Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo je mizogýnia, catcalling alebo rape culture?

sexualne obtazovanie

„Čo sa ty tu vyjadruješ, vráť sa do kuchyne, kam patríš!

Stretol si sa už s pojmami ako mizogýnia, catcalling, rape culture či sexuálna objektivizácia? Za cudzími názvami sa skrývajú prejavy, ktorých svedkami alebo obeťami sme často aj my.

MIZOGÝNIA

Pojem mizogýnia sa v slovníkoch definuje ako nenávisť k ženám. V spoločnosti je často prehliadaná.

Nenávisť k ženám sa prejavuje rôznymi spôsobmi ako napríklad nadávkami, oplzlými gestami, osočovaním, čo sú všetko formy sexuálneho obťažovania. Mizogýnia však môže viesť aj k domácemu násiliu, psychickému týraniu či dokonca k znásilneniu. 

Nenávisť k ženám však nemusí byť hneď extrémna, a preto ju ľudia často zľahčujú slovami ako: „On je občas taký agresívnejší keď si vypije, no inak je to dobrý človek.

Ako rozoznáš mizogýna na míle ďaleko?

  1. Najprv je k žene násilný a o pár hodín ju príde prosiť o odpustenie s kyticou kvetov.
  2. Ponižuje a zosmiešňuje partnerku na verejnosti. 
  3. Kontroluje každý aspekt partnerkinho života a snaží sa odstrihnúť ju od rodiny či priateľov.
  4. Obviňuje ženu aj z jeho vlastných zlyhaní.
  5. Nevie sa vyrovnať s tým, že je žena úspešnejšia ako on.
  6. Kritizuje jej vzhľad a správanie.

CATCALLING

„Hej kočka, prečo sa neusmeješ! Usmej sa na mňa! Hej, si sexi! Vyzeráš nádherne!

Obťažovanie na ulici alebo catcalling si zažilo mnoho dievčat. Od obdivného pískania, nevhodných vtipov, cez vykrikovanie, až po dotýkanie. 

Britka Laura Bates spustila pred 10 rokmi zaujímavý projekt s názvom Každodenný sexizmus. Desiatky žien sa v tomto projekte zdôverili s tým, že sa takmer denne stretávajú vo verejnom priestore so slovnými útokmi, nevhodnými návrhmi, verejným odhaľovaním sa (to sa, mimochodom, volá flashing), a dokonca aj dotykmi.

SEXUÁLNA OBJEKTIVIZÁCIA

Sexuálna objektivizácia je zas predstava, že žena je len sexuálny objekt a existuje preto, aby slúžila mužom. Takáto forma mužskej pozornosti by jej mala dokonca lichotiť.

Nevhodné dotyky od cudzích mužov ženy stresujú, robia viac chýb a boja sa chodiť tam, kde sa im toto obťažovanie deje. Teda napríklad aj do práce alebo do školy. A tam predsa chodiť musíme.

RAPE CULTURE

Na prvé počutie asi nikomu nedáva zmysel, aby takéto správanie bolo považované za normálne. No spoločnosť podobné prejavy obhajuje a postavila na tom celú kultúru nazývanú rape culture. V praxi to znamená toľko, že sa sexuálne obťažovanie a násilie zľahčuje. 

Spoločnosť to ospravedlňuje slovami ako: „Takto to u nás je”„Na to si len musíš zvyknúť” či „Poznáme sa už roky, je to v poriadku, takto si iba robíme srandu.”

Ako reagovať, keď vo svojom okolí vidíš sexuálne obťažovanie alebo si jeho obeťou?

Ak sa sexuálne obťažovanie deje v škole alebo v práci, neváhaj sa obrátiť na HR, riaditeľa, učiteľa či kohokoľvek komu dôveruješ a má možnosť tento problém riešiť. Všímaj si aj svoje okolie. Pokiaľ uvidíš, že tvoju kamarátku či kamaráta niekto obťažuje, snaž sa im pomôcť. Odvráť pozornosť páchateľa a vyhľadajte spolu čo najskôr bezpečie.

Napíš o tom na sociálne siete či na blog. Tým, že upozorníš ľudí na tento problém, môžeš pomôcť ďalším, ktorým sa stalo niečo podobné.

Povedz osobe, ktorá ťa obťažuje, aby prestala. Tvoje rázne a jasné NIE, je veľmi dôležité. Častokrát majú mladí ľudia takéto správanie odpozerané od dospelých a neuvedomujú si jeho dôsledky.

Pokiaľ je násilník agresívny, zavolaj na číslo 112 alebo 158 a nahlás to čo najskôr polícii.

Neboj sa vyhľadať pomoc odborníkov, ktorí sú tu na to, aby ti aj v takýchto chvíľach pomohli. Psychologickú pomoc môžeš nájsť na ipčko.sk, ale aj na linkách dôvery. Nie si v tom sama či sám.

Video: Michal Mazák

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd