Generácia,
ktor├í sa zauj├şma

­čŚô─îo ak po─Źas volieb nebudem doma? Na ┼żiados┼ą o vo─żbu zo zahrani─Źia ti zost├íva 7 dn├ş

hlasovacie l├şstky, vo─żby, neskoro

Z├íle┼ż├ş ti na bud├║cnosti Slovenska? Nechce┼í, aby za teba rozhodovali in├ş, no po─Źas volieb nebude┼í doma? V tom pr├şpade si r├Żchlo po┼żiadaj o mo┼żnos┼ą voli┼ą zo zahrani─Źia. Netrv├í to viac ako dve min├║tky. Deadline je u┼ż za rohom!

Ako voli┼ą zo zahrani─Źia? 

Vedel/a si, ┼że ke─Ć zajtra r├íno vstane┼í o 5 min├║t sk├┤r, m├┤┼że┼í pom├┤c┼ą na┼íej krajine? Nenechaj in├Żch rozhodova┼ą za teba, ale s├ím/a si zvo─ż, ak├Żm smerom by sa malo Slovensko ubera┼ą.

┼Żiadne v├Żhovorky, ┼że na to nem├í┼í ─Źas, v tomto pr├şpade neplatia. Poda┼ą si ┼żiados┼ą o vo─żby zo zahrani─Źia trv├í len dve min├║ty. Vyplnenie formul├íra trv├í krat┼íie, ne┼ż rann├ę pres├║vanie bud├şka. O 5 min├║tÔÇŽ A znova o 5 min├║tÔÇŽ

┼Żiados┼ą o vo─żbu zo zahrani─Źia si m├┤┼że┼í poda┼ą elektronicky alebo po┼ítou. D├í sa tak spravi┼ą len do 9. augusta. 

  1. ­čĺż Elektronicky o to m├┤┼że┼í po┼żiada┼ą na dvoch str├ínkach alebo v novej aplik├ícii. Na ofici├ílnom webe ministerstva vn├║tra, na port├íli slovensko.sk  ako aj v appke Srdcom doma, ktor├║ si stiahne┼í tu. 

Do ┼żiadosti potrebuje┼í zada┼ą svoje rodn├ę ─Ź├şslo, ─Ź├şslo platn├ęho dokladu toto┼żnosti (m├┤┼że to by┼ą ob─Źiansky preukaz alebo pas) a adresu, kam chce┼í doru─Źi┼ą ob├ílku, do ktorej zabal├ş┼í svoj hlasovac├ş l├şstok. Je to naozaj r├Żchle a jednoduch├ę.

Po┼íta ti na tvoj e-mail po┼íle link, prostredn├şctvom ktor├ęho bude┼í m├┤c┼ą sledova┼ą pohyb ob├ílky, a teda v ka┼żdom momente bude┼í vedie┼ą, kde sa pr├íve nach├ídza a kedy ju asi m├┤┼że┼í o─Źak├íva┼ą.

  1. ­čôĘ Po┼ítou m├┤┼że┼í po┼żiada┼ą tie┼ż, ale trv├í to o ─Źosi dlh┼íie. V tomto pr├şpade plat├ş, ┼że ministerstvo vn├║tra mus├ş tvoju ┼żiados┼ą dosta┼ą najnesk├┤r 9. augusta. Odosla┼ą ju preto mus├ş┼í trochu sk├┤r, aby to po┼íta stihla spracova┼ą. 

P├şsomn├í ┼żiados┼ą mus├ş obsahova┼ą ├║daje o voli─Źovi, teda meno a priezvisko, rodn├ę ─Ź├şslo, ako aj adresu tvojho pobytu v zahrani─Ź├ş. Nezabudni tie┼ż na k├│piu platn├ęho dokladu (ob─Źianskeho preukazu alebo pasu). Vidite─żn├ę by mali by┼ą meno a priezvisko, rodn├ę ─Ź├şslo a ─Ź├şslo dokladu. Ostatn├ę ├║daje m├┤┼że┼í anonymizova┼ą vy─Źiernen├şm. 

Vzor ┼żiadosti si stiahne┼í tu. Vyplnen├║ ju potom po┼íli na adresu Ministerstvo vn├║tra Slovenskej republiky, odbor volieb, referenda a politick├Żch str├ín, Drie┼łov├í 22, 826 86  Bratislava 29, SLOVAK REPUBLIC.

Ôťë´ŞĆ ─îo robi┼ą, ke─Ć mi pr├şde ob├ílka z ministerstva vn├║tra?

Ke─Ć si si po┼żiadal o vo─żbu zo zahrani─Źia, m├┤┼że┼í o─Źak├íva┼ą ob├ílku z ministerstva vn├║tra, ktor├ę je zodpovedn├ę za organiz├íciu volieb. Zo str├ínky ministerstva si stiahne┼í hlasovac├ş l├şstok tej strany, ktorej chce┼í da┼ą svoj hlas. 

Tak┼że nezabudni myslie┼ą aj na to, ┼że potrebuje┼í pr├şstup k tla─Źiarni, kde si hlasovac├ş l├şstok vytla─Ź├ş┼í. Ministerstvo ti toti┼ż po┼íle len ope─Źiatkovan├║ ob├ílku. 

Hlasovac├ş l├şstok m├┤┼że┼í do ob├ílky zabali┼ą bez toho, aby si s n├şm ─Źoko─żvek urobil. V parlamentn├Żch vo─żb├ích m├í┼í ale aj mo┼żnos┼ą zakr├║┼żkova┼ą maxim├ílne  4 kandid├ítov/kandid├ítky vybranej strany, ktor├Żm sa rozhodne┼í da┼ą svoj preferen─Źn├Ż hlas. Nemus├ş┼í ho da┼ą nikomu, alebo len jedn├ęmu, dvom ─Źi trom kandid├ítom/kandid├ítkam. Je to len na tebe.

Vyplnen├Ż hlasovac├ş l├şstok potom zaba─ż do ob├ílky a na adresu ministerstva vn├║tra ju odo┼íli najnesk├┤r tak, aby mu stihla pr├şs┼ą do 29. septembra do 12:00. Voil├í, k├Żm v┼íetci na Slovensku nedo─Źkavo ─Źakaj├║, kedy sa otvoria br├íny volebn├Żch miestnost├ş, ty si u┼ż volil!

Kto m├┤┼że voli┼ą zo zahrani─Źia?

Ka┼żd├Ż ob─Źan Slovenskej republiky, ktor├Ż najnesk├┤r v de┼ł konania volieb, teda 30. septembra 2023, dosiahol vek 18 rokov. Ak m├í┼í v de┼ł podania ┼żiadosti st├íle 17, nie je to v├┤bec probl├ęm. D├┤le┼żit├ę je, ┼że stihne┼í osl├ívi┼ą 18. narodeniny do konca septembra.

Mus├ş┼í ma┼ą platn├Ż doklad toto┼żnosti. Teda ob─Źiansky preukaz, alebo pas.

Vo─żba zo zahrani─Źia je tu aj pre t├Żch, ktor├ş bud├║ v ─Źase volieb na dovolenke. Nemus├ş┼í tam nevyhnutne ┼ítudova┼ą alebo pracova┼ą. Ak vie┼í, ┼że 30. septembra bude┼í odcestovan├Ż/├í, po┼żiadaj si o zaslanie ob├ílky priamo na to miesto. Mus├ş┼í si to ale ─Źasovo prepo─Ź├şta┼ą, preto┼że tvoj hlasovac├ş l├şstok mus├ş dorazi┼ą ministerstvu vn├║tra najnesk├┤r de┼ł pred vo─żbami, teda 29. septembra do 12:00.

Všetky deadliny pokope:

­čôŁ  Do 9. augusta mus├ş┼í poda┼ą ┼żiados┼ą o vo─żbu zo zahrani─Źia. Ak sa rozhodne┼í pre elektronick├║ mo┼żnos┼ą, vyklika┼ą to m├┤┼że┼í aj v ten de┼ł. Ak si v┼íak vyberie┼í p├şsomn├║ ┼żiados┼ą, nezabudni na to, ┼że 9. augusta u┼ż mus├ş by┼ą vyplnen├í a doru─Źen├í ministerstvu vn├║tra. Odosla┼ą ju teda mus├ş┼í o p├ír dn├ş sk├┤r.

­čôę Do 21. augusta odo┼íle ministerstvo vn├║tra ob├ílky na hlasovanie v┼íetk├Żm ob─Źanom, ktor├ş si o vo─żbu zo zahrani─Źia po┼żiadali.

­čŚ│ Do 29. septembra do 12:00 mus├ş na ministerstvo vn├║tra dorazi┼ą tvoja ob├ílka s hlasovac├şm l├şstkom strany, ktorej chce┼í da┼ą vo vo─żb├ích svoj hlas. Aj v tomto pr├şpade plat├ş, ┼że to rad┼íej neodkladaj na posledn├║ chv├ş─żu, aby v┼íetko stihlo pr├şs┼ą v─Źas a nie a┼ż po vo─żb├ích. 

­čľĘ Hlasovacie l├şstky str├ín, medzi ktor├Żmi si m├┤┼że┼í vybra┼ą ten, ktor├Ż si chce┼í stiahnu┼ą a vytla─Źi┼ą, bud├║ zverejnen├ę na str├ínke ministerstva vn├║tra po zaregistrovan├ş kandid├ítnych list├şn v┼íetk├Żch str├ín.

­čÄë 30. septembra sa bud├║ na Slovensku kona┼ą parlamentn├ę vo─żby, kde bude zar├ítan├Ż aj tvoj hlas zo zahrani─Źia, ak si nezme┼íkal/a ┼żiaden z predch├ídzaj├║cich deadlinov.

­čĆâ­čĆŻÔÇŹÔÖé´ŞĆTak sa popon├íh─żaj a s├ím/sama rozhodni o tom, ak├ę Slovensko chce┼í ma┼ą po 30. septembri. 

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate