Generácia,
ktorá sa zaujíma

Rus Filipp Sedov: Väčšina študentov podporuje Ukrajinu a nesúhlasí s vojnou. To mi dáva nádej

Aký názor majú mladí ľudia na Putina a vojnu? O svojich skúsenostiach nám porozprával Filipp Sedov, Rus žijúci na Slovensku, ktorý robí prednášky po slovenských školách a diskutuje so študentmi o vojne, aj o živote v Rusku. 

💬 Od mala si žil v Rusku. Aký je tam život? 

Menilo sa to časom. Nepamätám si dobre ako to bolo v 90tych rokoch minulého storočia, ale podľa všetkých údajov a štatistík to bol ťažký život pre mojich rodičov, pre starších ľudí, pretože to bolo akurát po tom, čo sa rozpadol Sovietsky zväz. Ekonomický stav sa veľmi zmenil. 

Od začiatku tohto storočia to išlo zase hore, životná úroveň rástla. Potom to zase začalo padať. 

💬 Aký je tvoj príbeh? Prečo si prišiel na Slovensko?

Ja som odišiel nielen kvôli situácii v Rusku, ale aj kvôli tomu, že som bol odmalička zvedavý, ako vyzerá život v zahraničí. Chcel som to vyskúšať.

Taktiež som však odišiel z politických a ekonomických dôvodov.

💬 V čom vidíš rozdiely medzi životom v Rusku a životom na Slovensku? 

Životná úroveň je v priemere oveľa vyššia na Slovensku. Samozrejme, závisí to od toho, aké mestá chceme porovnávať, ale celkovo je na tom Slovensko lepšie. Je tu viac slobody, viac demokracie, slobodnej voľby, každý, kto chce, sa môže zúčastniť vo voľbách narozdiel od Ruska. 

Tam sa dlhé roky budovala diktatúra a ovplyvňuje život všetkých občanov Ruska, nielen z politického hľadiska, ale aj z ekonomického či sociálneho. 

💬 Ako vnímaš ruskú inváziu na Ukrajinu rok od začiatku vojny?

Je to pre mňa veľmi smutné ako pre občana Ruskej federácie. Nesúhlasím s tým a odsudzujem to. Je neuveriteľné, že sa to vôbec stalo a že to trvá už rok. 

Odsudzujem vojnu, nesúhlasím s ňou a robím všetko pre to, aby som mohol podporiť Ukrajincov a Ukrajinu.

💬 Nebojíš sa otvorene podporovať Ukrajinu a vyjadrovať sa proti vojne v Rusku?

Od začiatku hovorím, že sa nesmiem báť. Ja som ani nepremýšľal nad tým, či sa musím báť. Poznám niekoľko prípadov, keď Ruská federácia poškodila životy svojich občanov, ktorí odišli do zahraničia.

Filipp Sedov sa rozpráva so žiakmi po celom Slovensku. Zdroj: Archív F.S.

Ale toho sa nemôžem báť. Nechcem mať neskôr výčitky svedomia.

💬 Čo bolo hlavnou témou tvojich prednášok na školách?

Robím ich doteraz, počas celého školského roka. Rozprávam príbeh o tom, aký bol môj život v Rusku, aké skúsenosti som mal, prečo som odišiel, prečo zostávam na Slovensku, prečo nesúhlasím s vojnou a prečo podporujem Ukrajinu.

Odsudzujem vojnu, nesúhlasím s ňou a robím všetko pre to, aby som mohol podporiť Ukrajincov a Ukrajinu.

💬 Ako reagovali slovenskí mladí ľudia na informácie o živote v Rusku? 

Podľa mojej skúsenosti, čo som si všimol, tak ich to celkom zaujalo, pýtajú sa na rôzne veci, kladú veľa otázok. Povedal by som, že majú celkom dobrý prehľad o tom, čo sa deje v Rusku a aký je tam život.

💬 Spomínal si, že si sa rozprával s mladými ľuďmi aj o vojne. Ako na to reagovali? 

Závisí od konkrétneho študenta alebo študentky. Veľa vecí ich prekvapilo, napríklad, že vojna je pre Rusov viac-menej povinná. Boli smutní z toho, ako funguje ruská propaganda a ako prebieha mobilizácia. Takmer každý muž, občan Ruskej federácie, je v ohrození. V skratke, je to pre nich smutné.

💬 Hovoríš, že mobilizácia ohrozuje každého muža. V médiách je však spomínaná iba čiastočná mobilizácia. Aká je pravda? 

Takto klame ruská propaganda. Povie, že je čiastočná a pritom je to bežná mobilizácia, ktorá môže ovplyvniť každého muža aj napriek tomu, že má napríklad deti, zdravotný problém alebo má nad 45 rokov. Každý je v ohrození.

💬 Keď si sa rozprával so študentmi o vojne, vnímali ju niektorí aj pozitívne?

Len pár študentov sa nebálo povedať niečo také, že pravda je niekde uprostred alebo, že obe strany klamú. Podľa mňa väčšina tých, ktorí nesúhlasili a mali odlišný názor, tak boli počas mojich prednášok ticho. 

Zdroj: Archív F.S.

Nemali odvahu povedať to pred triedou, aj napriek tomu, že som na začiatku vždy povedal: „Pokojne povedzte to, čo si myslíte. Sme tu, aby sme mali otvorený rozhovor o tom, čo sa deje na Ukrajine, o vojne. Nebudem to odsudzovať, len chcem počuť každý názor.“ 

💬 S akými dezinformáciami sa stretávaš najčastejšie pri svojich návštevách na školách?

Napríklad, že na Ukrajine sú nacisti, že v laboratóriách vyrábali biologické zbrane alebo, že vojna vyhovuje Ukrajine, lebo majú teraz viac peňazí z Európskej únie, od Ameriky a že ide len o peniaze. 

💬 Diskutuješ s nimi potom o pravde? 

Ako sa hovorí po rusky: ,,Nie som pravda v poslednej inštancii.” Ja viem povedať len svoj názor. Chodím po školách, aby som mohol hovoriť, čo si myslím, čo som zažil a nie som tam na to, aby som presvedčil každého. 

💬 Čo ťa najviac prekvapilo pri návštevách škôl po Slovensku? Či už pozitívne alebo negatívne.

Žiaci majú celkom dobrý prehľad o tom, čo sa deje v Rusku posledných pár rokov. Potešilo ma, že väčšina študentov a žiakov podporuje Ukrajinu a nesúhlasí s vojnou. To mi dáva nádej, že na tom budeme na Slovensku dobre.

💬 Na Slovensku stále existujú prejavy podpory a náklonnosti k prezidentovi Ruska. Aký majú mladí ľudia názor na Putina?

Väčšina študentov má taký názor, že nechcú takého prezidenta a vodcu na Slovensku, pretože to vôbec nie je demokratické vedenie štátu.

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate