Generácia,
ktorá sa zaujíma

Vieš, o čom bude sobotné referendum?

Už túto sobotu sa bude konať referendum, v ktorom sa bude hlasovať o tom, či sa volebné obdobie NR SR môže skončiť predčasne. Čo to znamená v praxi a ako referendum funguje? 

Toto referendum má iba jednu otázku

Na Slovensku sa bude konať už 9. celoštátne referendum. Tentokrát pochádza z dielne Smeru-SD a na jeho vyvolaní sa podieľali aj Hlas, SNS a odídenci z ĽSNS. 

Petíciu s 381 960 platnými podpismi odovzdali prezidentke už v auguste 2022. Tá sa na to pozrela bližšie a usúdila, že jednu z referendových otázok treba preveriť, lebo bola podľa jej slov sporná. Ústavný súd si na ňu posvietil a dal prezidentke za pravdu. Druhá otázka by prakticky nariadila vláde podať okamžitú demisiu. To bolo podľa Ústavného súdu v rozpore s princípmi právneho štátu. 

Referendum, ktoré sa koná 21. januára 2023 bude mať preto iba jednu otázku:

„Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“

Čo táto otázka znamená v ľudskej reči? 

Rozhodneš o tom, či si parlament môže sám skrátiť svoje volebné obdobie – a teda vyhlásiť predčasné voľby – aj keď ešte neprešli 4 roky od volieb. Súhlasil by si aj s tým, aby mohli ľudia v referende odhlasovať koniec parlamentu

V minulosti totiž Ústavný súd rozhodol, že podľa v súčasnosti platnej ústavy parlament sám sebe skrátiť volebné obdobie len tak nemôže. 

To je paradox, keďže v minulosti sa to stalo už 3 krát a prakticky všetky strany priznávajú, že ústavu bude potrebné zmeniť, aby sa parlament sám rozpustiť mohol. Na to je však potrebná ústavná väčšina 90 hlasov, ktoré v súčasnosti zrejme nikto nie je schopný dať dokopy. 

Strany totiž majú rozdielne predstavy o tom, ako by táto zmena mala vyzerať – koľko hlasov by malo byť potrebných na to, aby sa parlament sám rozpustil, a mali by mať túto moc aj priamo voliči cez referendum?

Čo by sa zmenilo, keby bolo referendum úspešné?

Ak by referendum bolo úspešné, vstúpilo by automaticky do platnosti ako ústavný zákon a stalo sa tak prakticky súčasťou Ústavy SR.

Toto referendum by mohlo poslúžiť aj ako medzistupeň pre ďalšie referendá. Keby uspelo, vytvorila by sa možnosť do budúcna ukončiť funkčné obdobie parlamentu referendom alebo hlasovaním v parlamente. 

Odhlasovanie predčasného ukončenia funkčného obdobia by pritom nemuselo byť prijaté ani ústavnou väčšinou, čo je aspoň 90 hlasov. Stačilo by na to 76 hlasov, čo je nadpolovičná väčšina

Po predčasnom ukončení by nasledovali predčasné voľby.

Podľa právnika Petra Kubinu, ktorý sa vyjadril v rozhovore pre Trend by znamenal úspech referenda neustálu predvolebnú kampaň. Parlament by nemal istotu 4 ročného funkčného obdobia, keďže by sa dalo ukončiť veľmi jednoducho a musel by neustále bojovať o priazeň voličov. Robil by preto nie systémové zmeny, ale iba populárne, ktoré obvykle nebývajú veľmi užitočné.

Ako funguje referendum? 

Čo to referendum je a ako funguje, sme vysvetlili v tomto videu:

Kedy je referendum úspešné?

Referendum je úspešné vtedy, ak sa ho zúčastní aspoň 50 % ľudí, ktorí môžu voliť a aspoň 50 % z ľudí, ktorí sa zúčastnia je ZA. Zúčastniť by sa ho teda muselo minimálne približne 2,2 milióna občanov, z ktorých by viac ako 1,1 milióna muselo hlasovať za.

Toto sú teda jediné voľby, na ktorých sa oplatí nezúčastniť, pokiaľ s otázkou nesúhlasíš a nechceš, aby bolo referendum úspešné.

Reklama

Vyber si viac z News

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo