V Srbsku protestujú tisíce ľudí už viac ako 100 dní. Aké nešťastie ich k protestom viedlo a ako môže korupcia zasahovať do našich životov?
Koncom januára sa vydali na pochod z hlavného mesta Srbska Belehradu do mesta Nový Sad študenti a študentky, aby si pripomenuli 15 ľudí, ktorí tu zahynuli po páde prístrešku na vlakovej stanici. Do protestu sa zapojilo aj 500 taxikárov a v nedeľu prišli študentov a študentky vyzdvihnúť po 80 kilometrovom putovaní.
Pochod bol len jednou z viacerých pamätných a protestných akcií proti korupcii a vláde prezidenta Aleksandra Vučića (pozor, nepliesť si s premiérom Milošom Vučevićom, ktorý nedávno odstúpil).
Už viac ako sto dní od nešťastia blokujú ulice, cesty aj vysoké školy desaťtisíce ľudí. Najprv začali len študenti/ky a neskôr sa pridali aj iné profesie ako taxikári, alebo traktoristi.
@skynews Tens of thousands of people have joined anti-corruption #protests in #Serbia
♬ original sound – Sky News – Sky News
Čím sa začali protesty?
Protesty sa začali po tom, ako v meste Nový Sad na severe Srbska spadol z nedávno zrekonštruovanej strechy vlakovej stanice betónový výčnelok a zabil 15 ľudí, vrátane šesťročného dievčatka. Najprv vyšli do ulíc a na pamätné miesta len študenti a študentky, ktorí už proti korupcii vo vláde protestovali predtým. Tragédia však tentokrát nahnevala aj ľudí iných povolaní a vo vyššom veku.
Protesty doteraz nemajú žiadneho vodcu, alebo vodkyňu a nevedie ich ani žiadna politická strana.
Prečo sú potom protesty protikorupčné a aký má korupcia dopad na náš život?
Korupcia nie sú len peniaze v obálke, ktoré ti niekto donesie, aby si mu niečo vybavil/a. Politika, alebo politickú stranu môžu podporovať finančne, ale aj marketingovo, podnikatelia a firmy, ktoré majú záujem o štátne zákazky.
Keď si štát v skorumpovanej krajine potrebuje napríklad objednať rekonštrukciu prístrešku na vlakovej stanici, nevypíše férovú súťaž, na ktorú by sa mohli prihlásiť rôzne firmy a vyhrala by tá najlepšia.
Namiesto toho vypíše také podmienky, aby pasovali práve na firmu podnikateľa, ktorý podporuje vládnuceho politika, či politickú stranu. Ten súťaž vyhrá, získa peniaze a prácu vôbec nemusí urobiť kvalitne. Dokonca ňou môže ohroziť aj životy obyčajných ľudí.
V prípade vlakovej stanice v Novom Sade na rekonštrukcii navyše pracovali čínske firmy. Čínske investície v Srbsku znepokojujú mnohých ľudí, pretože existujú pochybnosti o dodržiavaní štandardov a Čína ako diktatúra takto posilňuje svoj vplyv.
Čo protestujúci požadujú a ako protesty prebiehajú?
Okrem blokád ciest a vysokých škôl vyhlásili v januári desaťtisíce ľudí generálny štrajk. V deň štrajku nešli do práce a niektorí ani na nákupy. Štrajkmi tak tlačili na štát, aby pristúpil na ich podmienky, pretože bez ich práce a nákupov prichádza o peniaze aj on.
Protestujúci vládu žiadajú, aby:
📣 Prepustila a zbavila obvinení študentov a študentky, ktorí boli zadržaní na demonštráciách;
📣 Prísnejšie stíhala ľudí, ktorí sú zodpovední za pád prístreška;
📣 Zverejnila úplne všetky dokumenty o rekonštrukcii železničnej stanice, ktoré podľa nich nie sú kompletné;
📣 Aby k prípadu nemal prístup prezident.
Prezident Vučić tvrdí, že všetky podmienky protestujúcich splnil a demisiu podal aj premiér Miloš Vučević, no demonštrácie a blokády neprestávajú. Vučić sa preto snaží tvrdiť, že protesty sú platené agentmi zo zahraničia, aby rozdelili srbskú spoločnosť.
Podľa protestujúcich ale požiadavky neboli úplne naplnené, a preto budú naďalej pokračovať v blokádach a štrajkoch.
Pritom ich však zatýka polícia a hlavne študentky a študentov napádajú aj priaznivci strany SNS (Srbská pokroková strana – srbsky Srpska napredna stranka), ktorej členom je aj prezident Aleksandr Vučić. Aj preto ich pri pochodoch chránia napríklad traktoristi a ľudia im nosia spacáky, jedlo a teplé oblečenie.
Zdroj titulnej fotky: Getty Images