Generácia,
ktorá sa zaujíma

Úrady už začali vydávať hlasovacie preukazy. Ako si oň požiadať? 

Od 16. augusta je možné požiadať si o hlasovací preukaz, ktorý ti umožní voliť v parlamentných voľbách nech si kdekoľvek na Slovensku. Ako si oň môžeš požiadať a na čo by si si mal dávať pozor? 

Hlasovací preukaz dostaneš od obecného alebo mestského úradu

Voliť by si mal z miesta, kde máš trvalé  bydlisko. Povedzme si však narovinu, že pokiaľ si v inom meste kvôli škole či práci alebo bývaš v Bratislave, lenže svoje trvalé bydlisko máš v Košiciach, je nepraktické dochádzať kvôli voľbám domov

Túto nepríjemnosť za teba vyrieši hlasovací preukaz. 

Požiadať si oň môžeš na obecnom alebo mestskom úrade troma spôsobmi. Môžeš ísť osobne za tetami a ujami na obecnom či mestskom úrade, ktorí ti dajú tlačivo. Ty ho vyplníš a na základe neho ti vydajú hlasovací preukaz. Je to však tá zložitejšia cesta, keďže musíš ísť v úradných hodinách a počkať si kým prídeš na rad. 

Zdroj: gettyimages.com

Druhou možnosťou je poslať svoju žiadosť elektronicky mailom na obecný či mestský úrad. Ak tvoja obec nemá web stránku, mail bude pravdepodobne visieť na úradnej tabuli pred úradom alebo si oň môžeš požiadať telefonicky.

Poslednou možnosťou je vložiť žiadosť do obálky, zalepiť a zbehnúť na poštu, aby si ju úradu poslal ako list.

Hlasovací preukaz ti príde do troch dní od prijatia tvojej žiadosti ako doporučená zásielka do vlastných rúk. To znamená, že prebrať si ho musíš jedine ty. Ak nemáš čas, môžeš o to poprosiť mamku, tatka, kamaráta, frajera, strýka, proste hocikoho, ale musíš na to myslieť dopredu. 

To, že zásielku preberie niekto iný, musíš totiž uviesť UŽ do žiadosti. Dopíšeš tam teda kto to za teba preberie, číslo jeho alebo jej občianskeho preukazu a štátnu príslušnosť. 

Ako si vyplniť žiadosť? Nájdem niekde tlačivo? 

Veľa miest a obcí má tlačivo, ktoré ti dajú na vyplnenie alebo ho nájdeš na stiahnutie na ich webe. Pokiaľ také niečo nemajú, žiadosť si musíš napísať sám či sama. Neboj sa, nie je to nič zložité. 

Tvoja žiadosť by mala obsahovať: 

Meno a priezvisko

  • napríklad: Filoména Predvolebná

Rodné číslo 

  • Tu uvedieš svoje rodné číslo, ktoré nájdeš na občianskom preukaze.

Štátnu príslušnosť 

  • Slovenská republika

Adresa trvalého pobytu

  • Musíš napísať názov svojej obce, ulicu, na ktorej máš trvalý pobyt a číslo domu.

Korešpondenčná adresa

  • Korešpondenčná adresa je tá, na ktorú ti má obec zaslať tvoj hlasovací preukaz. Ak bývaš v Lučenci, daj si doručiť hlasovací preukaz tam, nie do miesta trvalého pobytu.

Dôležité dátumy, ktoré nemôžeš prešvihnúť

Tety a ujovia na obecnom či mestskom úrade potrebujú čas na vybavenie všetkých žiadostí, preto sleduj dôležité termíny, aby si si preukaz bez problémov vybavil, alebo vybavila. 

Toto sú oni: 

  • O hlasovací preukaz môžeš požiadať od 16. augusta 2023.
  • Keď odosielaš žiadosť prostredníctvom listu, musíš to stihnúť najneskôr 15 pracovných dní pred voľbami, čiže do 8. septembra 2023.
  • To isté platí aj pre mail. Odoslať ho môžeš najneskôr 8. septembra 2023, aby ti stihli preukaz poslať na adresu. 
  • Keď si ho chceš vybaviť osobne, môžeš zbehnúť na úrad aj deň pred voľbami, čiže do 29. septembra 2023. 
Zdroj: gettyimages.com

Nestrať ho!

Keď už svoj hlasovací preukaz máš, môžeš voliť z Novej Sedlice aj zo Šiatorskej Bukovinky. Proste, skadiaľ len chceš. Preukaz ti však môžu vystaviť iba raz. Pokiaľ ho stratíš, nemôžeš voliť ani len z miesta trvalého pobytu. Prečo? V momente, keď si požiadaš o hlasovací preukaz, tvoja obec či mesto ťa vyškrtne zo zoznamu voličov. 

V inom meste sa zase musíš preukazom preukázať, aby ťa do zoznamu voličov v danom meste zaradili. Ak ho nebudeš mať, máš jednoducho smolu. 

Reklama

Vyber si viac z News