Generácia,
ktorá sa zaujíma

Namiesto vložiek handry či noviny. Čo je to menštruačná chudoba?

Predstav si, že vynecháš školu len preto, že si nemôžeš dovoliť vložky. Menštruačná chudoba je realita, ktorá dnes na Slovensku ovplyvňuje tisíce žien a dievčat a s ňou prichádzajú aj hanba, mlčanie a zdravotné riziká.

Menštruačná chudoba neznamená len to, že niekto nemá peniaze na hygienické potreby. Je to stav, kedy v dôsledku chýbajúcich prostriedkov, informácií či podpory musí človek počas menštruácie obmedziť stretávanie s inými ľuďmi, chýbať v škole a žiť v strachu. Na Slovensku ju podľa prieskumu zažíva každá šiesta žena.

Čo je to menštruačná chudoba?

Predstav si, že ty alebo tvoja spolužiačka, kamoška či sestra nemôžete ísť do školy počas menštruácie, pretože si nemôžete dovoliť kúpiť vložky, či iné menštruačné potreby, ktoré vám pomôžu zvládnuť tieto dni. 

Namiesto hygienických foriem si prinútená siahnuť po rôznych alternatívach, ako sú napríklad kusy látky, noviny, vata, špongie, toaletný papier, tráva alebo použiješ menštruačné pomôcky opakovane aj na úkor svojho zdravia.

V takejto situácii sú na Slovensku mnohé ženy, ktoré vyrastajú v rodinách s nízkym príjmom, v marginalizovaných (vytláčaných na okraj) rómskych komunitách či napríklad v domácnostiach, kde sú matky samoživiteľky. 

Menštruačná chudoba je teda stav, kedy človek nemá dostatok peňazí na kúpu menštruačných potrieb. Poprípade si ich nevie kúpiť dostatok na celé trvanie menštruácie.

Zdroj: Canva

Podľa prieskumu agentúry NMS z mája 2024, ktorý si dal vypracovať obchodný reťazec Tesco, sa s menštruačnou chudobou stretlo na Slovensku až 44 % žien a dodnes ju zažíva 16 %. Podľa štatistík z EÚ trpí týmto problémom každá desiata Európanka. 

Boj proti tomuto problému nie je ľahký. „Asi najdôležitejším krokom v boji s menštruačnou chudobou na Slovensku by bola zbierka dát na celoštátnej úrovni, ktorá by odkryla systémové nedostatky,“ uvádza expertka na menštruačnú chudobu z organizácie InTYMYta a vedúca projektu Dôstojná menštruácia Natália Blahová pre Zmudri G. 

Medzi systémové nedostatky radí nedostatočný prístup k čistej tečúcej vode alebo slabú informovanosť detí a mládeže o menštruácii.

„Včasné informácie o menštruácii a by im zároveň ukázali, ako stigmatizovaná téma menštruácie v našej spoločnosti stále je,“ hovorí Blahová.

Stigmatizácia menštruácie znamená, že menštruácia je vnímaná ako niečo hanlivé, špinavé alebo tabu, čo vedie k tomu, že sa o nej mlčí a ženy sa za ňu hanbia.

Koľko stojí menštruácia?

Žena si nevyberá, či menštruáciu chce alebo nechce mať. Je prirodzenou súčasťou jej života niekedy už od 11 rokov a trvá približne ďalších štyridsať.

Zdroj: Canva

„Menštruačný cyklus je fyziologický dej, ktorý sa deje približne u 1,8 miliardy osôb na celom svete,“ uviedol pre Iniciatívu za dôstojnú menštruáciu doktor Jozef Záhumenský, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov.

Koľko peňazí musia ženy za menštruáciu zaplatiť? 

Podľa dostupných údajov, pri priemernom počte 450 menštruácií môže žena spotrebovať až 16-tisíc vložiek alebo tampónov. Cena za takéto množstvo hygienických potrieb sa môže vyšplhať až na sumu 6 000 eur za život.

Ako ovplyvňuje menštruačná chudoba mladé ženy?

To, že jeden týždeň v mesiaci musí žena prežiť často mimoriadne bolestivý proces v tele je samo o sebe náročné. Ešte náročnejšie to však je, pokiaľ si nemôže dovoliť hygienické potreby alebo napríklad lieky od bolesti, ktoré by ho uľahčili. 

„Limitovaný prístup k menštruačným potrebám, nedostatok informácii o menštruácii a reprodukčnom zdraví, limitovaný prístup k zdravotnej starostlivosti tiež definujú menštruačné vylúčenie,“ uvádza Blahová. 

Menštruačná chudoba sa často vníma ako samostatný problém, ale v skutočnosti ide o hlbšie, systémové nedostatky. Menštruačné vylúčenie teda znamená, že nejde iba o nedostatok peňazí na hygienické potreby, ale o nerovnosť a spoločenské vylúčenie napríklad cez obmedzený prístup k čistej tečúcej vode, nedostatočné alebo žiadne vzdelávanie o menštruácii na školách a obmedzený prístup ku zdravotnej starostlivosti.

Dievčatá, ktoré nemajú menštruačné potreby, často vynechávajú školu, aby sa vyhli výsmechu zo strany spolužiakov a spolužiačok či zahanbeniu.

Používanie alternatív ako napríklad novín, handier, či iných náhrad zároveň môže viesť k rôznym gynekologickým problémom, ako sú infekcie či neskôr až k neplodnosti.

Ako je na tom Slovensko a iné krajiny?

Prvá krajina na svete, ktorá je pozitívnym príkladom v riešení menštruačnej chudoby, je Škótsko, kde zaviedli rozdávanie menštruačných potrieb zadarmo. Nulovú daň na hygienické potreby pre ženy majú zatiaľ iba Írsko a Cyprus a ďalšie krajiny, ako Luxembursko, Španielsko, Poľsko, Francúzsko, Belgicko a ďalšie, ju majú zníženú.

Na Slovensku stále veľa ľudí trpí menštruačnou chudobou a nepomohlo k tomu ani zvýšenie daní. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré majú na menštruačné pomôcky štandardnú DPH, u nás vo výške 23 %. 

Zdroj: Canva

Nedostatok pomoci od štátu nahrádzajú preto rôzne neziskové organizácie a nadácie. Jednou z nich je aj Iniciatíva za dôstojnú menštruáciu, kde sa spojilo 28 organizácii, aby pomáhali. V rámci iniciatívy vznikli napríklad aj menštruačné skrinky, kde si môžu ženy zobrať menštruačné potreby zadarmo. 

„Cieľom je zabezpečiť dôstojnú a spravodlivú menštruáciu pre všetkých – zlepšením prístupu k pomôckam, vzdelaniu, podpore a odstránením stigmy, ktorá sa s menštruáciou spája,“ uzatvára Blahová.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Self-Care