Generácia,
ktorá sa zaujíma

Poznáš lízatká Chupa Chups? Za ich logom stojí sám Salvador Dalí

Salvador Dalí, postava o ktorej sa rozpráva a je inšpiráciou aj roky po smrti. Tento excentrický umelec je ikonou a múzou pre mnohých aj dnes. 

Najznámejšie dielo vytvoril vo svojich 28 rokoch 

Určite si už niekde videl toto dielo: 

Zdroj: wikipedia/Salvador Dalí (1904-1989)

Okrem jeho originálu sa vyrobilo už aj mnoho kópií či dokonca rôznych paródií. Čím dlhšie sa na maľbu pozeráš, tým viac detailov, ktoré ťa budú fascinovať, v diele uvidíš. 

Čo toto dielo znamená? 

Dalí tvrdil, že ani sám význam diela nepozná a topiace sa hodiny sú iba “hermelín času”. To však nedalo spávať milovníkom umenia a taktiež obdivovateľom tvorby Dalího. 

Hodiny by mali podľa viacerých reprezentovať všadeprítomnosť času. Hodiny však nie sú pevné. Roztekajú sa ako už spomínaný hermelín. 

To je jeden z hlavných znakov surrealizmu, umeleckého smeru, ktorého bol Dalí predstaviteľ. Jeho tvorba bola na hranici bdenia a snenia. Dalí objavil a využíval paranoidno-kritickú metódu


O čom táto metóda je?

Spočívala v tom, že sa dokázal dostať do stavu, kedy vnímal svet okolo seba inak, často mal rôzne halucinácie. Keď sa vrátil do reality, snažil sa tieto výjavy zachytiť. Zaujímavosťou je, že Dalí údajne nikdy nedrogoval. 

Svoje diela namaľované touto metódou nazýval ručne maľované fotografie snov

Okrem roztápajúcich sa hodín vidíme na maľbe mravce a letiacu muchu, ktoré sa objavujú tak, akoby sadali na hnijúce, rozkladajúce sa mäso. Evokujú teda najmä smrť. 

Uprostred maľby sa nachádza tvár, ktorá je dodnes hlavnou témou diskusií pri analyzovaní diela. V prvom rade, keď sa pozrieš na túto vec uprostred, pravdepodobne ti pripomenie chrbát koňa osedlaný práve roztekajúcimi sa hodinami. 

Skús sa však na ne zapozerať opäť. Vidíš tam tvár? Aj mnohí umelci ju tam vidia. Dokonca aj mihalnice a fúziky, ktoré sú typickým znakom Dalího. Tipuje sa preto, že na tento obraz namaľoval svoju vlastnú podobizeň.

V pozadí sa nachádza scenéria, ktorá však nepochádza zo sveta halucinácií, no z reality. Salvador tam zobrazil pobrežie dedinky PortLligat v Katalánsku.

Samozrejme, o tejto, ako aj o ostatných maľbách Salvadora Dalího, by sme mohli napísať stovky strán a stále by prišiel niekto, kto by našiel nový význam. Práve v tom spočíva čaro surrealizmu.

Svojej žene venoval zámok a auto nosil plné karfiolu

Salvador Dalí bol nielen výnimočný umelec. Netajil sa tým, že bol výstredný. Ako? Napríklad kúpil zámok, kde spolu so svojou múzou a manželkou Galou trávili čas a prerobili ho na umelecké dielo. Do zámku však mohol chodiť iba vtedy, keď o to Galu vopred písomne požiadal.

Hoci svoju manželku zbožňoval a ona jeho tiež, mali otvorený vzťah. To znamená, že mali mnoho “bokoviek”. Takýto vzťah im však vyhovoval a aj po Galinej smrti bola preňho stále múzou.

Salvador Dalí mal mnoho ďalších výstredností. Akých napríklad?

🎨 Rodičia ho ako 5-ročného zobrali k hrobu jeho staršieho brata, ktorý zomrel 9 mesiacov pred tým, než sa narodil Salvador. Povedali mu, že je v ňom reinkarnovaný jeho starší brat, ktorý zomrel. Dalí tomu uveril, čo sa odrazilo aj v jeho umeleckej tvorbe či v živote.

🎨 Z umeleckej školy ho vyhodili dvakrát. Pýtaš sa prečo? Prvýkrát ho vyhodili kvôli tomu, že sa zúčastnil na študentskom proteste. A druhýkrát? Nuž, neobsedel na skúške. Odmietol byť skúšaný učiteľmi, pretože mal pocit, že je omnoho inteligentnejší a talentovanejší ako oni. 

🎨 Salvadorovi sa sťažoval majiteľ Chupa Chups na logo, ktoré mali navrhnuté pôvodne. Poprosil Salvadora, či by nevytvoril nové. Dalí navrhol nové logo za hodinu a do dnešných dní ho nájdeš s menšími úpravami na týchto lízatkách.

lízatká chupa chups

🎨 Nechce sa ti platiť účty v reštauráciách? Stačí byť vychytený umelec. Dalí rád platil bohaté obedy a večere nielen sebe, ale aj svojmu okruhu priateľov. Pri vyúčtovaní jednoducho platil šekom, kde bola jeho originálna kresba. Salvador vedel, že takýto šek si nikdy nedajú vyplatiť, lebo kresba je mnohonásobne cennejšia ako suma napísaná na šeku.

🎨 Jedna z ikonických výstredností Dalího sa stala, keď išiel prednášať na univerzitu Sorbonne v Paríži. Prišiel v bielom Rolls Royce požičanom od kamoša. To by bolo v pohode. Znepokojujúce bolo, že auto bolo naplnené po strechu karfiolom. Mal tam okolo 500 kg karfiolu. Prečo? Zelenina ho inšpirovala tvarmi. 

Postavil si vlastné múzeum, kde je aj pochovaný

Salvador Dalí vyrástol v malom meste Figueres. Práve tu odkúpil mestské divadlo, ktoré bolo takmer zničené počas Španielskej občianskej vojny. Začal ho obnovovať a stavať z neho múzeum v roku 1960. Posledné roky svojho života v ňom dokonca býval. Salvador zomrel v roku 1989 a bol pochovaný práve v tomto múzeu. 

Pokiaľ teda plánuješ dovolenku v Španielsku, určite nevynechaj Dalího múzeum plné fascinujúcich diel.

Zdroje: 

https://library.humboldt.edu/about/art/artists/daliPCTM.html

https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-understanding-the-persistence-memory-salvador-dalis-surrealist-masterpiece

https://artincontext.org/the-persistence-of-memory/

https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/

Reklama

Vyber si viac z Arts&Kultúra