Generácia,
ktorá sa zaujíma

SKEČ | Ako nenaletieť hackerom?

Ak používaš všade rovnaké heslo, ktoré je navyše „heslo“, mal by si si dávať naozaj veľký pozor na svoju bezpečnosť. Keď ti raz toto heslo ukradnú, bude neskoro.

Mnoho ľudí trestuhodne podceňuje výber hesla a potom vznikajú aj skvosty ako si videl vo videu, ktoré by prelomil asi aj hackerov pes. 

Vo viacerých štúdiách bolo potvrdené, že najlepším heslom je dlhá fráza alebo veta s aspoň 15 znakmi, veľkými a malými písmenami, číslami a znakmi, než kratšie a komplexnejšie heslo.

Avšak ešte bezpečnejšie je používať generátor hesiel, čiže password generator. Ten ti vytvorí náhodné heslo, ktoré niekto len tak ľahko neprelomí.

Dôležitým pravidlom je používať iné heslo na každu aplikáciu, či stránku. Dôvod je, myslím, úplne jasný. Ak by niekto odhalil tvoje heslo na konkrétnej stránke nedostane sa s týmto heslom aj na ďalšie. Ako si teda zapamätať všetky heslá? 

Prosím, určite nie lístočkami na na nástenke.

Použi password manager. Je to šikovná aplikácia, ktorá ti uloží všetky dôležité heslá. Na ňu však budeš potrebovať ďalšie heslíčko. A nie len hocijaké. Toto takzvané Master heslo musíš zvoliť naozaj dobre, čiže aspoň 20 znakov, veľké písmená, čísla a špeciálne znaky. Navyše, každá takáto aplikácia ponúka možnosť dvojfaktorovej autentifikácie, ktorú určite využi.

Video: Michal Mazák

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi