aj keď ním bývalý prezident Andrej Kiska lietal každý víkend domov do Popradu.
Asi najkontroverznejšou udalosťou je ale únos vietnamského podnikateľa a bývalého politika Trinh Xuan Thanha slovenským vládnym špeciálom.
Vietnamská tajná služba ho uniesla z Berlína, kde žiadal o azyl, do Bratislavy pred narýchlo dohodnutým stretnutím vietnamskej delegácie so slovenskými predstaviteľmi. Slovensko im na cestu do Moskvy poskytlo vládny špeciál, na ktorého palube bol aj unesený podnikateľ. Z Moskvy ho ďalej previezli do Vietnamu, kde ho odsúdili na doživotie.
Je prirodzené, že nás zaujíma ako a kto používa vládny špeciál. Lety platíme aj my, lebo štátne inštitúcie, sú financované z daní, ktoré odvádzame. Je teda rozdiel, či sa minú tisíce eur na dôležité zahraničné rokovanie, či záchranu ľudí, alebo na futbalový zápas.
Zdroj titulného obrázku: Canva