Je také jednoduché a pohodlné byť neutrálny? A dá sa to vôbec v dnešnej dobe, keď naokolo zúria vojny?
Počul/a si už výraz „je neutrálny/a ako Švajčiarsko?“ Znamená to, že daná osoba sa snaží byť nestranná a nezápajať sa do konfliktu. Aj na Slovensku zaznieva, či by nám nebolo s týmto statusom lepšie.
Čo to ale znamená v praxi a môže sa Slovensko stať neutrálnym štátom?
Čo je to neutralita?
Neutralita v medzinárodnej politike znamená v skratke to, že štát sa zdržiava zapojenia do ozbrojených konfliktov medzi inými štátmi a nepodporuje vojensky žiadnu zo strán, čo znamená, že žiadnej z nich napríklad nedodá zbrane. Nie je tiež členom žiadnych obranných dohôd či spojenectiev. Skrátka, hrá sám za seba.
Ktoré krajiny sú dnes neutrálne?
Asi najznámejším príkladom je Švajčiarsko, ktoré je neutrálne od začiatku 19. storočia.
Ďalšími takými európskymi krajinami sú napríklad Rakúsko, Írsko, Malta, Cyprus a Vatikán.
Neutrálne boli donedávna aj Švédsko a Fínsko, no po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, sa rozhodli vstúpiť do NATO. Navyše, Fínsko leží pri ruskej hranici a má s Ruskom zlú historickú skúsenosť, po tom, čo ho chcelo v roku 1939 obsadiť počas takzvanej Zimnej vojny.
Ako funguje neutralita?
Neutrálny štát sa nezapája do obranných aliancií ako NATO a nepodporuje vojensky žiadnu stranu konfliktu. Ani bojujúce strany nesmú využívať územie neutrálnej krajiny ako operačnú základňu a zapájať sa na tomto území do nepriateľských akcií.
Zároveň ale neutrálna krajina môže pomôcť krajinám vo vojne poslaním humanitárnej pomoci a môže tiež s krajinami vo vojne obchodovať.
Napríklad neutrálne Írsko po ruskej invázii na Ukrajinu prijalo desaťtisíce ukrajinských utečencov. A síce neposkytlo zbrane, ako niektoré iné krajiny EÚ a USA, ale poslalo pomoc ako lekárničky, naftu a benzín, stany a generátory.
Alebo Švajčiarsko spolu s inými krajinami EÚ a USA uvalilo sankcie na Rusko, po tom, čo napadlo Ukrajinu.
Aj neutrálne krajiny však majú svoje armády a v prípade napadnutia svojho územia majú právo sa brániť.
Je neutralita „ničnerobenie“?
Ako vidíš aj na predošlom príklade s Írskom a Švajčiarskom – byť neutrálny neznamená len sedieť a nečinne sa prizerať.
Voči neutrálnym štátom však zaznieva kritika z niekoľkých dôvodov:
Neutralita a morálna ľahostajnosť
Švajčiarsko má dlhoročnú tradíciu neutrality a inak to nebolo ani počas druhej svetovej vojny. Hoci sa tu skrývalo, alebo tadiaľto utieklo mnoho ľudí, ktorých nacisti prenasledovali, v miestnych bankách si uchovávali svoj majetok aj nacisti a po skončení druhej svetovej vojny niektorí z nich cez Švajčiarsko ušli pred súdom za vojnové zločiny.
Aj mnohí ruskí oligarchovia majú ešte svoje bohatstvo vo švajčiarskych bankách, hoci niektorým krajina po začatí vojny zmrazila účty.
Humanitárna pomoc je nice, ale…
V prípade Ukrajiny sa kritika týka aj toho, že ľudia bezpochyby potrebujú humanitárnu pomoc, no na obranu a víťazstvo nad Ruskom potrebujú aj zbrane.
Neutralita ti nemusí pomôcť – viď. Belgicko a Ukrajina
Neutralita nie je záruka mieru. Môže fungovať iba vtedy, ak sa aj všetky okolité krajiny rozhodnú, že budú neutralitu akceptovať. O tom vie svoje napríklad Belgicko, ktoré bolo v oboch svetových vojnách neutrálne, ale Nemecko ho napriek tomu napadlo pre strategické výhody. Ukrajina bola tiež formálne neutrálna do roku 2014, kým ju nenapadlo Rusko a neanektovalo polostrov Krym.
Často závisí aj na geografickej polohe krajiny – napríklad, ak by bolo napadnuté neutrálne Rakúsko, je veľmi pravdepodobné, že by ho ochránili okolité štáty, ktoré sú členmi NATO. Z tohto pohľadu to niektorým krajinám nepríde fér.
Je Slovensko neutrálne a mohlo by byť?
Slovensko je členom obrannej aliancie NATO a preto nie je neutrálne. Ak by chcelo byť neutrálne, muselo by najprv vystúpiť z NATO, čo zatiaľ žiaden členský štát neurobil.
Zmluva s NATO zaručuje, že útok na jedného člena znamená útok na všetkých, a v takom prípade mu prídu ostatné členské krajiny na pomoc. V prípade, že by sme vystúpili a niekto by nás napadol, ostatné krajiny by túto povinnosť nemali.
Zástancovia neutrality tvrdia, že by viedla k zachovaniu mieru. Alebo že by sme vďaka nej ušetrili, lebo by nás žiadna medzinárodná aliancia ako NATO nenútila investovať 3 či dokonca 5 percent HDP do obrany.
Avšak, ak by sme vystúpili z NATO, v prípade útoku by sme museli brániť naše územie sami. A ak by sme chceli mať takú armádu, ktorá by mala sama aspoň akú-takú šancu ubrániť nás, museli by sme v skutočnosti investovať ešte omnoho viac.
Neutralita proste nefunguje tak, že si povieme „sme neutrálni” a celý svet si povie že „tak dobre” a bude to rešpektovať. Dokonca ani taký historicky neutrálny štát ako Švajčiarsko nezostalo napríklad počas druhej svetovej vojny úplne nedotknuté. Jeho neutralita bola viackrát narušená bojujúcimi stranami a muselo mobilizovať skoro milión vojakov.
Dnes Švajčiarsko investuje veľké peniaze do obrany a je v ňom zavedená povinná vojenská služba. To isté by muselo spraviť aj Slovensko.
Zdroj titulnej koláže: Canva, Tenor GIF