Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prečo budú v Bruseli grilovať Šefčoviča? Pochop vypočúvanie budúcich eurokomisárov

V Bruseli sa chystajú vypočúvať kandidátov na budúcich eurokomisárov. Načo je to dobré, kto je to eurokomisár a ako celý proces funguje? 

Eurokomisári majú jednu z najdôležitejších politických úloh v celej Európe. Podobne, ako ministri v našej vláde. Taktiež ako nová vláda na Slovensku, aj nová eurokomisia sa skladá vždy po voľbách – tých európskych. 

Keďže posledné eurovoľby sa konali práve v júni tohto roku, nadišiel čas, aby Európska únia dostala aj novú komisiu. Definitívne známe je zatiaľ len meno jej predsedníčky – Ursuly von der Leyenovej. Ostatných 26 komisárov a komisáriek ešte musí prejsť poriadnou „grilovačkou”.

Pred grilovaním musia byť kandidáti dobre pripravení

Kandidátov na komisárov navrhujú členské štáty Európskej únie. Každý z nich si vyberie jedného, ktorý by mal byť podľa nich budúcim komisárom. Aktuálna slovenská vláda za eurokomisára opäť navrhla Maroša Šefčoviča, ktorý je ním už od roku 2009.

Zoznam so všetkými kandidátmi potom musí schváliť Európska rada – teda ten orgán, v ktorom sa schádzajú predsedovia vlád všetkých členských štátov. Potom je rad na parlamente.

Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci ešte pred samotným vypočúvaním prezistí, či kandidáti nemajú konflikt záujmov. Ak by mali, nemohli by sa uchádzať o pozíciu eurokomisára.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová im potom pridelí, ktorej oblasti by sa mali ako komisári venovať. Ako zahrievacie kolo dostávajú kandidáti od výborov Európskeho parlamentu otázky z oblasti, ktorá im bola pridelená. 

Európsky parlament v Bruseli. Zdroj: EC – Audiovisual Service

Napríklad, keď dostanú zdravotníctvo, budú sa ich pýtať otázky o zdravotníctve. Nie také, že aký je najväčší orgán v ľudskom tele (btw. je to koža), ale také, ktoré poukážu na to, ako téme rozumejú. 

Nie je to ani ako päťminútovka v škole. Napríklad odpovede Maroša Šefčoviča, ktorý bol navrhnutý ako kandidát za Slovensko, majú 18 strán. Potenciálni budúci eurokomisári sa preto pri otázkach zrejme riadne zapotia. Ako však hovoríme, je to iba také zahriatie pred hlavným grilovaním. Šefčovič je už skôr grilmajster ako začiatočník, keďže zažil už štyri vypočúvania.

Otázky im kladú obvykle viaceré výbory, keďže mnohé témy sa prelínajú a zasahujú aj do iných sfér.

Výbory Európskeho parlamentu sú zložené z poslancov, ktorí sa špecializujú na konkrétne oblasti, ako napríklad zahraničnú politiku, životné prostredie či ekonomické záležitosti. Pripravujú legislatívu, ktorú neskôr prerokúva celý parlament.

Ak by si si chcel/a pozrieť otázky a odpovede jednotlivých kandidátov a kandidátiek, stačí, keď si otvoríš link, ktorý vidíš nižšie. Po kliknutí na konkrétne meno, napríklad Maroš Šefčovič, nájdeš jeho životopis, portfólio práce a aj odpovede na otázky od výborov.

Nasleduje trojhodinové grilovanie

Vypočúvanie nie je žiadna garden party, no pre kandidátov je to skutočná grilovačka.

Zdroj: giphy.com

Ako prvý spomedzi 26 kandidátov ide na vypočúvanie práve slovenský kandidát Maroš Šefčovič, ktorý by mal ako eurokomisár riešiť obchod, hospodársku bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť. 

Jeho grilovanie v pléne Európskeho parlamentu je naplánované na 4. novembra, začne o 14:30 a malo by trvať tri hodiny.

Čo ho čaká?

Celý proces sa začína krátkym vyhlásením predsedu výboru a potom má už priestor kandidát, aby za 15 minút odprezentoval seba a svoje priority. Zvyšné dve hodiny a 45 minút dostáva veľké množstvo otázok od členov viacerých výborov, na ktoré musí uspokojujuco odpovedať. Na konci má kandidát priestor na to, aby ukončil celé vypočúvanie krátkou záverečnou rečou.

Ak by si si to chcel/a pozrieť, na webe Európskeho parlamentu celú grilovačku streamujú. 

Žiaden kandidát po vypočutí nezíska zlatého buzzera. Je to celé ešte o trochu zložitejšie.

Zdroj: giphy.com

Predsedovia výborov a zástupcovia politických skupín poctivo kandidátov hodnotia a to nielen slovne, ale pripravujú si o nich aj hodnotiace posudky. Predsedovia výborov nakoniec hlasovaním rozhodnú o prijatí, alebo odmietnutí kandidáta.

Ak je potrebné, kandidátovi predtým pošlú dodatočne ďalšie otázky, ktoré má zodpovedať, alebo ho pozvú na obnovené potvrdzujúce vypočutie. Svoju žiadosť môže stiahnuť aj samotný kandidát, pokiaľ obdržal zlé hodnotenie. V tom prípade začína celý proces, len s niekým iným, navrhnutým členským štátom, odznova.

V roku 2019 takto muselo svojho kandidáta po neúspešnej grilovačke vymeniť Francúzsko.

Keď už má predsedníčka v rukách zoznam budúcich eurokomisárov, hlasuje Európsky parlament o Komisii ako o celku. Parlament môže hlasovať za akékoľvek zmeny v zložení Komisie a má možnosť ju schváliť alebo rozpustiť. 

Kto je to eurokomisár a na čo nám sú?

Európska únia má štyri dôležité inštitúcie, ktoré rozhodujú o jej smerovaní, a to Európsky parlament, Európsku radu, Radu Európskej únie a Európsku komisiu. Ich prácu dopĺňajú Súdny dvor Európskej únie, Európska centrálna banka a Európsky dvor audítorov.

Eurokomisári, ktorých je 27, pretože EÚ má 27 členských štátov, tvoria práve Európsku komisiu. Na čele tohto kolégia stojí predseda či predsedníčka.

Na roky 2024 až 2029 bola zvolená Európskym parlamentom na návrh Európskej rady Ursula von der Leyenová, ktorá bude v predsedníckej stoličke už druhé volebné obdobie. Von der Leyenovú zvolili v júli a teraz sa k nej hľadá 26 komisárov, aby mohla Európska komisia efektívne plniť svoje poslanie. 

Ursula Von der Leyenová. Zdroj: EC – Audiovisual Service

Eurokomisári majú na uskutočnenie svojich plánov päť rokov. Toľko trvá ich mandát po zvolení. Čo všetko riešia? Napríklad majú na starosti green deal, kultúru, vzdelávanie, obchod, energetiku, vnútorné záležitosti a ďalšie oblasti. Každý komisár, podľa toho, čomu sa venuje, má svoj tím ľudí, s ktorými

  • Predkladá návrhy nových smerníc, nariadení a politík, ktoré riešia konkrétne problémy alebo prispievajú k dosiahnutiu cieľov EÚ. Napríklad eurokomisár pre životné prostredie môže pripravovať návrhy týkajúce sa ochrany klímy, znižovania emisií a ochrany biodiverzity.
  • Eurokomisári dohliadajú na správne vykonávanie právnych predpisov v členských štátoch EÚ. Ak členské štáty porušujú legislatívu, Komisia môže proti nim iniciovať právne konanie.
  • Každý komisár má zodpovednosť za časť rozpočtu EÚ určenú na jeho portfólio a riadi ju podľa schválených cieľov a stratégií. Pri projektoch EÚ v oblasti zdravotníctva by napríklad eurokomisár zodpovedal za efektívne využívanie pridelených peňazí.

Práca eurokomisárov je kľúčová pre celú EÚ, a preto musia skladať prísahu, že budú túto prácu vykonávať nezávisle. Aj preto je ich výber náročný a kandidáti na eurokomisárov musia zvládnuť pár hodín grilovania a nikdy nekončiacich otázok.

Zdroj titulnej fotografie: Fotografia Maroša Šefčoviča (EC – Audiovisual Service), Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate