Generácia,
ktorá sa zaujíma

SKEČ | Nebezpečné rande naslepo

Nájsť si frajera alebo frajerku je pomerne neľahká úloha. Keď si to už skúsil alebo skúsila v škole, na brigáde, na tábore, v druhej škole, v knižnici aj na párty a stále nič, je veľmi pravdepodobné, že skončíš na jednej zo zoznamovacích aplikácií. 

Nezabúdaj, že nie všetko, čo vidíš, musí byť aj pravda. 
Tieto aplikácie sú skvelé miesto, ako sa odprezentovať trošku ružovejšie, než naozaj sme.

Až 57% používateľov online zoznamiek klame aspoň o jednej veci zo svojho života. Čiže je väčšia šanca, že ti niekto v niečom klame, ako, že neklame.
Nie vždy je to ale iba o tom, že chcú ľudia zo seba urobiť niekoho krajšieho. Môžu sa napríklad maskovať pred svojím partnerom a poza jeho chrbát si takto hľadať bokovku. Veď podľa štatistiky je buď po svadbe alebo vo vzťahu až 42% používateľov Tindru. Ups.
Maj teda všetky zmysly na stopkách a pokojne ľudí blokuj, keď zaznamenáš nejakú podozrivú vec.

Nezverejňuj o sebe nič podstatné
Napríklad také celé meno v kombinácii s fotkou a školou, na ktorej študuješ. Uffff. Ver mi, niektorým stačí na to, aby ťa našli, tvoje krstné meno, mesto a škola.
Každopádne, okrem osobných údajov nezverejňuj na svojom profile napríklad ani rovnakú fotku, akú máš už na iných sociálnych sieťach. Cez Google Image Search by sa k tebe ľahko dostali.

Namiesto mena si vymysli napríklad smiešnu prezývku, ktorá vyjadrí nejakú tvoju záľubu alebo seriál, ktorý máš rád alebo rada. Nikdy nevieš, možno sa vďaka tomu matchneš s niekým, kto má rád to isté. Tvoje reálne meno s druhým zdieľaj až vtedy, keď sa trochu lepšie spoznáte.
Daj si pozor aj na to, aby na fotkách nebolo nič osobné. Napríklad viditeľná ulica, na ktorej bývaš alebo logo tvojej školy. Naozaj nechceš, aby si ťa neznámi divní ľudia našli v offline svete. 

Stretávaj sa čo najbezpečnejšie
Ideálne by sme ti poradili, aby si sa s ľuďmi z takýchto aplikácií nestretával alebo nestretávala vôbec… ale asi by to potom popieralo svoj zmysel.

Aspoň sa s nikým nestretávaj hneď po tom, ako si začnete písať, najskôr si o ňom zisti čo najviac. Skús si dať s druhým najskôr videohovor. Takto preveríš, či existuje a je to naozaj on… aj keď o tých 5 kíl ťažší ako na fotkách, ale stále on. Samozrejme, tiež to nie je žiadna 100%-ná istota.
Stretnite sa na verejnom mieste, alebo kde bude viac ľudí. Absolútne nie doma. Ak sa dohodnete na verejné miesto a druhý bude chcieť zmeniť lokáciu, buď na pozore a nechoď nikam, kde by ste boli sami alebo nevieš, ako sa odtiaľ dostať domov.

Povedz niekomu blízkemu o tomto plánovanom stretnutí a kedy a kde má byť. Ideálne by bolo, keby tá osoba šla tiež. Samozrejme, k inému stolu. 
Pomôcť ti môže v nepríjemnej situácii napríklad aj čašník. Môžeš sa s ním dopredu dohodnúť na signále, napríklad, keď si vypýtaš vymyslený názov nápoja, ktorý nie je v ponuke, môže ti zavolať taxík alebo políciu.
A dôležité je aj mať pre istotu slzný plyn a nenechať sa odprevadiť domov. Prepáčte, všetci gentlemani, ale musíte si to nechať na neskôr. 

Video: Michal Mazák

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi