Prečo je obyčajné maslo také drahé? Môže za to konsolidácia verejných financií?
Maslo s hmotnosťou 250 gramov si dnes v obchodoch kúpiš v priemere za 4 eurá. Ešte v auguste, či v októbri by si zaň dal/a približne o polovicu menej.
Ako študent si zvlášť premyslíš, či si kúpiš jedno maslo za 4 eurá alebo napríklad balík špagiet s morcadellou v rovnakej cene. Prečo je maslo také drahé?
Kravám bolo toto leto teplo
Jedným z hlavných dôvodov, prečo si dnes nemôžeš nakrájať hrubé plátky masla na chlieb je ten, že kravám bolo teplo. Letné horúčavy v oblastiach, kde sa mlieko vyrába, zapríčinili, že kravy ho produkovali menej. Ani tráva nebola počas týchto vysokých horúčav najšťavnatejšia.
Aj ty si určite počas leta zažíval/a, že akákoľvek činnosť bola pre teba uprostred horúcich dní oveľa namáhavejšia, ako normálne. Tak toto isté prežívali aj kravy. Odborníci hovoria o tom, že kravy zažívali „tepelný stres” a my všetci ostatní sa vieme stotožniť.
A aby toho nebolo málo, mlieko malo v dôsledku týchto vysokých teplôt aj menšiu tučnosť. To znamená, že na výrobu klasického masla ho bolo treba viac, ako obvykle.
Zároveň sa medzi dobytkom rozšírili katarálna horúčka oviec, ktorá nepostihuje iba ovce, ale aj kravy. Produkcia mlieka sa tak v celej Európe znížila.
Konsolidácia aka ceny porastú
Okrem horúčav zasiahla Slovensko aj dlho očakávaná konsolidácia verejných financií. Ako štát sme sa zadĺžili, no a teraz to musíme splatiť. Peniaze v štátnej kase však chýbajú, a preto museli politici nájsť spôsob, ako túto pokladnicu znovu naplniť.
Celú konsolidáciu sme vysvetlili aj v tomto článku:
Jedným z odklepnutých opatrení je aj zvyšovanie DPH, čiže dane z pridanej hodnoty z 20 % na 23 %. Masla sa toto zvyšovanie cien nedotkne, keďže patrí medzi základné potraviny, ktorých daň sa bude dokonca znižovať z 10 % na iba 5 %.
Možno si teraz hovoríš, že paráda a od budúceho roka budeš na masle aj vyprážať. Ešte sa predčasne neteš. Hoci samotné potraviny budú o čosi lacnejšie, na cenách sa to veľmi neukáže. Maslo totiž musí niekto vyrobiť, zabaliť, preniesť do obchodov a podobne. V koncovej cene výrobku, teda tej, za ktorú si ho kúpiš, bude započítaná napríklad aj transakčná daň či vyššie ceny za energie.
Transakčná daň je daň, ktorú budú musieť platiť firmy a podnikatelia za každý prevod peňazí online, za výber peňazí z bankomatu aj za vedenie platobnej karty. Ak teda firma, ktorá predáva domáce potreby nakúpi od dodávateľa napríklad 100 solničiek a zaplatí za ne bankovým prevodom, priráta banka daň, ktorá pôjde do štátnej pokladnice. Ak stojí jedna solnička euro a kúpia ich 100 kusov, s transakčnou daňou 0,4 % zaplatia 100 eur a 40 centov. Transakčná daň od 1. januára 2025 platí pre podnikateľov, veľké aj malé spoločnosti, jednoosobové s. r. o. aj živnostníkov.
Preto sa hovorí, že maslo je symbolom tohtoročnej konsolidácie verejných financií. No netreba zabúdať aj na to, že je vzácnejším tovarom najmä v dôsledku klimatickej zmeny.
Nákupná horúčka
Čo sa stane, keď je nejakého tovaru nedostatok? Z políc obchodov zrazu záhadne zmizne aj to málo, čo tam bolo. Možno si spomínaš na prvé mesiace pandémie, kedy ľudia vo veľkom vykupovali trvanlivé potraviny a brali si 2-3 chleby do zásoby.
Takto nejako sa správajú aj krajiny Európskej únie. Mlieka je málo, a tak ho skupujú vo väčších množstvách, aby ho mali pre svojich obyvateľov dostatok. Keďže je väčší dopyt ako ponuka, ceny rastú.
Z čoho si upečiem na Vianoce koláčiky?
Ak si si už pustil/a Sad Beautiful Tragic od Taylor Swift a zobral/a si si čokoládu určenú na prípad núdze, tak s tým ešte chvíľu počkaj. Maslo je drahé a na zlacnenie si budeš musieť počkať. Môžeš však vyskúšať ¾ maslo, ktoré je o niečo lacnejšie kvôli nižšiemu podielu tuku alebo rastlinné margaríny.
Kedysi boli strašiakom, keďže prispievali k srdcovo-cievnym ochoreniam, no dnes sa v nich vďaka reguláciám z Európskej únie nemôže nachádzať viac ako 2 % transmastných kyselín, ktoré tieto zdravotné problémy zapríčiňovali.
Chuť masla však, bohužiaľ, nič nenahradí.
Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G