Generácia,
ktorá sa zaujíma

Označili ho za svätého. Vrah zo Zámockej sa zradikalizoval na Terrorgrame

Veril, že svet má ovládať nadradená biela rasa. Po vražde ho vyhlásili za svätého. Najnovšie vyšetrovanie FBI ukázalo, že vrah zo Zámockej bol súčasťou nadnárodnej teroristickej skupiny „Terrorgram Collective“. 

„Ak nemôžeme ochrániť našu rasu, násilie to spraví za nás,“ píše sa v manifeste s názvom Hard reset, ktorí vytvorili vodcovia radikálnej skupiny Terrorgram. Túto dvojicu z Kalifornie len nedávno zadržala polícia. Teraz im v USA hrozí 220 rokov väzenia.

Nadnárodná teroristická organizácia dlhodobo pôsobiaca na sociálnej sieti Telegram nabádala ľudí k terorizmu, násiliu a nenávisti. Práve na Terrorgrame sa radikalizoval aj mladý útočník a vrah dvoch nevinných ľudí Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. Neskôr sám spáchal samovraždu, no ešte predtým zverejnil na Twitteri 61-stranový manifest o tom, ako treba odstrániť zo sveta všetkých nepriateľov. 

Ak vo vás text vyvoláva nepríjemné pocity, strach a obavy, nebojte sa o to podeliť s odborníkmi na duševné zdravie. Kontaktovať môžete napr. chatovaciu poradňu ipčko, či bezplatnú Krízovú linku pomoci 0800 500 333.

V článku sa dočítaš, kde sa inšpiroval mladý vrah zo Zámockej, ako zostať na Telegrame v bezpečí a aj to, kde môžeš vyhľadať pomoc, ktorá ťa nenavedie na cestu radikalizácie.

Zradikalizoval sa na Terrorgrame, jeho manifest nahrali ako audioknihu 

Strelec, ktorý útočil v LGBT bare Tepláreň v októbri 2022 sa radikalizoval na Terrorgrame. Terrorgram je krajne pravicové hnutie, ktoré prostredníctvom Telegramu nabádalo ľudí k vykonávaniu teroristických činov. Terrogramové kanály sa len tak hemžili dezinformáciami, krajne pravicovou ideológiou, ale aj konšpiračnými teóriami ako napríklad tou, že Židia ovládajú svet.

Ako prebieha radikalizácia mladých ľudí, prečo sú na ňu náchylnejší a aj to, ako pomôcť mladým ľuďom, ktorí sa radikalizujú na internete sme spísali v tomto článku: 

V skupinách na Terrorgrame, kde sa vyskytoval aj útočník, sa šírili viaceré príručky. V tých sa nádejný radikál dočítal, ako na ničenie kritickej infraštruktúry, propagovanie a odobrovanie terorizmu, nenávisť, diskrimináciu, propagovanie fyzického násilia, či nenávisť voči LGBT ľuďom. Obsahovali aj inštrukcie a praktické návody, ako si vytvoriť vlastnú bombu. Ďalšia z príručiek bola akýmsi zoznamom vysoko postavených ľudí, ktorých mali osoby z Terrorgramu zabiť.

Pod vplyvom propagandy, ktorú šírili Terrorgramové kanály, sa rozhodol vrah uskutočniť útok. Jeho primárnym cieľom bol vtedajší premiér Eduard Heger. K nemu sa však radikál nevedel dostať, a preto uskutočnil svoj ďalší plán. Cielene si vybral LGBT bar, kde vykonal vraždu motivovanú nenávisťou. 

Polícia neskôr našla list na rozlúčku aj 61-stranový manifest, ktorý bol plný neonacistickej propagandy, nenávisti voči rôznym menšinám a túžby po tom, aby svet „vyčistili“ od ľudí, ktorí nezapadali do radikálnej ideológie.

Líderka Terrorgram collective Dallas Humberová teroristu zo Zámockej po spáchaní teroristického činu označila za svätého. Jeho manifest, ktorý jej podľa obžaloby poslal sám vrah, nahrala ako audioknihu. 

Slovenského vraha po jeho činoch označili vodcovia a členovia Terrorgramu za „svätého”. Za svätých pokladali tých radikálov, ktorí v mene ich nenávistnej ideológie zabijú ľudí a buď pritom sami tiež zahynú, alebo skončia vo väzení. Za svätého pokladali napríklad aj nórskeho masového vraha Andersa Behringa Breivika, ktorý zabil 77 ľudí. 

Zdroj: Canva

FBI 34-ročnú Dallas Humberovú a 37- ročného Matthewa Allisona, údajných vodcov celého Terrorgramu, obvinila v 15 bodoch obžaloby. Okrem slovenského teroristu podľa obžaloby zradikalizovali a naviedli k smrtiacemu útoku aj mladíka v Turecku, ktorý dobodal piatich ľudí a ďalšieho muža z New Jersey, ktorý plánoval útok na energetické zariadenie. Ak sa preukáže ich vina, hrozí Humberovej a Allisonovi 220 rokov väzenia.

Ako zostať na Telegrame v bezpečí? 

Sociálna sieť Telegram poskytuje vysokú mieru anonymity a súkromia vďaka šifrovaniu komunikácie. Správy napísané v chate zostávajú iba v telefóne a neukladajú sa na externé servery. Používatelia Telegramu majú taktiež možnosť nastaviť si písanie správ tak, aby sa po čase samé zmazali, čiže tzv. self-destructing chat.

Takéto funkcie používajú aj iné chatovacie aplikácie, Telegram má však reputáciu, že nespolupracuje so žiadnymi vládami a nijakým spôsobom neobmedzuje a nemoderuje obsah. Bez ohľadu na to, aké veci sa v telegramových skupinách šíria.

Práve to bolo aj dôvodom, prečo nedávno vo francúzsku zatkli zakladateľa Telegramu Pavla Durova. Francúzske úrady naňho vydali zatykač v súvislosti s nedostatočným moderovaním obsahu na sieti. 

Telegram si preto získal obľubu medzi ľuďmi, ktorí si potrebujú vymieňať informácie v utajení. Zvyknú ho používať novinári, whistlebloweri, ľudia v oblastiach, kde zúri vojna, osoby žijúce v totalitných režimoch. No používajú ho vo veľkej miere aj dezinformátori, konšpirátori, zločinci, či dokonca teroristi.

Ak chceš na Telegrame zostať v bezpečí, skús myslieť na zopár základných odporúčaní:

  • Zváž, či tam vôbec chceš byť

Na Slovensku je Telegram populárny najmä medzi dezinformátormi. Na bezpečnú komunikáciu máš na výber aj množstvo iných aplikácií, ktoré nemajú takú zlú povesť. Šifrovanie správ používa aj WhatsApp, najlepšiu povesť, čo sa týka bezpečnosti, má Signal.

  • Vyhni sa neznámym alebo podozrivým kanálom a skupinám

Neklikaj na neznáme odkazy a nezapájaj sa do skupín, ktoré ti niekto posiela, bez overenia. Nebezpečné skupiny často maskujú svoj obsah nevinne sa tváriacimi memečkami alebo sľubmi, ktoré sa môžu zdať na prvý pohľad veľmi atraktívne. Ak ti niekto pošle pozvánku do podozrivej skupiny, ignoruj ju a zablokuj odosielateľa.

  • Nastav si, kto ťa môže pridávať do skupín

V nastaveniach súkromia na Telegrame môžeš obmedziť, kto ťa môže pridávať do skupín. Týmto nastavením predídeš tomu, aby ťa neznáme účty pridávali do ich kanálov bez tvojho vedomia.

Ako na to? Choď do: Nastavenia -> Súkromie a bezpečnosť -> Skupiny a kanály. Zaklikni si možnosť, že do kanálov a skupín ťa môžu pridávať iba tvoje kontakty.

Zdroj: Canva
  • Blokuj podozrivé účty

Ak ti píšu neznáme osoby s obsahom, ktorý vyzerá podozrivo alebo extrémisticky, zablokuj ich. 

  • Nahlasuj nelegálny a nebezpečný obsah

Ak narazíš na teroristický obsah, násilie alebo nelegálnu činnosť, môžeš to nahlásiť na stránke, ktorú musia mať zriadenú kvôli Aktu o digitálnych službách z dielne EÚ. 

Ľudia na diskusných fórach opisujú rôzne skúsenosti s nahlasovaním príspevkov na Telegrame. Niektorým sa to podarilo, iní nedostali žiadnu odozvu. Avšak práve za nedostatočné moderovanie obsahu bol zadržaný zakladateľ Telegramu, čo poukazuje na to, že premazávanie problematických príspevkov nie je silnou stránkou tejto sociálnej siete

  • Nenechaj sa vtiahnuť do diskusií o extrémizme

Radikálne a extrémistické skupiny často používajú taktiky na verbovanie nových členov, napríklad oslovovanie mladých ľudí cez diskusie o politike alebo cez sľuby, že sa stanú hrdinami v boji za spravodlivosť. 

Kde nájdeš v ťažkých životných chvíľach pomoc?

Ak máš problémy v škole, či doma a potrebuješ pomoc, nehľadaj ju v anonymných chatovacích skupinách. Skús namiesto toho osloviť niekoho, komu dôveruješ, alebo školského psychológa. Online anonymnú pomoc poskytuje aj ipčko.sk alebo linky dôvery. 

Zdroj: giphy.com

Pomoc a bezpečné miesto ti poskytnú aj klubovne pre mladých ľudí. 

Tu je zopár z nich: 

Bratislava: 

Trnava: 

Nitra:

Senica: 

Prešov: 

Michalovce: 

Kysucké Nové Mesto: 

Spišská Nová Ves:

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z NewsTech&Digi