Hra Pokémon GO má nového vlastníka. Prečo by ťa malo trápiť, kto vlastní tvoje appky, aj keď nehráš Pokémon GO?
Ideš po meste, chytáš si v pokoji Pikachua a zrazu všetky tvoje dáta končia v Saudskej Arábii. Prečo záleží na tom, kto vlastní appku a prečo zrovna Saudská Arábia nie je najideálnejšia krajina, ktorej ich dať?
Pokémon GO má nového majiteľa
Hru Pokémon GO možno netreba veľmi predstavovať. V skratke je to hra, kde beháš po vonku a chytáš Pokémonov v rozšírenej realite. Vyšla ešte v roku 2016 a pôvodne ju vlastnila firma Niantic. Dnes má však už nového majiteľa, ktorým je Saudská Arábia.
Teda presnejšie, hernú časť firmy Niantic kúpil za 3,5 miliardy dolárov herný gigant Scopely. A Scopely vlastní štátny investičný fond zo Saudskej Arábie, ktorý sa volá PIF – Public Investment Fund. Takže technicky vzaté, tvoj obľúbený Pokémon GO teraz patrí Saudskej Arábii.

Prečo by ma to malo trápiť?
Možno si povieš – ok, no a čo, hlavne že môžem ďalej chytať Pokémonov. Lenže nejde len o to, kto je za appkou. Ide aj o tvoje dáta. Pokémon GO zbiera kopec info: kde sa nachádzaš, kam chodíš, čo ťa zaujíma a s kým sa stretávaš. A tieto dáta majú teraz v rukách ľudia, ktorí sú hodnotovo dosť pochybní.
⚠️ Krajina porušuje ľudské práva a zatýka odporcov súčasnej vlády, na čele ktorej je korunný princ Mohammad bin Salmán.
V najnovšom rebríčku slobody vo svete americkej mimovládnej neziskovej organizácie Freedom House získala Saudská Arábia iba 9 zo 100 bodov. Rovnako ako Čína, s ktorou skončila devätnásta od chvosta. Slobodnejšie než ona sú aj Rusko, Irán či Venezuela, horšie už skončili iba krajiny ako Afganistan či Severná Kórea.
⚠️ V roku 2018 vrahovia uškrtili na saudsko arabskom veľvyslanectve v Istanbule novinára Džamála Chášukdžího, ktorý žil v USA a vo svojich článkoch kritizoval saudského korunného princa. Na veľvyslanectvo v Istanbule si šiel po rozvodové papiere, aby si mohol vziať svoju snúbenicu. Saudská Arábia tvrdí, že bol zabitý pri tom, ako sa ho agenti pokúšali presvedčiť, aby sa vrátil naspäť. Tureckí predstavitelia však tvrdia, že šlo o úkladnú vraždu na príkaz vysokopostavených členov saudskej vlády.
⚠️ Režim trestá aj aktivistky za zrovnoprávnenie žien. Napríklad Salma al-Šehab bola odsúdená na štyri roky. Oficiálne to bolo kvôli „teroristickým aktivitám“, no v skutočnosti len postovala tweety o právach žien. Saudská Arábia je krajina, ktorá v rebríčku globálnych rodových rozdielov skončila na 131. mieste zo 146.
A takáto vláda bude mať teraz moc nad tým, čo sa deje s dátami a informáciami z appky ako Pokémon GO, ktorú používajú milióny ľudí.
👉 Prečo je to dôležité?
Pokémon GO zo svojej povahy zbiera viac a citlivejších dát, než iné herné aplikácie. Hra funguje na základe tvojej polohy cez GPS, takže má všetky dáta o tvojom pohybe. Keďže rozšírenú realitu v hre sleduješ cez kameru svojho mobilu, môže mať prístup aj k tomu, čo tvoj mobil takto zaznamenáva.
Už pred nákupom zo Saudskej Arábie hra čelila kontroverzii, keď tieto dáta začala používať na trénovanie AI modelov navigácie.
Ak má niekto prístup k takému množstvu údajov o miliónoch ľudí po celom svete, môže to byť zneužité. Či už na sledovanie trendov, reklamy alebo niečo horšie.
Napríklad ti môže vďaka údajom získaným o tebe ponúkať len určité reklamy a príspevky. Týmto ťa môže zmanipulovať k nákupom, ale aj k dôležitejšiemu rozhodnutiu, ako je to za koho budeš hlasovať vo voľbách. Tieto dáta môžu bez tvojho vedomia predávať aj tretím stranám, ktoré s nimi môžu zaobchádzať podobne.
Prečo Saudská Arábia investuje do hier?
Saudská Arábia sa snaží zmeniť svoj imidž – chce byť modernejšia a menej závislá od zisku z ropy. A tak nakupuje popkultúru. Filmy, športové kluby, a teraz aj hry. Už vlastní podiely v herných firmách ako Nintendo, EA Games alebo Take-Two (tí, čo robia GTAčko). A chce byť aj hostiteľom Olympiády v e-športoch v roku 2027.
Takže Pokémon GO je len ďalší kúsok do skladačky. A keďže hra má cez 30 miliónov aktívnych hráčov mesačne, je to fakt veľký úlovok.
Zároveň sa týmto môže snažiť zamaskovať porušovanie ľudských práv. V prípade hostenia šporotvých a herných podujatí sa tomu hovorí aj sportwashing.
Máš sa báť?
Nebudeme šíriť paniku, ale je dobré vedieť, že každá appka, ktorú používaš, zbiera dáta. A ten kto ich vlastní, má vplyv na to, čo s nimi spraví. Sleduj, aké má appka pravidlá o ochrane súkromia, a ak ťa to znepokojuje, možno je čas spraviť si poriadok vo svojom mobile.
Zdroj titulného obrázku: Canva, Wikimedia Commons, Pokemon GO