Generácia,
ktorá sa zaujíma

VIDEO: Ako real je BeReal?⚠

BeReal je appka, ktorá sa rozhodla poprieť všetko, čo sme zo sociálnych sietí poznali. Maže nereálnosť, dáva dôraz na autenticitu, dáva možnosť zostať v kontakte so skutočnými priateľmi tak, že uvidia každý deň tvoj obyčajný deň. Žiadne umelé fotky z dovolenky, či filtre, ktoré ti zmenia tvár na nepoznanie. Väčšinou si tam iba ty, osvetlený modrým svetlom z počítača a oproti tebe prázdna stena.

No filters, no followers, no ads, no bullshit

Žiadne filtre, žiadny followeri, žiadne reklamy, žiadne sprostosti. Toto je motto aplikácie, ktorú navrhli dvaja páni z Francúzska v roku 2019 a v roku 2020 ju vypustili do sveta. 

Odvtedy jej popularita výrazne vzrástla a ako hovoria štatistiky z tohto roku, nainštalovalo si ju viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Aktívni používatelia sa teraz pohybujú okolo 20 miliónov ľudí celosvetovo.

⚠ Ak sa ti nechce čítať, pozri si VIDEO:

Stiahnuť si ju vieš úplne zadarmo. Aj v samotnej aplikácii je všetko zdarma.

Neobsahuje reklamy ani žiadne iné platené promo.

Väčšina start-upov typu BeReal v skutočnosti nezarába. Ich primárny model je nabrať čo najviac používateľov, nabrať čo najväčší záujem ľudí z celého sveta a následne sa predať.

„Myslím si, že BeReal dodnes nevymyslel nejakú veľkú monetizáciu, čiže spôsob, ako by na tom mohol zarábať, pretože aplikácia je postavená na aktuálnom momente. Vo svete je veľa start-upov, ktoré používajú stovky či milióny ľudí, no doteraz nezarobili ani cent,“ uvádza marketér a zakladateľ digitálnej reklamnej agentúry PS:Digital Peter Šebo.

Ako funguje BeReal?

Raz za deň ti na mobile vyskočí z tejto appky upozornenie: 

Time to BeReal.

Vtedy zoberieš do rúk telefón, otvoríš appku a uvidíš, kto všetko si už z tvojich priateľov spravil fotky. Vidíš ich však iba rozmazané až kým neprispeješ svojou fotkou aj ty. Tvojou úlohou je odfotiť seba, otočiť kameru a zachytiť na fotku to, na čo sa práve pozeráš. Fotky môžeš postnúť na nástenku svojim kamošom alebo do sekcie Discovery, kde ich vidia aj cudzí ľudia.

Podstatou BeReal je, že túto fotku musíš stihnúť urobiť do dvoch minút od momentu, kedy ti pípne notifikácia. Čas, v ktorom prichádza táto výzva, je náhodný a každý deň iný. Appka tak chce zabezpečiť, že to, čo odfotíš, bude reálne. Bez nastajlovania scény či úpravy tvojho vzhľadu. 

Na BeReal nie sú žiadne filtre ani nálepky, ktoré by mohli vylepšiť to, na čo sa pozeráš alebo ako vyzeráš. Na fotky druhých môžeš odpovedať šiestimi základnými smajlíkmi alebo môžeš byť smajlíkom ty. 

Napríklad, keď chceš zareagovať na fotku niekoho s vlastnou emóciou, stačí, že klikneš na smajlíka a pridáš RealMoji. 

BeReal ti ponúka možnosť sledovať priateľov v reálnom čase, pri reálnych činnostiach počas dňa. Búra tak ilúziu z Instagramu, že všetci majú dokonalé životy, ktoré trávia v dovolenkových rezortoch za krásneho slnečného počasia alebo zažívajú každý deň iné dobrodružstvo. 

„To, čo vidím ja ako reakciu, napríklad v aplikácii BeReal, je vyhrotená snaha reagovať na to, čo je až patologické,“ hovorí zakladateľ PDCS a psychológ Dušan Ondrušek.

Ľudia nechcú, podľa psychológa, zdieľať na sociálnych sieťach svoje reálne ja. Namiesto toho používajú na zdokonalenie filtre, ktoré však neodzrkadľujú realitu.

„V prvom rade chcem povedať, že BeReal už nie je taký populárny ako pred niekoľkými mesiacmi. Vtedy sa zdalo, že jeho pridaná hodnota je v tom, že tvorí akýsi protiprúd proti Instagramu, kde všetci ukazujú peknú tvár. V momente, kedy túto funkcionalitu prebrali ostatné aplikácie však BeReal stratil svoju jedinečnosť,“ konštatuje Šebo.

ANKETA: Čo sa používateľom páči na BeReal?

Aplikácia vznikla ako odpoveď na umelý svet, ktorý sa vytvoril na sociálnych sieťach. Prečo ju ľudia používajú a čo ich na nej baví najviac, sme sa spýtali priamo ich.

„BeReal používam kvôli tomu, že som tam v kontakte s ľuďmi, s ktorými nie som v osobnom kontakte každý deň. BeReal nás núti pridať fotku každý deň, takže je to taký pravidelnejší kontakt,“ hovorí o tom, prečo používa BeReal študentka UK Daniela Stejskalová.

Učiteľka v materskej škole Ester Žaludko zase používa BeReal kvôli tomu, že má na pridanie fotky iba 2 minúty, čo ju núti byť reálnou.

Študentka Zuzana Hozlárová má pocit, že Instagram sa už pre ňu stal oficiálnejšou sociálnou sieťou, kde zdieľa svoje pracovné úspechy a na BeReal rada pridá aj fotky s kamošmi, keď idú spolu von.

„Mám pocit, že sa to ľudia snažia nejako obísť. Snažia sa tam naštelovať. Na druhej strane, majú iba dve minúty na pridanie. Keď niekto pridá BeReal neskôr, tak to už nikoho nezaujíma. Takže si myslím, že to núti ľudí byť autentickými,“ hovorí Žaludko.

„Stále to nie je stopercente naozaj,“ konštatuje Hozlárová, ktorá hovorí, že keď ju vyzve aplikácia na pridanie fotky, aspoň sa rýchlo učeše, upraví, a preto si nemyslí, že sú ľudia na BeReal 100 % autentickí.

Prináša BeReal aj hrozby?

Aj tá najlepšia aplikácia má svoje pozitíva aj svoje hrozby. Inak to nie je ani s BeReal.

Prvým problémom je FOMO efekt. Je to skratka pre fear of missing out, čiže strach z toho, že niečo zmeškáš a nebudeš toho súčasťou. Keď ti príde upozornenie na BeReal, aby si pridal svoje fotky, aplikácia ťa teasuje rozmazanými fotkami tvojich kamarátov. Je prirodzené, že chceš vidieť, čo odfotili tvoji priatelia a to ťa podvedome núti spraviť si fotku. 

Ďalším problémom je časový nátlak.

Zdroj: Canva

BeReal nás núti v pomerne krátkom čase publikovať fotografiu, nech sa nachádzame kdekoľvek. Tento časový nátlak môže zapríčiniť, že odfotíš aj to, čo nechceš. Napríklad postneš na sociálnu sieť svojich kamarátov, ktorí si neželajú byť fotení, učiteľov alebo cudzích ľudí. 

„Je to jedna z úplne základných marketingových taktík. Marketéri a obchodníci sa veľmi často snažia dať nám najavo, že nejaká ponuka je obmedzená. Môže byť obmedzená časom, množstvom, výhodou, zľavou, darčekom. Čiže FOMO má spôsobiť, že ak to neurobíš teraz, tak ti to ujde,“ rozpráva o tom, ako sa využíva časové obmedzenie v marketingu na to, aby nás prinútilo robiť rozhodnutia rýchlejšie marketér Šebo.

Na túto taktiku stavil aj BeReal, ktorý ti dáva dve minúty na to, aby si bol na tejto sociálnej sieti aktívny.

Okrem časového tlaku je tu aj isté očakávanie a tlak od seba a svojho okolia. Hoci pointou aplikácie BeReal je byť reálny, podvedome pociťujeme, že náš život nemôžeme zobraziť v úplne skutočnej podobe. Namiesto toho, aby nás aplikácia oslobodila od pocitu, že náš život musí vyzerať pred ostatnými aspoň trochu zaujímavo, nás ešte viac spútava. Robiť však každý deň niečo super zaujímavé asi nie je pre väčšinu ľudí realitou.

„Rôznym generáciám záležalo na autenticite. Generácii Z sa vyostruje situácia kvôli tomu, že pribúda množstvo falošných prejavov. Napríklad, takmer každá selfie je nejako upravovaná cez filtre. Vzďaľujeme sa pravdivosti. Časť ľudí tým trpí a BeReal je reakcia na to,“ hovorí psychológ Ondrušek.

Hrozby sociálnej siete BeReal:

  • FOMO efekt
  • časový nátlak
  • snaha o neautentické zábery, aby vyzerali fotky zaujímavejšie
  • absencia moderovania obsahu
  • veľmi presné určenie polohy
  • ohrozenie súkromia

Fotku môžeš na BeReal postnúť aj neskôr, ako počas vyhradených dvoch minút.  Bude síce označená ako Late, ale na svoju nástenku ju môžeš pridať kedykoľvek. Preto niektorí ľudia čakajú na zaujímavejšiu časť svojho dňa, aby publikovali niečo, čo im budú ostatní možno závidieť. Tým sa však vytráca celý zmysel toho, o čo sa tvorcovia sociálnej siete snažia.

„Myslím si, že ľudia by si mali zvyknúť na to, že sme celý čas hodnotení. Či už o tom vieme alebo nevieme. Dôležitejšie než to, čo si o nás myslia ostatní je to, čo si o sebe myslíme my sami. Naučiť sa mať určité sebavedomie, že sa nenechám spútať tým, čo odo mňa chcú ostatní, ale ja sám si dávam nejaké normy a štandardy fungovania, je dosť dôležité,“ upozorňuje psychológ.

Súčasťou aplikácie BeReal je autenticita obsahu, ktorý nie je nikým moderovaný. Medzi priateľmi to nevadí. Horšie to je v sekcii Discovery, kde sa nachádza aj obsah od cudzích ľudí. Tí môžu zdieľať fotky, ktoré môžu byť nevhodné najmä pre deti. BeReal je dostupný pre deti od 13 rokov a nemá žiadne filtrovanie obsahu.

Vždy sa však dá odstrániť obsah od človeka, ktorého nechceš sledovať. Sociálna sieť dokáže tiež veľmi reálne určiť tvoju polohu. Nezverejní iba mesto, v ktorom sa nachádzaš, ale úplne presnú polohu. Táto sociálna sieť sa tak môže veľmi ľahko stať miestom, kam zamieria ľudia so zlými úmyslami. 

Zdroj: Canva

Polohu na fotkách môžeš vypnúť jedným kliknutím tesne pred publikovaním svojho postu.

Ak pridávaš fotky v reálnom čase a vidieť tvoje okolie – napríklad to, kde konkrétne bývaš a kam chodíš do školy, môže to ohroziť tvoje súkromie. Ak teda zdieľaš tieto fotky v Discovery, kde ich môže vidieť ktokoľvek. 

V každodennom kontakte s rodinou či kamošmi

BeReal má teda aj zopár negatív, na ktoré je fajn myslieť pri používaní appky. Je to však aj miesto, kde môžeš s priateľmi a rodinou zostať v kontakte a ukázať im tvoj každodenný život.

Je pravdepodobné, že sa tak spoznáte na úplne inej úrovni a aj vaša konverzácia pri najbližšom stretnutí bude možno otvorenejšia a podnetnejšia. Aplikácia nevyužíva žiaden algoritmus, a preto sa ti nemôže stať, že ťa uzavrie do názorovej bubliny. Taktiež si nemôžeš prostredníctvom aplikácie písať správy, čo eliminuje riziko podvodov, spamov a obťažovania. BeReal je preto pomerne zaujímavým a kreatívnym experimentom.

Otázkou zostáva, či naozaj dokážeme prijať realitu a neohýbať ňou, aby vyzerala príťažlivejšie.

Aký je teda BeReal? Podľa toho, ako k nemu pristupuješ. Môže byť nebezpečný, ale môže aj obohatiť tvoje priateľstvá a utužiť vzťahy s rodinou. Je len na tebe ako ho budeš používať. 

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Zdroj titulnej fotografie: Canva – koláž Zmudri G

Video: Martina Bolibruchová

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi