Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prečo bol zavraždený Ján Kuciak a jeho partnerka?

V stredu 21. feburára 2018 sa v rodinnom dome vo Veľkej Mači stala úkladná vražda. Po tom, čo sa Ján a Martina niekoľko dní neozývali rodine, sa obrátila mama Martiny na tiesňovú linku s prosbou o prešetrenie. Policajti našli v dome zastrelených dvoch mladých ľudí, Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Ján Kuciak bol investigatívny novinár pre Aktuality.sk. 

Jána Kuciaka zavraždili kvôli jeho práci investigatívneho novinára. 

Čo je to investigatívna žurnalistika?

Keď si vyhľadáš v slovníku pojem „investigatívny”, nájde ti túto definíciu: 

Práve to robia investigatívni novinári. Pátrajú po nezákonnej činnosti, ktorú prevažne vykonávajú ľudia na vysokých pozíciách a odhaľujú ju. 

Tieto články často odhalia pravdu, ktorú sa snažili kriminálnici zamiesť pod koberec. Dnes pritom väčšinou využívajú dáta z verejných zdrojov, ktoré porovnávajú s inými zdrojmi, dávajú si veci do súvislostí a tieto informácie overujú. 

Pochod Za slušné Slovensko. Zdroj: gettyimages.com/Michael Gruber

Pravda je často ukrytá za spleťou oficiálnych údajov, ktoré sú veľmi chaotické a bez potrebných skúseností a vedomostí by bolo len veľmi ťažké zistiť, či sa nejedná napríklad o korupciu.

Práve tu nastupujú na scénu investigatívni novinári, ktorí dávajú týmto informáciám zmysel. Je to zdĺhavá a náročná práca, ktorá má však v spoločnosti veľký význam.

Prečo je dôležité venovať sa investigatívnej žurnalistike sme sa opýtali reportéra Tomáša Madleňáka z Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

„V dokonalej spoločnosti by sme investigatívnych novinárov vôbec nepotrebovali, pretože všetok zločin by spoľahlivo vyšetrila polícia, obžalovala prokuratúra a odsúdili súdy. My ale v dokonalej spoločnosti nežijeme a investigatívni novinári často suplujú prácu oficiálnych orgánov, ktoré niekedy nevedia alebo ani nechcú zločiny, napríklad korupciu, vyšetriť a trestať. Toto samozrejme platí o všetkých štátoch na svete, bez výnimky, no na Slovensku bohužiaľ ešte o trochu viac. O to viac potrebujeme novinárov, ktorí budú „strážni psi” demokracie, ale aj verejných peňazí, teda peňazí nás všetkých, ktoré majú byť použité na zlepšenie životov všetkých, nielen zopár vyvolených.”

Akým témam sa venoval Ján Kuciak? 

Vráťme sa však na chvíľu späť k počítaču Jána Kuciaka, kde si na dvoch obrazovkách porovnával dáta a zisťoval pravdu. 

Kariéru zasvätil odhaľovaniu daňových podvodov a iných káuz politikov či „kontroverzných podnikateľov”. Ako uviedol šéfradaktor Aktualít Peter Bárdy, Kuciak bol dátovým investigatívcom. To znamená, že zobral informácie, ktoré boli dostupné a spájal ich ako skladačku. 

Kuciak pripravoval článok, ktorý bol publikovaný slovenskými médiami až po jeho smrti, o podvodoch talianskych podnikateľov pôsobiacich na východnom Slovensku. Tí boli prepojení aj na slovenských politikov. 

Na muške mal však aj slovenského podnikateľa Mariana Kočnera, o ktorom bol posledný článok, ktorý pred smrťou vydal. Marian Kočner sa mu za to vyhrážal a zastrašoval ho. Vypočuť si ich rozhovor môžeš vo videu.

Z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej obvinili spolu piatich ľudí. Marian Kočner (objednávateľ) a Alena Zsuzsová (objednávateľka, spojka medzi Kočnerom a Andruskóom) sú stále obžalovaní a súd s nimi naďalej prebieha

Ďalší traja sú už odsúdení. Zoltán Andruskó (sprostredkovateľ), ktorý od svojho zadržania políciou s vyšetrovateľmi spolupracoval, dostal 15 rokov. Miroslav Marček (strelec) a Tomáš Szabó (vodič) dostali zhodne po 25 rokov.

Na počesť Jána Kuciaka vzniklo investigatívne centrum

Po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bolo založené občianskej združenie s cieľom pokračovať v práci a v odkaze, ktorý zanechal Ján Kuciak.

Ten počas svojej práce viackrát prišiel na to, že zločin, vrátane korupcie a prania špinavých peňazí, je dnes medzinárodný. Medzinárodná by preto mala byť aj spolupráca medzi novinármi. 

Počas práce na Panama Papers podľa jeho rodiny viackrát spomenul, že je škoda, že na Slovensku nemáme centrum investigatívnej žurnalistiky ako v Česku, kde je investigace.cz, s ktorým často spolupracoval.

Až po jeho smrti a na jeho počesť preto vzniklo takéto centrum aj na Slovensku.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka robí najmä dátovú investigatívu, rovnakú, ako robil Kuciak, spája novinárov z rôznych redakcií a vzdeláva mladých investigatívcov. 

„Rozbiehame projekt na ochranu novinárov, lebo po vražde Jána a Martiny si ľudia aj politici chvíľu dávali pozor, no dnes sa útoky na novinárov opäť stupňujú. A taktiež sa snažíme vzdelávať a vychovávať nových investigatívnych novinárov. Jano bol okrem iného aj učiteľ na vysokej škole, takže aj takto chceme pokračovať v jeho odkaze,” vysvetľuje Tomáš Madleňák.

Aké kauzy sa vám za obdobie existencie ICJK podarilo odhaliť?

„Naším najväčším projektom bola „Kočnerova knižnica”. Získali sme celý spis ku vražde Jána a Martiny, vrátane kópií všetkých zhabaných telefónov, počítačov, USBčiek. Spolu to malo 70 terabajtov, jeden novinár by to nikdy nepreštudoval. My sme ale vytvorili tím zložený z novinárov z mnohých redakcií, umožnili sme im študovať to a spoločne sme v dátach odhalili mnoho vecí, od šteklivých rozhovorov medzi Andrejom Dankom a Alenou Zsuzsovou po detaily o zvláštnom podnikaní SBSky Bödörovcov Bonul,” priblížil Madleňák.

Vysvetľujeme v spolupráci s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka

Vieš, o čo ide, keď sa povie pranie špinavých peňazí alebo napríklad schránková firma? Práve tieto pojmy sme už vysvetlili v článkoch pripravených s ICJK. 

Prečítaj si článok o tom, čo sú to vratky DPH:

Vieš kto je to biely kôň? Odpoveď nájdeš v článku:

Ako sa perú peniaze sme spísali v tomto článku:

Vysvetlili sme aj to, aká je to schránková firma:


Reklama

Vyber si viac z News