Sociálne siete zaplavili memečka o vojne a s bezpečnosťou vo svete to nevyzerá až tak ružovo. Žijeme začiatok tretej svetovej? Tretia svetová vojna sa stala témou internetu aj obáv spoločnosti. Ozbrojené konflikty na Ukrajine, Blízkom východe, v Afrike či v Ázii, jadrové zbrojenie veľmocí a nárast autokratických režimov vyvolávajú otázku: Smeruje svet k ďalšej globálnej vojne?
Odpoveď hľadajú analytici, odborníci aj generácia Z. Každý svojím spôsobom. Na problém sme sa spýtali psychológa, slovenskej delegácie pri NATO aj bezpečnostného analytika.
Prečo sa hovorí o vojne?
Podľa prieskumov YouGov (máj 2025) a Atlantic Council (december2024) očakáva tretiu svetovú vojnu 41 až 55 % opýtaných. Prečo? Vo svete totiž prebieha viacero veľkých konfliktov, v ktorých bojujú jadrové veľmoci. Medzi najväčšie hrozby ľudia radia Rusko, Severnú Kóreu, teroristické organizácie, Izrael, Čínu a USA.
Od roku 2022 zúri na Ukrajine vojna, ktorú začalo svojou agresívnou inváziou Rusko. „Pre Európu je najvážnejšou skúškou mieru vojna na Ukrajine. Vieme, že ambície Vladimira Putina presahujú rámec Ukrajiny,“ hovorí pre Zmudri G bezpečnostný analytik z European Policy Centre v Bruseli Juraj Majcin.
Pozornosť však priťahuje aj vojna na Blízkom východe medzi Izraelom a Hamasom. Postupne sa však konflikt rozšíril aj na ostreľovanie medzi Izraelom a Iránom. Izrael podnikol útok na Irán, keďže má obavy, že Teherán vyvíja jadrovú zbraň. Do celého konfliktu sa zapojili aj USA, ktoré sa pridali k Izraelu a taktiež zaútočili na Irán. Napätie na Blízkom Východe vrie a ľudia sa obávajú toho, čo bude ďalej.
- https://zmudrig.sk/hamas-a-hizballah-co-sa-skryva-za-tymito-nazvami/
- https://zmudrig.sk/preco-hamas-zautocil-na-izrael/
- https://zmudrig.sk/qa-preco-izrael-zautocil-na-iran/
Vo svete zároveň prebiehajú ďalšie vojny napríklad občianske vojny v Mjanmarsku, Sudáne, Etiópii či Jemene. Zároveň na celom svete rastie podpora autokratických lídrov.
„Nemyslím si, že nám v súčasnosti hrozí konflikt takého rozsahu a počtu zapojených štátov, aby mal charakter svetovej vojny, ako tomu bolo počas prvej alebo druhej svetovej vojny,“ hovorí napriek tomu Majcin.
Zároveň dodáva: „Pravdou však je, že žijeme v období, keď sa rúca svetový poriadok založený na pravidlách, ktorý vznikol po roku 1945 a bol ďalej posilnený po skončení studenej vojny, najmä v 90. rokoch 20. storočia.“
Gen Z sa vyrovnáva so svetovými konfliktmi memečkami
Svet, v ktorom to doslova vrie, sa odráža aj na memečkách a reelsoch, ktoré sú vtipné, no zároveň zrkadlia strach Gen Z o budúcnosť seba, svojej krajiny aj sveta.
Prečo používa Gen Z humor pri zvládaní ťažkých situácií?
„Humor je relatívne zložitý psychologický problém. Jeho podstatou sa zaoberali najväčší myslitelia od Aristotela, cez Bergsona až po Freuda. Práve Freud prišiel s myšlienkou, že humor nám umožňuje ventilovať témy, ktoré sú inak tabuizované a bolestné,“ uvádza pre Zmudri G psychológ a súdny znalec Anton Heretik, ktorý sa téme humoru v ťažkých časoch venoval aj v knihe Humor- psychológia a psychopatológia komiky.
„Preto, najmä v totalitných režimoch, bujnejú politické vtipy a karikatúry, ktoré zosmiešňujú politikov,“ ozrejmuje.
Vysvetľuje tiež, že humor nám pomáha znášať zlo a prenasledovanie. Napríklad takzvaný židovský humor je výsledkom tisícročí prenasledovania.
„Nemyslím si, že humor je typickým znakom mladých ľudí, potrebujeme ho aj my starci. Možno však práve mladí ľudia radšej prekračujú hranice a ich humor je preto ostrejší, či čiernejší,“ uzatvára Heretik.
Ak budeš tento rok na festivale Pohoda, určite zbehni na besedu, kde bude práve psychológ Anton Heretik so standupistami Tomášom Hudákom a Michalom Szatmárym diskutovať na tému Ako humor pomáha znášať ťažké časy.
Hrozí nám tretia svetová vojna?
O tretej svetovej vojne hovoria odborníci zatiaľ opatrne, no vývoj naznačuje rastúce riziká. Výdavky na obranu sa celosvetovo zvýšili o 9,4 % na viac ako 2,7 bilióna dolárov. Aj generálny tajomník NATO Mark Rutte počas prejavu v Londýne vyzval členské štáty, aby do zbrojenia investovali až 5 % HDP, doterajší záväzok bol 2 percentá.
„Viacerí predstavitelia spravodajských služieb v rámci NATO, ako aj samotný generálny tajomník aliancie Mark Rutte, varovali, že Rusko by mohlo v horizonte štyroch až piatich rokov zaútočiť na Pobaltie alebo inú časť východného krídla Aliancie,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik, prečo NATO chce do obrany investovať viac.
Aj Slovensko reaguje na meniacu sa bezpečnostnú situáciu. Po summite Bukureštskej deviatky prezident Peter Pellegrini potvrdil podporu zvýšenia výdavkov na obranu.
Na situáciu sme sa spýtali aj Slovenskej delegácie pri NATO. „Spojenci v NATO si pred realitou nezatvárajú oči. Nemaľujeme čerta na stenu, ale ani si nenahovárame, že sa nič nedeje,“ odpovedajú.
Aliancia sa podľa nich snaží konfliktom predchádzať, nie ich vyvolávať.
„Práve preto zvyšujeme investície do obrany, posilňujeme našu pripravenosť a jednotu. Nie preto, aby sme provokovali. Ale preto, aby nikto nemal dôvod a ani si netrúfol nás napadnúť,“ vysvetľujú. Zároveň upozorňujú, že nie všetci hráči na globálnej scéne zdieľajú rovnaké princípy.
„Dnes vidíme, ako viacerí z najvplyvnejších globálnych aktérov, ako sú Ruská federácia, Čínska ľudová republika, ale aj Spojené štáty americké pod administratívou Donalda Trumpa, uprednostňujú unilaterálne riešenia,“ konštatuje Majcin.
Unilaterálne riešenia sú rozhodnutia alebo kroky, ktoré vykoná jeden štát samostatne, bez dohody alebo spolupráce s inými krajinami či medzinárodnými organizáciami. Takéto riešenia idú často ruka v ruke s použitím sily, bez ohľadu na medzinárodné právo, či dokonca bezpečnosť a záujmy vlastných spojencov, ako v prípade USA.
„Preto platí staré pravidlo: keď chceš žiť v mieri a prosperite, musíš byť pripravený sa brániť,“ vysvetľujú odborníci zo slovenskej delegácie pri NATO, odkazujúc na staré latinské príslovie „si vis pacem, para bellum”, čiže „ak chceš mier, priprav sa na vojnu“. Odkazujú, že tretia svetová vojna zatiaľ nehrozí, a čím silnejší budeme, tým väčšia je šanca, že ju odvrátime.
Bezpečnostný analytik Majcin taktiež zdôrazňuje, že je mimoriadne dôležité, aby sme systematicky posilňovali výdavky na obranné kapacity v súlade s novými plánmi NATO a pripravovali sa na možnú obranu.
„Len takýto jasný a hmatateľný signál smerom k Moskve odradí Vladimira Putina od čo i len pomyslenia na útok proti členskému štátu NATO, keďže by Rusko muselo čeliť jednotnej a rozhodnej odpovedi celej Aliancie,“ dodáva.
Zabúdať by sme podľa jeho slov nemali ani na podporu Ukrajine, pretože jej sila je pre nás kľúčová. „Ukrajinci bojujú nielen za svoju krajinu, ale aj za nás, a tým nám kupujú čas, aby sme sa mohli dozbrojiť a zabezpečiť dostatočnú odstrašujúcu silu proti Rusku,“ uzatvára Majcin.
Hrozí nám teda vojna alebo nie? Bezprostredne zatiaľ nie, no na to, aby sme si zachovali mier, musíme zodpovedne voliť, byť aktívnymi občanmi, nepodporovať antisystém, ale namiesto toho takých politikov, ktorí uprednostňujú spojenectvá pred izoláciou.
Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G (Instagram memes – bebethejeweler,it.girlinggg.xae, dal3x.bones, clairen_thomson)