Generácia,
ktorá sa zaujíma

Návod: Ako si vybaviť hlasovací preukaz na prezidentské voľby?

Na vybavenie hlasovacieho preukazu do prvého kola prezidentských volieb ti zostáva už iba pár dní. Spísali sme, ako na to.

Krok č.1: Vyplň si žiadosť

Ak chceš voliť inde ako v mieste svojho trvalého pobytu alebo ťa iba láka ísť vo svojom meste len tak na prechádzku a hlasovať tam, kde sa ti to najviac zapáči, budeš k tomu potrebovať hlasovací preukaz. 

Do žiadosti musíš uviesť: 

 • Meno a priezvisko
 • Rodné číslo
 • Adresu trvalého pobytu
 • Ako si chceš hlasovací preukaz prebrať
 • Ak sa rozhodneš, že ti hlasovací preukaz prevezme niekto iný, musíš uviesť aj informácie o ňom: meno a priezvisko, číslo občianskeho preukazu a štátnu príslušnosť
 • Či chceš preukaz na prvé kolo volieb, na druhé kolo alebo na obe
Zdroj: Canva

Žiadosť si môžeš napísať sám či sama, ale ak takéto textíky nie sú zrovna tvojou šálkou kávy, dá sa to urobiť aj jednoduchšie. Choď na stránku: 

 • navody.digital/aplikacie/prezidentske-volby

Vyklikáš a vypíšeš tam svoje údaje a na oplátku ti aplikácia vygeneruje text, ktorý si skopíruješ a pošleš na obecný či mestský úrad.

Alebo si jednoducho skopíruj tento text a doplň si tam svoje údaje:

Dobrý deň, 

týmto žiadam o vydanie hlasovacieho preukazu pre voľby prezidenta Slovenskej republiky. Žiadam o vydanie preukazu pre obe kolá volieb.

Moje identifikačné údaje sú:

 • Meno a priezvisko: 
 • Rodné číslo: 
 • Trvalý pobyt: 
 • Štátna príslušnosť:

Preukaz prosím zaslať na korešpondenčnú adresu:

 • Tu napíšeš adresu, kde chceš, aby ti poslali hlasovací preukaz. Prípadne môžeš požiadať, aby ti ho neposielali poštou, ale že si poň prídeš osobne.

Zároveň žiadam o zaslanie potvrdenia, že ste túto žiadosť prijali.

Odporúčame ti požiadať si o oba hlasovacie preukazy naraz pokiaľ nevieš, kde budeš v čase konania volieb. Ušetríš tak prácu tete alebo ujovi na úrade a príroda bude tiež rada.

Krok č.2: Nájdi mailovú adresu, kam žiadosť pošleš

Druhý krok, ktorý môže byť možno trochu náročnejší, je nájsť kontakt, na ktorý svoj mail odošleš. Obce a mestá museli do 2. februára 2024 povinne zverejniť mailovú adresu na svojej webovej stránke.

Dôležité dátumy:

💌 Žiadosť  o hlasovací preukaz pre prvé kolo volieb môžeš poslať najneskôr do: 4. marca 2024

💌 Žiadosť o hlasovací preukaz pre druhé kolo volieb môžeš poslať najneskôr do: 14. marca 2024

💌 Osobne si ho môžeš vyzdvihnúť do: posledného pracovného dňa pred dňom konania volieb (22. marca 2024)

Táto adresa však môže byť skrytá v PDFku niekde na podstránke tvojej obce. Ak ju nebudeš vedieť nájsť, skús kontaktovať svoj obecný alebo mestský úrad telefonicky, aby ti prezradili, na akú adresu im máš žiadosť poslať. 

Zdroj: Facebook

Ak chceš, môžeš o preukazy požiadať aj osobne. To znamená, že budeš musieť zbehnúť na úrad a povedať, že si chceš vybaviť tento dokument. Keby si sa rozhodol byť veľmi old school, môžeš poslať na obecný či mestský úrad aj list. 

Krok č.3: Pošli a vyzdvihni

Keď si zvládol alebo zvládla oba predošlé kroky, stačí už iba poslať mail či list. Podľa toho, čo si uviedol do žiadosti, ti prídu hlasovacie preukazy ako list „do vlastných rúk“, alebo si ho vyzdvihneš ty či tvoj splnomocnenec. 

👑 Splnomocnenec je človek, ktorému dovolíš prevziať hlasovací preukaz za teba. Jeho či jej údaje však predtým musíš uviesť v žiadosti.

S hlasovacím preukazom môžeš voliť kdekoľvek, no nezabudni si k nemu zobrať aj občiansky preukaz. Ak sa predsa len rozhodneš voliť v mieste svojho trvalého pobytu, musíš takisto predložiť oba preukazy, hlasovací aj občiansky. 

Ak hlasovací preukaz stratíš, nový ti nevydajú, lebo doma ťa zo zoznamu voličov v momente vydania preukazu vyškrtli. Na voľbách si v tomto prípade teda ani neškrtneš.

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate