Generácia,
ktorá sa zaujíma

Slay or nay? Niektoré trendy sa sledovať naozaj neoplatí

Sociálne siete sú neobmedzeným zdrojom obsahu. Aj toho dobrého, zábavného, vzdelávacieho, inšpiratívneho, ale aj zlého, nebezpečného a  klamlivého. Hot trendy na TikToku sú dôkazom, že virálne sa môže stať to zlé, aj to dobré. Poďme sa na to pozrieť. 

Dobrý trend

📚Booktok 📚

Booktok bola výzva, ktorá sa stala na TikToku trendom. Ľudia točili krátke videá s odporúčaním toho, aké knihy sa im páčia. Tento trend sa stal virálnym.

Zdroj: Canva

Prieskum medzi používateľmi zo Spojených štátov amerických a Kanady ukázal, že vďaka trendu ľudia začali čítať oveľa viac kníh. Toto je ideálnou ukážkou toho, ako môže byť trend užitočný a pomôcť ľuďom v sebarozvoji a koniec koncov ich priviesť k tomu, aby trávili viac času mimo sociálnych sietí a online sveta.

Pozri si o tom video aj na našom YouTube.

Cheesy trend

🧀 Ick unlocked 🧀

Niektoré trendy sú jednoducho cheesy, trochu cringe, no môžeme sa na nich pobaviť. Napríklad v tomto trende by si mal natočiť svojho partnera, partnerku, kamaráta či kamarátku ako zle plávajú, zaväzujú si hlúpo šnúrky, či robia niečo iné, čo je podľa teba jednoducho fuj. 

Je otázne, či je takýto trend niečo, čo by si chcel nasledovať. Robiť si srandu z druhých ľudí môže byť pre nich niekedy nepríjemné, aj keď sa na tom s tebou zasmejú, aby si si nemyslel či nemyslela, že sú nudní.

Nebezpečný trend

Kiki challenge

Nebezpečných trendov na TikToku sa šíri veľa a viaceré z nich stáli ľudí, najmä deti, aj život. Tento Kiki challenge, ktorý sa stal trendom pred pár rokmi, bol o tom, že si mal či mala vystúpiť z auta za jazdy a začať tancovať a kráčať popri aute, ktoré ďalej išlo a šofér ťa pri tom kameroval. 

Tento trend bol nebezpečný z viacerých dôvodov. Prvým bolo vystúpiť z idúceho auta, čo je už samo o sebe nebezpečné. Tancovať popri ňom, keď ťa môže zraziť oprotiidúce auto tiež nie je najmúdrejšie. Okrem toho, šofér namiesto sledovania premávky točil celú bizarnosť na mobil. Pri takomto trende je už namieste spýtať sa, či stojí za to riskovať svoje zdravie, zdravie šoféra a ľudí naokolo kvôli niekoľko sekundovému videu a chvíľkovej sláve.

Prečo by si teda nemal nasledovať každý trend? 

Odpoveď je pomerne jednoduchá. Nie každý trend je bezpečný. Nie je v poriadku podporovať trendy, ktoré ťa môžu stáť pokojne aj život. Na TikToku sa aj napriek vekovému obmedzeniu nachádzajú deti, ktoré často nevedia rozoznať, čo je zábavné a čo je nebezpečné. Chcú sa vďaka točeniu videí podľa týchto trendov predviesť pred spolužiakmi a zapadnúť do kolektívu.

Je na každom jednom z nás, aký obsah na sociálne siete tvoríme a čo sledujeme. Mali by sme si však uvedomiť, že niektoré trendy môžu ublížiť kamarátom, rodine, nám alebo aj úplne neznámym ľuďom, ktorí ich budú nasledovať. Preto sa pri najbližšom trende zamysli, či ti dáva zmysel a chceš ho podporiť

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi