Generácia,
ktorá sa zaujíma

VIDEO: Od demokratického Československa k totalite

Ako sa z demokratického Československa stal totalitný štát? Hoci Druhá svetová vojna sa začala až v roku 1939, pomalým krokom sa rozbiehala už od jesene 1938. Napätie v spoločnosti a útočné slová nemeckého diktátora Adolfa Hitlera naznačovali, že sa schyľuje k niečomu zlému. V tomto období sa Československo ocitlo v centre pozornosti celého sveta.

Anšlus Rakúska a ohrozenie Československa

Pripojenie Rakúska k nacistickému Nemecku v marci 1938, známe ako anšlus, bolo veľkým varovným signálom pre Československo. Adolf Hitler takto porušil Versaillskú mierovú zmluvu a zároveň získal strategickú pozíciu na priblíženie sa k Československu. Po anšluse sa krajina ocitla v obkľúčení nacistického Nemecka z troch strán a nemecká menšina v Sudetách sa ešte viac radikalizovala.

Mníchovská dohoda – rozhodnutie o nás bez nás

Napätie vyvrcholilo 30. septembra 1938 podpísaním Mníchovskej dohody, ktorou západné mocnosti obetovali Československo v snahe vyhnúť sa vojnovému konfliktu. Sudety pripadli Nemecku, čo výrazne oslabovalo obranné schopnosti krajiny. Mníchovská dohoda sa stala symbolom politiky appeasementu – ustupovania agresorovi v nádeji na zachovanie mieru, čo sa však ukázalo ako neúčinné. Československo stratilo viac ako tri milióny obyvateľov a významnú časť priemyselných kapacít.

Žilinská dohoda a nástup ľudákov k moci

Po Mníchovskej dohode nasledovala Žilinská dohoda z októbra 1938, ktorá vyhlásila autonómiu Slovenska v rámci Česko-Slovenska a posilnila vplyv Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS). Táto situácia viedla k likvidácii politickej opozície a šíreniu ľudáckej propagandy namierenej proti Čechom, Židom a odporcom režimu.

Viedenská arbitráž a územné straty

Ďalšou ranou pre krajinu bola Viedenská arbitráž v novembri 1938, keď Maďarsko získalo územia južného Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Tiso túto stratu využil na obvinenie predchádzajúcej politickej garnitúry a židovskej komunity, čo viedlo k prvým deportáciám Židov zo Slovenska. Tiso a HSĽS týmto krokom odviedli pozornosť od vlastných politických zlyhaní.

Vznik Slovenského štátu

Nakoniec, 14. marca 1939 bol vyhlásený Slovenský štát, ktorý sa stal satelitom nacistického Nemecka. Česká časť krajiny sa premenila na Protektorát Čechy a Morava a Podkarpatskú Rus obsadilo Maďarsko. Rozdelené a oslabené Československo tak definitívne padlo do područia totalitných režimov.

Vzniklo vďaka Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva.

Odborný garant obsahu.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G (Getty Images)

Videoeditor: Matúš Ďurana

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate