Generácia,
ktorá sa zaujíma

Toto je 5 bizarných hoaxov o vojne na Ukrajine

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine uplynuli presne dva roky. Napriek tomu, že Rusi zabili desaťtisíce Ukrajincov, takmer polovica Slovákov si myslí, že naši susedia si za vojnu môžu sami. Ruská propaganda ich totiž presvedčila o svojej vlastnej pravde. 

Hoaxy na sociálnych sieťach

Ruskí propagandisti využívajú sociálne siete na to, aby prostredníctvom nich šírili hoaxy, ktoré verejnosti zmenia pohľad na to, čo sa v skutočnosti za našimi východnými hranicami deje. 

Potrebujú ľudí presvedčiť, že Putin nie je agresor, ale práve naopak. Tvrdia, že za vojnu si môžu Ukrajinci sami, spochybňujú autoritu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a produkujú blud za bludom, len aby odpútali pozornosť od vrážd, únosov i znásilnení, ktoré na Ukrajine ich vojaci páchajú.

So šírením takýchto nezmyslov im pomáhajú falošné účty či poslušní trolovia, ktorí obsah z Kremľa preložia do slovenčiny a podľa pokynov šíria medzi bežnými Slovákmi. Tí si ho následne prezdieľajú na svojich profiloch bez toho, aby si overili, či sú tie správy pravdivé a nakoniec sa môže stať, že si aj tvoj ujo či teta vylepia na nástenku hoax. 

Zdroj: giphy.com

Nasledujúcich 5 bizarných hoaxov vyvrátila a analyzovala Polícia Slovenskej republiky na svojej špecializovanej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Posledný príspevok zverejnila 3. decembra, odvtedy je však stránka nefunkčná. Boj s dezinformáciami totiž nie je prioritou úradujúcej vlády.  

  1. Nacistický dom na Ukrajine

Zdroj: Facebook/ Hoaxy a podvody – Polícia SR

Ukrajinci v kombinácii s dávkami od štátu, to znie pre propagandistov lákavo. Vedia, že niektorí ľudia sa zlostia, keď štátne peniaze nejdú im, ale rozdávajú sa iným. Hoaxeri to vyriešili výborne. Prekrútili to, nafúkli, niečo si domysleli a hoax o nacistickom dome so svastikou na Ukrajine bol na svete. A ešte zaplatený z našich daní!

Zafungoval parádne. Pre Kremeľ. Komentujúci sa pod príspevkom rozčuľovali a mnohí z nich sa utvrdili v tom, že Ukrajinu finančne podporovať netreba. Na tomto príklade videli, že za dobrotu na žobrotu. Pôsobilo to tak, že niekto im vzal peniaze a vyhodil ich na niečo príšerné.

Faktom však je, že tento dom sa nenachádzal na Ukrajine, ale v Indii. Nebol financovaný z daní komentujúcich, ale išlo o súkromnú nehnuteľnosť, slúžiacu na prenájom. Symbol svastiky nemal nič spoločné s nacistickým Nemeckom. Je to hinduistický znak, ktorým sa, žiaľ, Nacisti inšpirovali. V hinduizme sa používal ako svätý symbol. 

  1. Útek Oleny Zelenskej do Izraela

Zdroj: Facebook/ Hoaxy a podvody – Polícia SR

Poslušní trolovia vedia, že keď chcú nejaký štát psychicky rozložiť, musia cieliť na tých, ktorých má verejnosť v obľube. Takou osobou je rozhodne aj prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Minulý rok navštívila Izrael a hoaxeri na seba nenechali dlho čakať. 

Na stretnutí s tamojším prezidentom mala dostať izraelský pas, vďaka ktorému by mohla z Ukrajiny utiecť. No ako to býva zvykom, hoaxeri viacero detailov nedomysleli. Zverejnili totiž fotku pasu, ktorý expiroval deň pred jeho vydaním. 

Ako je to možné? Propagandisti si totiž zo stránky tamojšieho ministerstva stiahli takzvaný specimen, tada vzorový obrázok pasu s vymyslenými údajmi. Tie zabudli zmeniť a už na prvý pohľad bolo preto jasné, že nejde o skutočnú fotku pasu Oleny Zelenskej, ale o nepodarený fejk. 

  1. Ukrajinci zmlátili muža v bratislavskom parku

Zdroj: Facebook/ Hoaxy a podvody – Polícia SR

Za všetko zlé môžu Ukrajinci! Táto mantra sa pravidelne objavuje na hoaxerských účtoch, ktoré za žiadnych okolností nepriznajú to, že za vojnu môžu Rusi. Všetkými možnými silami sa snažia o to, aby podpora pre Ukrajinu v Európe klesla. Pomoc európskych krajín znamená aj to, že sa Ukrajinci môžu dlhšie brániť, a že si svoju vlasť nenechajú vziať, čo však Kremeľ počuť nechce. 

Ten vymyslenými strašidelnými príbehmi presviedča Európanov, že Ukrajinci sú zlo, čo v konečnom dôsledku znamená to, že ich nebudeme chcieť podporovať a Rusi bez odporu Ukrajinu obsadia.

S týmto zámerom zverejnili hoaxerské účty na slovenskom Facebooku video, ktoré je natočené v tme a nie je z neho úplne jasné, kde ho nahrali. Na záberoch je vidno partiu mužov, ktorí zmlátili osobu v parku. Podľa popisu má ísť o Sad Janka Kráľa v Bratislave a agresori majú byť Ukrajinci. Opäť na nich vrhajú zle svetlo a Slováci sa rozčuľujú.

Polícia však rýchlo zistila, že je to hoax. Hovorca krajskej polície potvrdil, že žiadny takýto prípad naši policajti nevyšetrovali a dokonca objasnili, že video bolo natočené v Moskve. Dobrý paradox, čo?

  1. Zelenskyj a zvrátení Európania

Zdroj: Facebook/ Hoaxy a podvody – Polícia SR

Chcete pomáhať Ukrajincom, keď podporujú zvrátené hodnoty? Takéto myšlienky by sa mali Slovákom vynoriť v hlave, keď natrafia na nepodarenú fotomontáž. Pred obnaženou sochou pripomínajúcou muža aj ženu zároveň stoja ruka v ruke ukrajinský prezident, predsedníčka Európskej komisie a predseda Európskej rady.

Je pravda, že sa všetci traja stretli, ale nie pred tou sochou, ako hoaxeri píšu. Predseda Európskej rady Charles Michel, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen spolu rokovali v Kyjeve pri príležitosti začatia rokovaní o možnom vstupe Ukrajiny do EÚ. 

Socha na obrázku sa nachádza v Holandsku a je umeleckým vyobrazením rodovej identity. Fotka prezidenta a predstaviteľov EÚ však bola vyhotovená v Kyjeve a zverejnený obrázok je len fotomontážou, akú dokáže vyrobiť do pár minút ktokoľvek. Ďalší nepodarený pokus o poškodenie dobrého mena Ukrajiny aj Európskej únie.  

  1. Slováci, do boja!

Zdroj: Facebook/ Hoaxy a podvody – Polícia SR

Nestačí, že Ukrajincom musíme pomáhať doma, ešte by sme mali ísť aj do boja, už len to tak! Presne to chceli docieliť kremeľskí trolovia šírením hoaxu o povolávacom rozkaze.

Tentokrát sa presunuli z online sveta do reality a dali si prácu aj s výrobou falošného povolávacieho rozkazu, na základe ktorého mali slovenskí muži nastúpiť na front a bojovať. 

Tento list dostal do schránky muž z Nových Zámkov a hoci išlo o napodobeninu, v skutočnosti veľmi pripomínala oficiálny dokument. 

Podľa polície bol pre laika veľmi ťažko rozlíšiteľný. Bizarné na tomto prípade je, ako ďaleko až títo ľudia s klamstvami zájdu, len aby ostatných presvedčili, že to, čo na Ukrajine robia, nestojí za reč, a že tí zlí sú práve tí, na ktorých útočia. Polícia na svojom účte potvrdila, že tento dokument nie je skutočný, hoci išlo o veľmi podarený falzifikát.

Treba si uvedomiť, že tieto hoaxy nie sú len neškodné výmysly, ale môžu mať reálny vplyv na to, kto zostane vo vojne porazený, a akého suseda budeme mať na našich východných hraniciach. Preto by si vždy dobre over to, čo zdieľaš na sociálnych sieťach, aby si sa náhodou nestal alebo nestala obeťou a šíriteľom či šíriteľkou ruskej propagandy. 

Zdroj titulnej fotky: Canva/ Facebook Hoaxy a podvody – Polícia SR

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie