Preventívne sono prsníkov sa na Slovensku od júla ruší. Doteraz naň mali nárok ženy raz za dva roky. Sono je však už v Európe považované za zastaralú a nespoľahlivú formu prevencie. Možno sa pýtaš, či nie je lepšia zastaralá metóda ako žiadna? Nie je a my ti v článku vysvetlíme prečo.
Zároveň ti ukážeme, ako sa dá pristupovať k novým informáciám bez silných emócií a okamžitej reakcie.
Falošné nálezy v prsníku
Zrušenie sonografie prsníkov ako prevencie vyvolalo búrlivé diskusie na sociálnych sieťach. Nie všetko je však na prvý pohľad také, ako sa zdá. Túto formu prevencie nezrušili poslanci v parlamente len tak, ale na základe štúdií a skúseností lekárov.
Preventívne skríningy sa rozhodli zastaviť najmä preto, že mnohokrát ukázali falošnú pozitivitu. Predstav si, že ideš ku gynekológovi a oznámi ti, že máš v prsníku hrčku. Hoci ešte nevie, či je zhubná alebo nezhubná, musí ťa o nej informovať, lebo z nej potrebuje odobrať vzorku na rozbor.

Teraz musíš ísť na biopsiu, čakať na výsledky vyšetrenia a celý ten čas si v strese a v napätí, či máš alebo nemáš rakovinu prsníka.
Hlavne u mladých žien sú drobné zmeny v prsníku bežné v dôsledku hormonálneho cyklu. Tieto zmeny sú často dočasné a samé po pár cykloch zmiznú. Podľa príspevku na vedeckej konferencii z roku 2019 je až 98 % zmien na prsníkoch u mladých žien do 40 rokov nezhubných.
V krajinách EÚ preto preventívnu sonografiu prsníkov postupne ministerstvá začali rušiť a tento rok sa k nim pridá aj Slovensko.
Prevencia raz za dva roky nestačí
Problémom bola nielen falošná pozitivita, zbytočné zákroky a stres, ale aj nedostatok prevencie. Možno to znie ako paradox, no preventívna prehliadka raz za dva roky je absolútne nedostačujúca. Práve preto tak často dbajú lekári, ale aj rôzne občianske združenia venujúce sa osvete o rakovine prsníkov, na samovyšetrenia.
Samovyšetrenie by si si mala robiť každý mesiac, aby si pozorovala prípadné zmeny a vedela včas zachytiť začínajúce ochorenie.
Samovyšetreniam sa napríklad venuje aj občianske združenie Amazonky, ktoré k tomu vytvorilo edukačné video.
Nie je lepšie vyšetrenie raz za dva roky ako žiadne?
Možno si povieš, že sonografia prsníkov nie je dokonalá, ale je to aspoň nejaká prevencia a teraz nám zoberú aj tú.
Pokiaľ však ide o preventívne vyšetrenia hradené zdravotnou poisťovňou, musí sa prihliadať aj na to, či dávajú ekonomický zmysel. Podľa príspevku na vedeckej konferencii z roku 2019 je sonografické vyšetrenie neefektívne, investuje sa doň veľa peňazí a času lekárov, čo spôsobuje záťaž na systém a dlhšie čakacie doby na iné zobrazovacie vyšetrenia.
Okrem toho:
- u mladých žien do 40 rokov je riziko vzniku rakoviny nižšie
- ak už rakovina vznikne, jej priebeh je rýchlejší ako u starších pacientiek, a preto je čakanie dva roky na vyšetrenie veľmi dlhá doba
- falošné nálezy v prsníku vedú k stresu pacientiek
Mamografické vyšetrenie, ktoré má v prevencii rakoviny prsníka oveľa väčší zmysel, by zároveň mohlo byť poskytované, podľa štúdie, bez dlhšieho čakania, keď nebudú musieť lekári robiť sonografické vyšetrenia.
Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré slúži na včasné odhalenie rakoviny prsníka, často ešte predtým, než sa objavia príznaky.
Lepšia starostlivosť pre rizikové pacientky a pacientov
Ak máš zvýšené riziko rakoviny prsníka, neznamená to, že nebudeš mať žiadnu prevenciu okrem samovyšetrenia. Ak absolvuješ konzultáciu u genetika a zaradí ťa medzi rizikové osoby, získaš pravidelnú kontrolu hradenú zdravotnou poisťovňou.
Aj keď nemáš predispozíciu, ale počas samovyšetrenia si spozoruješ na prsníku zmenu, gynekológ ťa môže poslať na mamografiu.
Od júla sa zároveň zmení vek, odkedy má žena nárok na mamografické vyšetrenie, a to od 45 do 75 rokov. Teraz je hranica nastavená od 50 do 69 rokov.
Sonografické vyšetrenia taktiež nerušia úplne. Stále sú dobrým doplnkovým vyšetrením k mamografii a magnetickej rezonancie prsníkov.
What would Socrates do?
Aj keď sa nám na prvý pohľad zdá, že informácia, ktorú si čítame je negatívna, nemusí to tak byť. Aj v tomto prípade sa ukázalo, že veľa ľudí na sociálnych sieťach číta iba titulky a ihneď reaguje.
Ak ti médiá ponúknu titulok „Prevencia rakoviny prsníkov sa ruší“, nezačni sa hneď rozčuľovať, ale zisti si všetky informácie, ktoré ti môžu pomôcť pochopiť túto novú informáciu.
Vyskúšať môžeš napríklad hlbinné pýtanie sa. Je to metóda, ktorú popísali v knihe The Thinker’s Guide to the Art of Socratic Questioning (Príručka mysliteľa: Umenie sokratovského kladenia otázok) americký filozof Richard Paul a psychologička Linda Elder.
Hlbinné pýtanie sa znamená to, že nepreberáme informácie automaticky, ale skúmame ich význam, príčiny, dôsledky a kontext.
Spýtaj sa sám seba:
1. Chcem tomu porozumieť – čo to vlastne znamená?
Tieto otázky nám pomáhajú lepšie pochopiť problém.
- Čo presne sa zmenilo v tom, ako sa kontroluje rakovina prsníka?
- Kto rozhodol, že sonografia sa už nebude používať?
2. Prečo si to myslím? Aké mám na to dôkazy?
Zisťujeme, či je to len názor alebo sú tvrdenia a rozhodnutia podložené faktami.
- Ako vieme, že sonografia nie je dosť dobrá na zistenie rakoviny?
- Na čo sa tí, ktorí o tom rozhodli, odvolávajú? Majú nejaké čísla alebo výskum?
3. Na čom to celé stojí?
Niektoré veci predpokladáme bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, či k nim máme dôkazy.
- Nie je rozhodnutie zrušiť sonografiu založené na predpoklade, že mamografia je dostupná pre každého?
4. Dá sa na to pozrieť aj inak?
Snažíme sa pozerať na problém z viacerých uhlov.
- Ako by sa na to pozerala žena, ktorej mama mala rakovinu a zistili ju práve na sone?
- Čo hovoria lekári, ktorí majú iný názor?
5. Čo z toho vyplýva? Čo sa môže stať?
Rozmýšľame nad tým, aké to môže mať dôsledky.
- Môže sa stať, že kvôli tejto zmene niektoré prípady rakoviny lekárom uniknú?
6. Prečo sa vlastne o tom bavíme?
Snažíme sa ísť do hĺbky problému a zistiť, prečo sa o ňom bavíme.
- Prečo je toto rozhodnutie dôležité pre ľudí na Slovensku?
Toto je len jednou z možností ako pristupovať k novým informáciám bez predsudkov a emócií. Skús si pri najbližšej príležitosti túto teóriu preskúšať v praxi a možno zistíš, že nie všetko je čierno-biele a niektoré témy si zaslúžia hlbšie porozumenie.
Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G