Generácia,
ktorá sa zaujíma

VIDEO: Ako sa vyskilliť na sociálnych sieťach?

Sociálne siete ťa dokážu naučiť variť, maľovať sa, obliekať sa alebo rozoznať rôzne druhy cestovín. Nájdeš však na nich aj nebezpečné trendy, ktoré môžu vážne ohroziť tvoje zdravie. Čo by si sa mal/a učiť z internetu a môže ti online vzdelávanie nahradiť päť rokov vysokej školy?

„Sociálne siete ma naučili veľa vecí. Napríklad variť,“ opisuje respondentka Maja svoje skúsenosti s učením sa cez internet. Ninu inšpirujú sociálne siete v beauty trendoch, či v tom, kde si môže nakúpiť oblečenie. Študent Goran sa vďaka nim začal venovať airsoftu.

Ľudia sa vždy chceli zlepšovať. Menia sa len spôsoby, akými to robíme. Dnes sa veľa z nás obráti na internet ako na prvý zdroj informácií. Na YouTube si vieš nájsť návody od toho ako uvariť perkelt až po to, ako položiť podlahu. No môžu ti sociálne siete a online kurzy plnohodnotne nahradiť vzdelávanie? 

Na čo najčastejšie využívajú mladí ľudia sociálne siete? 

Sociálne siete sme zo začiatku používali na písanie RPčiek na stenu na Pokeci. 

Zdroj: giphy.com

Potom sme prešli na Facebook a robili si kvízy, kedy budeme mať deti a v akom veku zomrieme. Sociálne siete sa však časom vyšvihli a stali sa užitočným nástrojom napríklad na sledovanie aktuálnych informácií, pomoc, ale aj na to, aby sme sa na nich zlepšovali a rozširovali si svoje obzory. 

V ankete sme sa spýtali mladých ľudí, ako na nich trávia čas oni. 

„Sociálne siete sú pre mňa skôr odreagovaním, ako niečím užitočným. Občas ich využívam pri štúdiu, ale väčšinou si ich otvorím, keď prídem po celom dni unavená domov a scrollujem,“ opisuje stredoškoláčka Nina to, ako trávi svoj čas na sociálnych sieťach. 

Okrem oddychu ich mladí ľudia často využívajú aj na udržiavanie vzťahov s ľuďmi, s ktorými chcú zostať v kontakte, hoci sa pravidelne nestretávajú offline. Do tretice zábavu a vzťahy dopĺňa učenie sa nových skillov. 

 K YouTube, rokmi overenému nástroju, ktorý nám dal odpoveď takmer na každý problém (no offense Chat GPT), sa pridal TikTok, ktorý má v životoch mladých ľudí veľmi silné miesto. V odpovediach však respondenti opakujú, že nové skilly a inšpirácie okrem TikToku stále čerpajú aj zo sociálnych sietí ako sú Pinterest či Instagram.

Ako využívať sociálne siete na získavanie nových skillov?

Vďaka videám na sociálnych sieťach a online kurzom dostupným zadarmo sa dokážeš naučiť prakticky čokoľvek. Napríklad programovať, strihať zvuk a video, či písať články. Takto vyskillený/á si môžeš nájsť veľmi dobre platenú robotu, ku ktorej nepotrebuješ ani vysokoškolský titul. 

Zdroj: giphy.com

Navyše, väčšia časť budúcich zamestnávateľov nevyžaduje od záujemcov o prácu vysokoškolské vzdelanie. Podľa údajov, ktoré nám poskytla Profesia.sk, je najviac zverejnených pracovných ponúk takých, ktoré si vyžadujú stredoškolské vzdelanie s maturitou, a to až 36 %. Najčastejšie sú inzeráty z oblastí obchodu, administratívy, manažmentu a ekonomiky. 

Necelá štvrtina žiada stredoškolské vzdelanie bez maturity a 14 % ponúk uvádza ako požadovanú úroveň vzdelania vysokoškolské 2. stupňa. V prípade vysokoškolského vzdelania 2. stupňa je však viac ako polovica inzerátov zo školstva a necelá desatina je z oblasti zdravotníctva.

To, že na internete dokážeš získať užitočné skills, potvrdzuje aj doktorantka na FiFUK v Bratislave Marcela Belianska. 

Zdroj: video Zmudri G

„Jedna z výhod online vzdelávania je flexibilita. Dokážete sa vzdelávať kdekoľvek, kedykoľvek a vybrať si, čo vás zaujíma,“ myslí si. 

Okrem širokých možností výberu v čom sa chceš zlepšovať, vidí veľký benefit aj v tom, že je takéto vzdelávanie lacnejšie. 

„Z finančného hľadiska sú online kurzy oveľa dostupnejšie ako klasické univerzitné vzdelanie. Keď si porovnáme, že za jeden kurz zaplatíte od 150 do 300 €, je to neporovnateľne menej, ako keď si platíte za päť rokov štúdia,“ hovorí Belianska.

Hoci sú vysoké školy na dennom štúdiu pre mladých ľudí zadarmo, veľa peňazí investuješ do bývania, stravy, učebníc a cestovania. 

Môže online vzdelávanie nahradiť vysoké školy?

To, že je online vzdelávanie fakt trendy, hovoria aj čísla. Celosvetovo až 49 % študentov dokončilo vzdelávanie online v rôznych oblastiach. Od roku 2000, kedy sa stal internet dostupnejší pre všetkých, narástol trh so vzdelávaním na internete o 900 %. Môže však takéto štúdium nahradiť vysoké školy? 

„Formálne vzdelávanie poskytuje oveľa širší záber informácií. Reálne chodíte do školy povedzme 5-6 rokov a počas tohto obdobia sa dokážete naučiť nazerať na tému z rôznych uhlov pohľadu,“ vysvetľuje doktorandka Belianska.

Medzi jednu z najväčších výhod vo vysokoškolskom vzdelávaní vidí, že sa na tému dokážeš po niekoľkých rokoch štúdia pozerať oveľa komplexnejšie, ako po pár mesiacoch online kurzu. Okrem širšieho záberu vníma veľké pozitívum aj v tom, čo ti chodenie do školy ponúka okrem vedomostí.

„Vysoká škola vás naučí rôzne soft skills. Naučí vás pracovať v kolektíve a komunikovať so spolužiakmi. U nás na katedre žurnalistiky sa snažíme viesť mladých ľudí aj ku kritickému mysleniu,“ dodáva.

Zdroj: giphy.com

V mnohých prípadoch môžeš uvažovať nad tým, či chceš ísť na vysokú školu, alebo tvoje kroky povedú rovno do pracovného sveta. Jednou z možností je dať si gap year, počas ktorého sa môžeš vzdelávať  prostredníctvom online kurzov, ktoré ťa nasmerujú k tomu, čo by si chcel v budúcnosti robiť

Pri niektorých profesiách však vysokú školu musíš mať. „Chcem byť psychologička a to bez vysokej školy nejde,“ dopĺňa študentka Maja.

Online kurzy ti môžu ukázať cestu, akou chceš ísť v budúcnosti

Nie všetko v živote je buď-alebo. Mnoho mladých ľudí sa rozhodne kombinovať svoje možnosti osobného rozvoja a popri škole absolvuje rôzne kurzy. Pre takýto krok sa rozhodla aj absolventka kurzu Aj TY v IT Katarína Badžanová. 

Občianske združenie Aj TY v IT búra spoločenské stereotypy tým, že vzdeláva mladé ženy v IT sfére. 

„Aj ty v IT som spoznala pred piatimi rokmi na strednej škole, kde sme mali ponuku absolvovať takéto kurzy programovania,“ rozpráva svoj príbeh študentka Badžanová.

Zdroj: Video Zmudri G

Po tom, čo absolvovala prvý kurz, sa rozhodla vzdelávať aj v ďalších oblastiach. Postupne sa prihlásila na vzdelávanie ohľadom projektového manažmentu a programovania. Stala sa aj súčasťou projektu Security Girl.

„Na tieto aktivity som sa prihlásila, lebo ma sféra IT veľmi nadchla. Vidím zmysel v získavaní nových poznatkov a vzdelávania sa v rozvíjajúcej oblasti,“ opisuje dôvody, prečo sa rozhodla ísť do viac ako jedného kurzu Badžanová.

Okrem nových poznatkov získala aj rôzne soft skills, keďže projekt Aj TY v IT prekračuje hranice online prostredia. V rámci programu Security Girl chodí  vzdelávať o bezpečnosti na internete mladých ľudí na základné a stredné školy. 

„Častokrát som zažila pocit úspechu, čo vás vie taktiež veľmi posúvať ďalej,“ približuje.

Práve tento online kurz ju inšpiroval k tomu, aby sa ďalej rozvíjala a je rozhodnutá tieto vedomosti uplatniť aj v budúcej kariére.

Ako rozoznať užitočné rady od nebezpečných?

Nie všetky kurzy a tipy, ktoré nájdeš na internete, sú prospešné. Niektoré ti môžu aj uškodiť. Napríklad na TikToku sa šírilo video o tom, ako si zaviesť vnútromaternicové teliesko, čo je práca, ktorá patrí výhradne do rúk gynekológa. Alebo video, ktoré ti hovorí, ako narásť o 5 centimetrov za mesiac – čo bola samozrejme hlúposť.

Ako sa vyhnúť takýmto nebezpečným návodom sme sa spýtali lektora z Akadémie kritického myslenia Jakuba Kobelu.

Zdroj: video Zmudri G

„Prvý red flag, ktorý by sme si mali všímať pri takýchto videách je, že pokiaľ sme niečo nechávali na odborníkov a odborníčky tak rada, že to vieš spraviť aj sám, by mala byť automaticky problémom,“ reaguje na video, ktoré navádza ľudí na zavedenie vnútromaternicového telieska bez lekárskeho dohľadu. „Ak niekto 10 rokov študoval a robil si prax, mal by som mu veriť viac ako nejakej Zuzane z Tiktoku,“ vysvetľuje Kobela.

Medzi základné znaky, ktoré by si si mal pri videách s praktickými radami všímať je aj to, ako človek vo videu vystupuje a ako ti prezentuje nápad, ktorý chce, aby si vyskúšal/a aj ty.

„Keď je to niečo super objavné a prichádza to od človeka, o ktorom som nikdy predtým nepočul, tak si ho treba najskôr overiť a nie tomu ihneď uveriť,“ odporúča Kobela.  

Najmä pri komplikovaných témach, ako je medicína, prírodné či spoločenské vedy by sme mali počúvať podľa lektora skôr odborníkov ako ľudí na sociálnych sieťach. 

„To, že mám veľa followerov na sociálnych sieťach ešte neznamená, že som odborník,“ uvádza. To, čo sa snaží učiť deti, ale myslí si, že by to mal vedieť každý, je rozlišovať medzi názorom a faktom. 

Zdroj: giphy.com

„Zo začiatku bude takéto triedenie možno náročné, no praxou sa dokáže každý naučiť rozlišovať medzi tým, či je to iba niekoho názor alebo má svoje tvrdenie podložené aj relevantnými faktami,“ uzatvára.

Ak teda rozmýšľaš nad vzdelávaním sa pomocou sociálnych sietí alebo online kurzov, vždy si over, kto ťa v danej téme vzdeláva, o čom ťa učí, aké zdroje k tomu využíva a či to, čo tvrdí, má podložené faktami. Tak, ako aj iné oblasti,vzdelávanie môže byť pre niektorých podvodníkov spôsob, ako si ľahko privyrobiť poprípade ti poskytnúť nebezpečné rady, ktoré môžu ublížiť tebe alebo tvojim blízkym.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi