Generácia,
ktorá sa zaujíma

Nie si spokojný? Obráť sa na svoje mesto či župu

Ako dať najavo, že nie si spokojný s niečím v tvojej obci, v meste či v kraji? Odpoveďou sú zastupiteľstvá. 

Prediskutovať problémy môžeš rovno s mestom či župou

Aj ty máš podnety a otázky, ale nevieš, na koho sa s nimi obrátiť? Práve na to slúžia zasadnutia obecných, mestských či župných zastupiteľstiev, ktoré sú verejné a dostupné pre každého. 

Zastupiteľstvá zasadajú raz za dva mesiace a ich program býva zverejnený dopredu na webe samosprávy. Ak práve nemáš nič na srdiečku k daným témam, stačí si pozrieť zápisnicu, aby si mal prehľad, o čom sa hovorilo a čo sa schválilo či zamietlo.

Celé zasadnutia si môžeš slobodne nahrávať aj na video. Väčšina zastupiteľstiev je však už automaticky nahrávaná a pozrieť si ich tak môžeš v zázname alebo dokonca v priamom prenose z pohodlia domova.

Požiadaj o informácie prostredníctvom infozákona

Ak nemáš čas chodiť na zastupiteľstvo a presedieť tam niekoľko hodín, stále máš možnosť vypýtať si informácie, ktoré ťa zaujímajú.

Infozákon, teda zákon o slobodnom prístupe k informáciám, ti dáva možnosť vyžiadať si konkrétne informácie o činnosti samospráv. Napísať infožiadosť nie je vôbec komplikované, treba dodržať iba niekoľko povinných náležitostí. Odoslať ju môžeš cez e-mail, ktorý má zverejnený každá samospráva.

Zisti, ako transparentné je tvoje mesto či župa

Na webe samosprávy je povinne zverejnený rozpočet na aktuálny rok a výhľadové rozpočty na ďalšie dva roky.

Skontrolovať mestá a župy môžeš aj prostredníctvom stránky Transparency International. Nájdeš tu rebríček transparentnosti 100 najväčších slovenských miest za rok 2022.

Taktiež tu nájdeš aj rebríček transparentnosti 8 žúp za rok 2022.

Úroveň transparentnosti slovenských miest a žúp si tak dokážeš ľahko porovnať aj ty. Tak buď aktívnym občanom, zapájaj sa do diania a v prípade, že budeš potrebovať informácie, neboj sa ich vypýtať.

Video: Martin Yuwac Hluchý

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate