Generácia,
ktorá sa zaujíma

5 spôsobov, ako využiť gap year na maximum

Chcel/a by si si dať rok pauzu od školy a naučiť sa niečo nové? Práve na to slúži gap year, ktorý ti môže pomôcť k uvedomeniu si, akou cestou sa chceš v budúcnosti uberať. Gap year je však náročné rozhodnutie, ktoré ťa môže stáť veľa peňazí. 

„Moje rozhodnutie uskutočniť gap year vo mne dozrievalo dlhší čas,” opisuje Jakub Kurek, ktorý sa rozhodol pre gap year najmä z frustrácie a z pocitu, že ho nič dostatočne nenapĺňa. „Veľmi výrazne k tomu prispela pandémia, pretože som kvôli dištančnej výučbe strácal zmysel, ktorý som v štúdiu masmediálnej komunikácie videl,“  hovorí. 

Bez zapájania sa do tvorby podcastov či reportáži, ktoré predtým v škole vytváral so spolužiakmi, pre neho štúdium stratilo zmysel.

Rozhodol sa preto presťahovať počas roku bez školy do Španielska a vyskúšať si absolventskú stáž, kde sprevádzal ľudí pamiatkami Malagy. Bol rozhodnutý nevrátiť sa späť do školy, no gap year všetko zmenil. Teraz opäť študuje magisterský stupeň na vysokej škole.

Príbehov, ako je ten Jakubov, je veľa, no každý je niečím unikátny. Tak, ako aj gap year. 

V článku sa dozvieš, čo to gap year je, ako ho vieš využiť na maximum, aj s konkrétnymi tipmi na stránky, ktoré ponúkajú príležitosti na stáž či prácu v zahraničí.

Je gap year iba rok oddychu alebo mi môže niečo priniesť?

Gap year je niekoľkomesačná prestávka medzi strednou a vysokou školou, alebo medzi bakalárskym a magisterským stupňom na vysokej škole, ktorá obvykle trvá najdlhšie rok. 

Je skvelou príležitosťou na osobnostný rast, získavanie nových skúseností, kontaktov a lepšie pochopenie vlastných cieľov. 

Ako ho čo najlepšie využiť a či je pre teba gap year dobrá voľba, závisí od toho, čo od roku bez školy očakávaš. 

„Myslím si, že gap year je pre každého, kto ešte nemá úplne jasno v tom, čo od života chce,” hovorí Jakub. „Stretnúť ľudí z celého sveta človeku otvára oči a vidí nové možnosti, ktoré možno predtým nevidel alebo ak ich aj videl, bál sa ich uskutočniť,“ dodáva.

Ako využiť gap year na maximum?

Gap year vieš využiť niekoľkými spôsobmi tak, aby si mal/a z neho čo najväčší osoh. Naplánuj si ho však dôkladne. Daj si radšej jeden veľký cieľ, zložený z niekoľkých čiastkových, aby si sa nezahltil/a a pracuj na ňom počas celého roka.

Výmenné pobyty, dobrovoľníctvo a iné príležitosti

Chcel/a by si svoj rok bez školy stráviť v exotickej Srí Lanke alebo v romantickom Francúzsku? Nie, toto nie je reklama na pobyt za výhodnú cenu, ale možnosť, ktorú ti ponúkajú rôzne organizácie. 

Pokiaľ nie je tvojou prioritou zarobiť si počas gap year veľa peňazí, môžeš ísť ako dobrovoľník do zahraničia. Výmenou za stravu a ubytovanie sa môžeš napríklad starať o deti, zvieratá, pomáhať starým ľuďom alebo čistiť lesy od odpadkov.

Zdroj: giphy.com

Existuje veľa organizácií, ktoré ponúkajú pobyty v zahraničí výmenou za jedlo, nocľah a skúsenosť. Ak však chceš mať istotu, že pôjdeš s organizáciou, ktorá ťa nejakým spôsobom neoklame alebo sa na ňu budeš vedieť v prípade problémov obrátiť, vyskúšaj Erasmus + alebo Európsky zbor solidarity, ktoré zastrešuje Európska únia.

Takéto ale aj ďalšie príležitosti môžeš nájsť napríklad aj na týchto stránkach: 

  • INEX – združuje rôzne dobrovoľnícke ponuky ako medzinárodné dobrovoľnícke tábory, aj Európsky zbor solidarity či iné krátkodobé a dlhodobé dobrovoľnícke aktivity. Vďaka týmto projektom môžeš objavovať krajiny ako Japonsko, Taiwan, India, Srí Lanka a mnohé ďalšie.
  • KERIC – ponúka mladým ľuďom možnosť zúčastniť sa medzinárodných dobrovoľníckych projektov, ktoré ti umožňujú získavať nové skúsenosti a kultúrne zážitky, výmenou za pomoc v rôznych komunitách po celom svete.
  • Workaway – je globálna platforma, kde môžeš nájsť hostiteľov v rôznych krajinách, ktorí ti ponúkajú ubytovanie a stravu výmenou za pomoc s rôznymi prácami.
  • WWOOF – spája dobrovoľníkov s organickými farmami, kde môžeš pracovať výmenou za ubytovanie a stravu, pričom podporuješ udržateľný spôsob života.
  • Volunteer World – poskytuje rôzne dobrovoľnícke príležitosti, vrátane pomoci v hosteloch, na farmách a v domácnostiach, za ktoré dostaneš stravu a ubytovanie.
  • Worldpackers – ponúka platformu pre cestovateľov, kde môžu nájsť dobrovoľnícke príležitosti po celom svete výmenou za ubytovanie a stravu.
  • AIESEC – Platforma AIESEC ponúka mladým ľuďom príležitosti na medzinárodné stáže a dobrovoľnícke projekty, ktoré ti môžu pomôcť rovíjať osobné a profesionálne zručnosti.
  • Workspace Europe – ponúka študentom možnosť absolvovať zahraničné pracovné stáže v rámci programu Erasmus+, poskytujúce cenné skúsenosti a rozvoj zručností v rôznych pracovných oblastiach po Európe.

 Uč sa a podnikaj

Aj keď sa nebudeš učiť v škole, môžeš využiť tento rok na osobnostný rozvoj. Napríklad môžeš navštevovať jazykové kurzy, absolvovať kurzy marketingu, písania, programovania alebo čohokoľvek iného, čo ti napadne. Dnes už existujú kurzy takmer na všetko. 

Ak máš nápad na podnikanie, ktorý chceš počas gap year vyskúšať, existujú rôzne podnikateľské inkubátory, ktoré ti s tým pomôžu. 

Napríklad: 

Pracuj

Keď nevieš, akým smerom sa chceš uberať v budúcnosti, je niekedy lepšie dať si stopku a dobre si to premyslieť. Skús si nájsť stáž, brigádu, prácu na čiastočný úväzok, poprípade remote job. Skúsenosti, ktoré v nej získaš, ťa môžu nasmerovať na správnu cestu a kariéru. A zarobiť si pred ďalším štúdiom nejaké peniaze tiež nie je na škodu.

Cestuj a spoznávaj 

Jedna z preferovaných možností, ako využiť tento čas, je na cestovanie a spoznávanie rôznych kultúr. Ak sa vydáš na cesty sám/a, budeš sa musieť naučiť spoliehať na svoje schopnosti, nestratiť sa, zabezpečiť si ubytovanie, stravu či naplánovať cestu. 

Zdroj: giphy.com

„Počas gap year bolo jednoznačne najťažšie nájsť si to správne bývanie, keďže som sa v priebehu roka sťahoval viackrát,” hovorí Jakub. „Napríklad, dva týždne pred odletom na stáž do Malagy som ešte stále nevedel, kde budem bývať,“ spomína na skúšky, pred ktoré ho rozhodnutie vycestovať postavilo.

Nevzdal to a v skupine na sociálnej sieti Facebook našiel na poslednú chvíľu inzerát. Ihneď po telefonáte na tento inzerát vedel, že si našiel bývanie.

„Začalo sa tým jedno z najkrajších období v mojom živote,“ spomína.

Ak chceš iba cestovať, musíš si vopred našetriť peniaze, aby si sa dokázal/a počas roka nielen uživiť, ale si ho aj užiť. To znamená, že ak plánuješ na konci tohto školského roka či semestra gap year, začni brigádovať už teraz. Našetriť si na celý rok môže byť veľmi náročné, a preto rátaj s tým, že aj počas svojho gap year si budeš musieť nejako privyrobiť alebo žiť veľmi low-cost.

Príprava na štúdium

Možno už máš vysokú školu vybratú, ale ešte stále uvažuješ, či sa chceš skutočne uberať týmto smerom. Práve rôzne kurzy zamerané na oblasť, ktorú si si vybral/a alebo aj ročná stáž v tomto odbore ti môže byť veľmi jasným ukazovateľom, či je to to pre teba to „pravé orechové“.

Aké sú výhody a nevýhody gap year?

Cestovanie do zahraničia počas gap year ti môže pomôcť so zlepšením sa v cudzom jazyku. Plánovanie cesty, chystanie rozpočtu, hľadanie ubytovania alebo hľadanie práce ti zase prinesie skúsenosti, ktoré vieš neskôr zužitkovať.

Počas roka taktiež získaš čas premyslieť si, čo chceš robiť v živote ďalej. Ak budeš pracovať, môžeš si našetriť peniaze a do dospeláckeho života tak nevykročíš s piatimi eurami na účte.

Zdroj: giphy.com

„Reálny život, či už v práci alebo na stáži, mimo prednáškových miestností a skúškových období, človeku ponúka reálnejší pohľad na život. Reálny život tiež ponúka omnoho viac praxe, ako ten akademický,“ opisuje svoje pocity o gap year študent Jakub.

Môže sa stať, že tvoje okolie nebude rozumieť potrebe sa na rok vzdialiť od školského prostredia. Priprav sa teda na to, že sa môžeš stretnúť s neporozumením od tvojej rodiny či priateľov. Pokiaľ však cítiš, že tento rok potrebuješ, nenechaj sa odradiť. 

Ďalšou nevýhodou gap year je, že môže byť finančne náročný. Ak ti peniaze nedajú rodičia, tak si ich musíš našetriť vopred alebo to vyriešiť brigádou, ktorá ti zaplatí životné náklady. 

Čo ak sa už nebudem chcieť vrátiť späť do školy?

Je možné, že z tvojho gap year sa stane gap life. Gap year ti môže pomôcť uvedomiť si, že existujú aj iné cesty ako vysokoškolské vzdelanie. Pracovné skúsenosti, zručnosti a networking môžu byť pre tvoju budúcnosť rovnako dôležité. Kľúčové je, aby si si počas gap year ujasnil/a, čo chceš robiť a aktívne na tom pracoval/a.

Ak ti nie je ani po tomto roku jasné, či sa chceš vrátiť späť do školy, skús sa sám/a seba spýtať tieto otázky a buď k sebe 100 % úprimný/á: 

  1. Zistil/a som počas gap year všetko, čo som chcela?
  2. Pomôže návrat do školy mojej kariére?
  3. Ak mi návrat do školy nepomôže k dosiahnutiu mojich cieľov v kariére, oplatí sa mi tam vrátiť?
  4. Aké sú moje možnosti? Zvážil/a som všetky?
  5. Potrebujem titul k tomu, aby som robil/a prácu, ktorú chcem robiť v budúcnosti?

Určite ťa nechceme odhovárať od štúdia. Navštevovanie vysokej školy má veľa benefitov, ktoré sme pre teba spísali napríklad aj v tomto článku.

Dať či nedať si gap year?

Rozhodnutie o gap year je veľmi individuálne a mal/a by si zvážiť svoje potreby a očakávania pred tým, než sa do toho pustíš.

„Určite by som do toho šiel znovu. Ja som ten odstup od školy veľmi potreboval, obzvlášť po pandémii,“ hovorí Jakub o svojej skúsenosti. S odstupom času je vďačný za skúsenosti, ktoré počas tohto obdobia nadobudol a zároveň sa aj prestal obávať budúcnosti.

„Teraz na magisterskom stupni už viem, že všetky obavy sú zbytočné a dokonca sa veľmi teším na návrat do „dospeláckeho“ reálneho života, pretože už viem, kam smerujem. Či už kariérne, alebo osobnostne,“ uzatvára.

Zdroj: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z LifehackingToto takto