Generácia,
ktorá sa zaujíma

Padla vláda. Čo sa bude diať teraz?

V parlamente sa dnes poslanci vyslovili, že nedôverujú vláde Eduarda Hegera. Vláda teda padla. Nemusí to však automaticky znamenať predčasné voľby, možností je viac.

1. Zostaví sa nová vláda

Prezidentka po odvolaní vlády môže poveriť zostavením novej vlády kohokoľvek, dokonca aj práve odvolaného Eduarda Hegera. Ak sa tomuto človeku podarí vyskladať novú vládu a tá si získa dôveru prezidentky a zároveň aspoň 76 poslancov, môžeme mať aj zbrusu nové zloženie vlády bez volieb.

Tento scenár však vzhľadom na aktuálnu situáciu v politike a vzťahy medzi jednotlivými stranami nie je pravdepodobný.

2. Pokračovanie odvolanej vlády Eduarda Hegera

Áno, dokonca aj po odvolaní vláda ďalej vládne – a to podľa ústavy do vymenovania novej vlády. To by malo nastať čím skôr, ale teoreticky to môže trvať aj dosť dlho – do termínu riadnych volieb, ak sa parlamentu nepodarí dohodnúť na termíne predčasných volieb. Takáto vláda by však mala zviazané ruky v tom, čo môžu a čo nemôžu robiť a niektoré právomoci by mali len so súhlasom prezidentky. Ľudovo sa takéto vládnutie dá nazvať aj tak, že iba „svietia a kúria“ a v podstate čakajú na termín riadnych volieb.

⚡️ Zisti viac o tom, čo vlastne robí parlament a čo vláda:

3. Predčasné voľby

Najviac sa spomínajú práve predčasné voľby. K tým však nevedie úplne jednoduchá cesta. Predčasné voľby nebudú možné bez prijatia ústavného zákona o tom, že parlament si skracuje volebné obdobie. Na to je potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. Následne musí uplynúť aspoň 110 dní.

Ich termín potom najreálnejšie vyzerá na september 2023, pričom termín riadnych parlamentných volieb by bol už len o pár mesiacov neskôr – vo februári 2024.

4. Úradnícka vláda

Úradnícka vláda je taká, v ktorej sedia odborníci na jednotlivé oblasti, teda napríklad odborníci na ekonómiu, právo alebo energetiku. Týchto odborníkov by do vlády vyberala prezidentka. Úradnícka vláda je len dočasná a vládla by do predčasných volieb, kým by nevznikla nová vláda, zložená klasicky zo strán a politikov.

Niečo také však prichádza do úvahy iba v situácii, kedy by s tým súhlasila väčšina parlamentu aj stará vláda, je to teda veľmi málo pravdepodobné a v histórii samostatného Slovenska sa to ešte nestalo.

⚡️ Nezabudni si spraviť kvíz, kde si otestuješ vedomosti z tohto článku:

Reklama

Vyber si viac z News

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo