Generácia,
ktorá sa zaujíma

Niektoré preventívky ti môžu zachrániť zuby, iné život. Vieš, na aké preventívky a očkovania máš nárok?

Choroby sa netýkajú iba ľudí po 40tke či 50tke. Pri menej závažných aj závažných ochoreniach vstupujú do hry rôzne faktory ako genetika, životný štýl aj náhoda. Ako si zachrániť zub alebo život? Odpoveďou sú preventívky, očkovanie aj samovyšetrenia.

Aké preventívky by si mal či mala absolvovať?

Preventívna prehliadka, ktorá sa týka každého z nás, je tá u všeobecného lekára, ktorú by si mal či mala absolvovať raz za dva roky. Pokiaľ si však pravidelný darca alebo darkyňa krvi, tak máš na ňu nárok každý rok.

Ďalšou veľmi dôležitou preventívnou prehliadkou je kontrola zubov. Pokazené zuby nielen bolia, ale môžu byť príčinou aj závažnejších ochorení. Tak treba zaťať zuby, prekonať strach zo zvuku vŕtačky a objednať sa.

Preventívne prehliadky, ktoré by si mal či mala absolvovať:

  • preventívka u všeobecného lekára – každé dva roky, pravidelný darcovia krvi každý rok
  • preventívka u zubára – každý rok, deti do 18 rokov dvakrát do roka
  • preventívka u gynekológa – každý rok

Podobne neobľúbená je aj preventívna prehliadka u gynekológa. Takáto preventívka však dokáže včas odhaliť aj vážnu chorobu a zachrániť ti život. Ak čakáš bábätko, môžeš ísť na preventívku u gynekológa každý mesiac a po pôrode raz za šesť týždňov. Zubára by mala tehotná žena navštíviť dvakrát, a to na začiatku prvého a tretieho trimestra.

Zdroj: Canva

S pribúdajúcim vekom ti vzniká nárok na ďalšie preventívne prehliadky. Napríklad muži nad 40 rokov by mali chodiť k urológovi a nad 50 rokov by si mal či mala navštíviť gastroenterológa. Tieto preventívky však pravdepodobne ešte pár rokov potrebovať nebudeš. 

Dôležité je, aby si absolvoval preventívky každý rok či každé dva roky. Asi ti nemusíme hovoriť, aké dôležité sú pre tvoje zdravie. 

Ako by mala prebiehať preventívna prehliadka? 

Preventívna prehliadka u všeobecného lekára by mala pozostávať z viacerých vyšetrení. Ak ti teda obvodný iba zoberie krv a povie, že nemá aké iné vyšetrenia robiť, nie je to tak. 

Okrem odberu krvi by si mal na rozbor zaniesť aj moč. Nasledovať by malo komplexné vyšetrenie organizmu, aby lekár preveril ako na tom si, poprípade ťa odoslal na vyšetrenia k špecialistom. Zmerať by ti mal aj pulz a krvný tlak. Lekár by mal taktiež zistiť koľko vážiš, meriaš a v akom stave sú tvoje očkovania. 

Čo ak lekár preventívnu prehliadku neurobí poriadne? Je jeho povinnosťou urobiť všetky vyšetrenia a odobrať laboratórne vzorky. Bohužiaľ, na Slovensku sú stále lekári, ktorí to nespravia a ešte na teba možno aj nakričia, že oni vedia lepšie ako ty, čo majú robiť. 

Checklist na preventívnej prehliadke u praktického lekára:

  • odber krvi
  • odber moču
  • komplexné vyšetrenie organizmu
  • zmeranie krvného tlaku a pulzu
  • zmeranie váhy a výšky
  • kontrola očkovaní

Ak upozorníš doktora, že ti niektoré vyšetrenie chýbajú a odmietne ťa, môžeš kontaktovať svoju zdravotnú poisťovňu. V krajnom prípade sa môžeš obrátiť aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby prešetrili, či bola preventívka vykonaná riadne alebo nie. 

Preventívna prehliadka u zubára, podobne ako u všeobecného lekára, by mala pozostávať z viacerých krokov. Tvoj zubár alebo zubárka ti pozrie chrup, skontroluje medzičeľustné vzťahy a vzájomné postavenie zubov. Ak máš umelý zub alebo korunku, skontroluje aj tie. Pozrie sa, či držia ako majú a nerobia ti problémy. Môže ťa tiež upozorniť na to, aby si si poriadne čistil medzizubné priestory alebo ti odporučí ísť na dentálnu hygienu. 

Zdroj: Canva

Všetky zdravotné poisťovne na Slovensku majú podmienky, že bez preventívky u obvoďáka a preventívky u zubára si nemôžeš uplatniť benefit, kde ti preplatia rôzne úkony ako napríklad plombovanie zubov, dentálnu hygienu a podobne vo výške od 120 do 150 eur za rok. Ušetriť vyše 100 eur je celkom fajn motivácia, prečo absolvovať preventívky, teda okrem toho, že si nimi môžeš zachrániť život. 

Ak nepôjdeš na preventívku k zubárovi, nemusí sa ti to vyplatiť. Ďalší rok totiž budeš musieť svojmu zubárovi alebo zubárke platiť za všetky úkony v plnej cene. Zdravotná poisťovňa ti na ne neprispeje, pokiaľ sa preventívne nestaráš o svoje zdravie.

Preventívna prehliadka u gynekológa je určená pre všetky dievčatá a ženy od 18 rokov. Pokiaš však otehotnieš skôr ako dovŕšiš 18 rokov, samozrejme, máš na ňu nárok aj skôr.

Checklist na preventívnej prehliadke u gynekológa:

  • rozhovor, kde zisťuje problémy pacientky a rodinnú anamnézu
  • vyšetrenie pomocou ultrasonografu sondou cez pošvu alebo cez brucho v prípade, že je žena ešte panna
  • vyšetrenie prsníkov pohľadom a pohmatom
  • každé dva roky sono prsníkov
  • ster z krčka maternice

Preventívna prehliadka by mala začať rozhovorom, kde gynekológ zisťuje, aké má pacientka problémy a aké choroby sa v jej rodine vyskytli. V tejto časti sa môžeš pýtať gynekológa, čo potrebuješ a zároveň ti aj on môže dať odporúčania, ako riešiť tvoje problémy.

O prvom gynekologickom vyšetrení si môžeš viac prečítať na tomto odkaze: 

Druhá časť prehliadky je už samotné vyšetrenie. Gynekológ ťa vyšetrí pomocou ultrasonografu sondou cez pošvu alebo cez brucho, pokiaľ si ešte panna. Súčasťou preventívky je aj vyšetrenie prsníkov pohľadom a pohmatom. 

Odoslať ťa môže aj na sono prsníkov, ktoré sa robí každé dva roky. Od 23 rokov by ti mal gynekológ robiť aj ster z krčka maternice, ktorý následne odošle na rozbor, aby zistil, či je všetko v poriadku a nemáš žiadne zmeny na bunkách krčka maternice.

Ktoré očkovania sú povinné a ktoré dobrovoľné? 

Spolu s pandémiou Covid-19 sa začalo o očkovaniach hovoriť viac a v negatívnom zmysle. Očkovanie ti však, podobne ako preventívne prehliadky, môže zachrániť život. Vďaka očkovaniu už napríklad ľudia nezomierajú na pravé kiahne, ktoré ti neodporúčame googliť. Nie je to pekný pohľad. 

Na Slovensku je 10 povinných očkovaní, ktoré si pravdepodobne nepamätáš, lebo si ich absolvoval, či absolvovala ako dieťa. Tieto očkovania sú proti záškrtu, tetanusu, čiernemu kašlu, detskej obrne, hemofilovým inváznym nákazám, vírusovej hepatitíde B, pneumokokovým invazívnym ochoreniam, osýpkam, mumpsu a ružienke. 

Zdroj: Canva

O väčšine z nich si zrejme nikdy nepočul či nepočula. Vieš prečo? Lebo ťa neohrozujú vďaka tomu, že máš voči nim vytvorenú imunitu z očkovania.

Na Slovensku doktori očkujú však aj proti ďalším chorobám, no tieto očkovania sú už dobrovoľné

  • chrípka
  • vírusová hepatitída A
  • meningokokové ochorenia
  • ochorenia spôsobené ľudským papilomavírusom ((HPV)
  • kliešťová encefalitída
  • rotavírusové infekcie
  • ovčie kiahne
  • Covid-19

Proti týmto ochoreniam ťa môže zaočkovať tvoj obvodný lekár, stačí si s ním dohodnúť termín. Väčšinou to funguje tak, že ti po dohode predpíše vakcínu, ktorú si vyzdvihneš v lekárni a potom ťa zaočkuje. Za niektoré vakcíny si však budeš musieť dosť doplatiť.

Mnoho ľudí sa bojí vedľajších účinkov vakcín. Videl si už niekedy príbalový leták na antibiotiká? Proti tomu môžu niektoré vakcíny vyzerať ako šumienka. 

Každý liek či vakcína nesie aj malé riziko, ktoré je zvyčajne veľmi presne štatisticky napísané v príbalovom letáku. Najčastejšie príznaky sú však často iba bolesť hlavy či žalúdka, ktorá ťa do pár hodín prejde. V porovnaní s chorobou, proti ktorej sa dávaš zaočkovať, je teda vakcína slabým odvarom

Nezabúdaj aj na samovyšetrenie

Nielen preventívne prehliadky u doktorov, ale aj samovyšetrenia ti môžu zachrániť život. Poznať svoje telo a vedieť včas rozpoznať, keď sa s ním niečo deje, je veľmi dôležité. 

O  rakovine prsníka a dôležitosti prevencie sme sa rozprávali s Jankou, ktorá si náhodou našla hrčku na prsníku v čase, keď už mala rakovinu rozlezenú v uzlinách:

Je super, keď si raz za mesiac spravíš samovyšetrenie prsníkov alebo semenníkov.

Prvýkrát možno nebudeš vedieť, na čo sa máš zameriavať, no keď si toto vyšetrenie budeš robiť každý mesiac, postupne spoznáš svoje prsia a semenníky natoľko, aby si vedel či vedela povedať, keby na nich bolo zrazu niečo inak. 

Ako si spraviť samovyšetrenie prsníkov si môžeš pozrieť napríklad tu:

Ako si spraviť samovyštrenie semenníkov si môžeš pozrieť tu: 

Nie je hanba starať sa o svoje zdravie. Horšie je riešiť problémy, až keď ťa obmedzujú v bežnom živote. Takáto liečba je dlhšia a drahšia, ako preventívna prehliadka, ktorá ti zaberie maximálne pár hodín z dňa.

Zdroj titulnej fotografie: Canva

Reklama

Vyber si viac z Self-Care

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo