Generácia,
ktorá sa zaujíma

5 nápadov, ako z domu zmeniť svet 🤍

Vieš, v čom má vaša generácia oproti všetkým ostatným obrovskú výhodu? Áno, máte TikTok.

Ale to nie je všetko. V priebehu sekundy sa vieš spojiť s človekom v Austrálii, na internete sa vieš čokoľvek naučiť z nekonečných hodín vzdelávacích videí, alebo rozbehnúť svoj biznis. A to všetko zadarmo a z pohodlia svojej postele.

No dobre, vaši asi platia účet za internet, ale povedzme, že je to pre teba takmer free.

Ako teda môžeš vďaka technológiám zmeniť svet, či už ten svoj, alebo aj úplne celý, k lepšiemu? Tu je 5 nápadov:


1. Využi sociálne siete
Mať k dispozícii publikum stámiliónov ľudí je fakt pecka. Zostáva už len zaujať ich. Aj keby si mal zaujať len pár tisíc z nich, stále je to obrovská sila. Môžeš sociálne siete využiť na rozprávanie o téme, ktorá ti je blízka a ktorá ťa trápi. Vieš zdieľať svoje skúsenosti a príbeh a podporiť tak iných ľudí, ktorých možno trápi to isté. Ak sa obávaš pred všetkými zdieľať svoje pocity, pokojne to urob anonymne. Určite aj tebe už niekedy pomohol nejaký príspevok na Instagrame alebo na TikToku. Buď tým pomocným hlasom pre niekoho ty.
Navyše sa tak vieš naučiť veľa užitočných zručností a v budúcnosti sa stať napríklad social media manažérom. Win-win. 

2. Dobrovoľníči pre kohokoľvek na svete
Môžeš sedieť vo svojej izbičke v Hliníku nad Váhom a spolupracovať na diaľku s ľuďmi zo San Francisca. Dobrovoľnícke ponuky vieš nájsť skutočne po celom svete a nezabúdaj, že skúsenosť s dobrovoľníčením ti otvára dvere na také pracovné miesta, o ktorých by sa ti inak ani nesnívalo. Rovnako super je ale aj pomáhať slovenským neziskovkám, ktoré robia skvelú prácu. To ti môže priniesť napríklad aj nových kamarátov a celú komunitu ľudí, ktorá má podobné záujmy ako ty. 

3. Staň sa profíkom alebo profíčkou… zadarmo 
Vyber si oblasť, ktorá ťa zaujíma a cez videokurzy, e-booky alebo rôzne infografiky si zisti viac. Ani nevieš ako a staneš sa machrom napríklad v upravovaní fotiek alebo v programovaní. A to ti rovnako ako aj dobrovoľníctvo otvára dvere, o ktorých si ani nevedel, že môžu existovať. 

4. Rozbehni vlastný online biznis
Či už si umelec a chceš predávať grafické templaty alebo NFTčka, alebo si sa naučil robiť fakt pekné webstránky alebo mobilné aplikácie, všetko z toho dokážeš pretaviť na biznis, keď budeš chcieť. Každá zručnosť má potenciál uživiť ťa. Stačí, keď oslovíš niekoho, o kom si myslíš, že by mal o tvoje služby záujem, napríklad reklamnú agentúru v tvojom meste. A keď už zarobíš, nezabudni prosím na dane.

5. Podporuj kvalitný obsah

Ani nevieš, ako dôležité pre nás všetkých je to, čím sa na internete obklopujeme. Každý lajk, zdieľanie alebo sledovanie kvalitného a dôveryhodného obsahu, nám pomáha cítiť sa na internete lepšie.

Video: Juraj Padych

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi