Generácia,
ktorá sa zaujíma

VIDEO: Ako vznikla samostatná Slovenská republika?

Československo si zažilo nielen Nežnú revolúciu, ale aj Nežný rozvod. Tak nazvali zahraničné médiá rozdelenie Československa na dve samostatné krajiny. Prečo a ako to celé prebehlo?

Nápad, aby prvýkrát vzniklo Československo, sa rodil tri roky. Približne rovnako dlho trvalo, kým sa po Nežnej revolúcii rozpadlo. Je výnimočné, ako pokojne sa to stalo. Bez vojen, nepokojov a zbytočných úmrtí. Jednoducho sa na tom dohodli politici.

Česko a Slovensko majú za sebou dlhú históriu

Československo prvýkrát vzniklo v roku 1918, keď sa rozpadlo Rakúsko-Uhorsko. Bola to demokratická krajina. Nástup fašizmu a druhá svetová vojna tieto dve krajiny rozdelili, no v roku 1945 sa znovu spojili. Od roku 1948 bolo Československo pod pevnou vládou komunistickej strany.

Pozri si celý príbeh rozdelenia Československa za menej ako 5 minút:

V roku 1969 vznikla federácia, teda jeden štát zložený z dvoch republík. Československo malo odvtedy vlastné národné rady aj vlastné vlády, aj keď rozhodujúca bola spoločná federálna vláda, ktorú do roku 1989 viedla totalitná Komunistická strana Československa.

Dohoda Klausa a Mečiara viedla k rozdeleniu

Prvé slobodné parlamentné voľby sa v Československu konali v roku 1992. Mali dvoch víťazov: Václava Klausa v Česku a Vladimíra Mečiara na Slovensku. Najmä ten druhý chcel vládnuť sám vo svojej vlastnej krajine.

Napriek tomu boli ľudia podľa všetkých prieskumov proti rozdeleniu krajín. Napríklad v januári 1992 bolo podľa prieskumu Centra pre sociálnu analýzu za rozdelenie v Česku iba 6 %, na Slovensku 11 % obyvateľov.

Podľa vtedajšej ústavy sa Československo mohlo rozdeliť jedine na základe referenda. Aj keď sa politici snažili u občanov rozdúchavať nacionalistické názory, rozdelenie spoločného štátu v referende by zrejme neprešlo. 

A tak sa politici referendu vyhli tým, že urýchlene prijali ústavný zákon o rozdelení krajiny.

Nežný rozvod Česka a Slovenska

Len mesiac po voľbách, v júli 1992, sa predsedovia vlád Česka a Slovenska, Václav Klaus a Vladimír Mečiar, stretli v českej Vile Tugendhat. Vznikla tam aj legendárna fotografia, ako sami dvaja sedia v záhrade, kde sa dohodli na rozdelení federácie. 

Slovenská národná rada ešte v ten istý mesiac prijala Deklaráciu o zvrchovanosti a už 1. septembra 1992 aj svoju vlastnú ústavu. 

V posledný deň roku, 31.12.1992, sa Federálne zhromaždenie uznieslo, že zanikne Česká a Slovenská Federatívna Republika a vzniknú dva samostatné štáty – Slovenská republika a Česká republika.

Zahraničné médiá toto rozdelenie krajín nazvali aj Velvet Divorce, čiže Nežný rozvod. Nesprevádzali ho totiž žiadne nepokoje ani vojny, maximálne tak silvestrovské oslavy. Bolo to jednoducho politické rozhodnutie urobené na papieri. To, ako pokojne rozdelenie krajín obyvatelia Česka a Slovenska zvládli, je v histórii výnimočné. 

Len o kúsok ďalej sa v tých istých rokoch delila Juhoslávia. Jej obyvatelia si tiež navzájom jazykovo rozumeli, ale rozdelenie krajín sprevádzali vojny a dokonca genocída.

Genocída je úmyselné a systematické vyhladzovanie alebo prenasledovanie určitej národnej, etnickej, rasovej alebo náboženskej skupiny s cieľom ju úplne alebo čiastočne zničiť.

1. januára 1993 tak Československo zaniklo a v Európe pribudol štát navyše. 

Zdroj titulnej fotografie: Video Zmudri G a Vila Tugendhat

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate