Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ghosting vs rozchod: Ako sa rozísť správne?

Stalo sa ti už, že sa s tebou niekto len tak z ničoho nič prestal baviť a prerušil s tebou akýkoľvek kontakt? Ak áno, zažil/a si ghosting. Nie si v tom sám/a, podobnú situáciu si vyskúšalo veľa z nás. 

„Ghostla som viacerých ľudí, keď som bola mladšia a nevedela som niektoré veci ešte úplne odkomunikovať,“ odpovedá vysokoškoláčka Maja na otázku, či niekoho vo svojom živote ghostla. 

Ako sa vyrovnať s ghostingom, ako sa rozísť a aj to, o čom je no-contact pravidlo sa dozvieš v tomto článku.

Čo je to ghosting?

Niekedy si myslíš, že to bolo najlepšie rande v živote, no ten druhý to tak vôbec nevníma. Nemusí to byť nikoho chyba. Jednoducho si niekedy s tým druhým nesadneme. Ako sa z takejto nepríjemnej situácie dostať? Bohužiaľ, mnohí z nás siahnu po najúčinejšom prostriedku – úplnom odignorovaní toho, s kým nechceme byť v kontakte. 

Toto správanie má aj svoje pomenovanie. Volá sa ghosting. Vychádza zo slova ghost, čiže duch. 

Keď niekoho ghostneš, znamená to, že mu neodpovedáš na správy, telefonáty, smsky, vymažeš si spoločných priateľov, vyhýbaš sa face-to-face stretnutiam, blokneš si ho na sociálnych sieťach. Keď sa stretnete na ulici, tak sa tváriš, že ho nepoznáš. Jednoducho sa z jeho či jej života vyparíš ako duch.

Namiesto rozchodu ghosting 

Veľmi často sa ghosting deje pri rozchodoch. Tomuto fenoménu sa Gili Freedman a kolektív autorov z Dartmouth College venovali aj v štúdii, kde zistili, že 25 % z 550 mužov a žien, ktorí boli súčasťou štúdie zažili ghosting a 20 % z nich ghostlo niekoho, s kým boli v romantickom vzťahu. 

Zvládnuť rozchod a reakciu druhého človeka, ktorý sa môže rozplakať sa, nahnevať sa alebo na nás napríklad nakričať, je emocionálne veľmi náročné.

 „Keď namiesto rozchodu človeka iba odignorujeme, vyhneme sa akejkoľvek emočnej reakcii,“ hovorí psychologička Dagmara Jurikovičová.

Tí, ktorí sa snažia ochrániť samých seba pred nepríjemnými pocitmi, aké rozchody prinášajú, častokrát nemyslia na to, ako to zvládne ich partner/ka či kamoš/ka. Možno majú dokonca pocit, že odignorovanie namiesto rozchodu je menej bolestivý spôsob ukončenia vzťahu.

Zdroj: giphy.com

Väčšinou je to však jednoduchšie a menej bolestivé iba pre toho, kto ghostuje. Druhej strane to naopak môže ublížiť viac, nežz normálny, face-to-face rozchod.

Viacerých mladých ľudí sme sa v ankete spýtali, ako prežívali, keď niekto ghostol ich. Zhodli sa na tom, že z toho boli zmätení a zažívali intenzívne pocity opustenia.

„Bola som ghostnutá v kamarátskom vzťahu. Vtedy som mala asi 15 rokov a veľmi ma to zasiahlo. Nebol to pekný pocit. Chcela som vedieť, prečo to skončilo,“ opisuje vysokoškoláčka Maja.

Keď nás niekto úplne odstrihne zo svojho života, začneme pochybovať o sebe, o svojom správaní k človeku, ktorý nás ghostol a pýtame sa sami seba otázku, prečo nás ten druhý začal ignorovať. Máme pocit, že nie sme dosť dobrí. „Veľa o sebe začneme pochybovať, kritizujeme sa a dokola rozoberáme to, prečo sa to stalo. Nedokážeme ukončený vzťah pustiť z hlavy, keďže ho nemáme skutočne uzatvorený,“ uvádza psychologička.

Ghostingom sa uchránime pred konfrontáciou a nemusíme počúvať rôzne výčitky, ktoré máme jeden voči druhému. Ghoster je možno s riešením situácie spokojný, no ghostnutý na druhej strane zažíva veľmi nepríjemné pocity. Je zmätený, bojí sa a hľadá vysvetlenia.

„Keď nás niekto ghostne, tak sme z toho zmätení. Nerozumieme tomu, prečo s nami zrazu prestal blízky človek komunikovať,“ vysvetľuje psychologička. 

Ľudský mozog má schopnosť skĺznuť hneď k najhoršiemu možnému scenáru, a preto sa v mnohých prípadoch začneme o druhého obávať, či sa mu niečo nestalo, keď zrazu bez stopy zmizol.

„Je to dosť nepríjemné, lebo som v tej chvíli nevedela, čo sa deje. Či som možno spravila niečo ja, alebo či sa mu náhodou niečo nestalo,“ spomína študentka Peťa, ktorá si tiež zažila ghosting na vlastnej koži.

Ako sa rozísť, aby to bolelo čo najmenej?

Žiadny rozchod nie je ľahký, pokiaľ je aspoň jeden človek vo vzťahu spokojný. 

„Vždy to bude niekoho bolieť. Preto je dobré sa o tom s partnerom porozprávať, aby som minimalizoval jeho či jej bolesť a pochybnosti o sebe,“ hovorí psychologička Veronika Žilková.

Zdroj: giphy.com

Rozchod by sme mali podľa nej komunikovať cez vlastné pocity, myšlienky a potreby. Keď teda budeš chcieť bývalému partnerovi, či partnerke vyčítať, že za všetko mohol on alebo ona, veľa tým nedosiahneš.

„Takýto štýl rozchodu je dosť zraňujúci. Častokrát si vyčítame veci, ktoré si neuvedomujeme alebo o nich vieme, no nie sme schopní ich zmeniť. Je to záťaž počuť, že nemáme pre toho druhého veľkú hodnotu,“ vysvetľuje.

Najlepšie je vykomunikovať rozchod cez tvoje vlastné pocity. Čo sa ti nepáčilo, aké pocity to v tebe vyvolávalo, aké potreby by si chcel/a mať vo vzťahu naplnené. Nevyčítaj bývalému, že by mohol byť vyšší. S tým nič moc nespraví. Skús mu povedať to, na čom aj skutočne dokáže pracovať.

„Takto sa rozchod znáša oveľa ľahšie,“ uzatvára Žilková.

Skús si no-contact pravidlo

Rozchody sú ťažké a niekedy aj skončenie dlhoročného priateľstva bolí ako rozchod. Nemusí to však skončiť drsne a bez riadneho ukončenia. 

„Niektoré výskumy poukazujú na to, že ghosting sa prirovnáva až k forme šikany,“ hovorí psychologička Jurikovičová.

No-contact pravidlo je ľudskejšie a pomôže na zlomené srdce skôr ako ghosting. 

Ako no-contact pravidlo funguje?

Pokiaľ si čerstvo po rozchode, je dobré si dať od svojho bývalého či bývalej pauzu. Nemal by si s ním či s ňou mať žiaden kontakt, čo je v podstate to isté čo ghosting. Rozdiel je v tom, že sa na tom vzájomne dohodnete a jeden druhému poviete, že nechcete byť v kontakte, až kým sa nedokážete postaviť na vlastné nohy a vysporiadať sa s tým, že už nie ste spolu

Zdroj: giphy.com

„Pokiaľ mi človek ublížil, tak si myslím, že je lepšie, aby ma nekontaktoval alebo aby som nemala nutkanie napísať ja jemu,“ myslí si o no-contact pravidle stredoškoláčka Nina.

Pokiaľ sa s priateľom alebo priateľkou dohodnete na tom, že bude pre vás ľahšie sa posunúť, keď nebudete mať vôbec žiaden kontakt, je to zdravý spôsob ukončenia vzťahu.

„Takéto rozhodnutie je okej, ale je veľmi individuálne. Poznám veľa ľudí, ktorí zostali kamaráti alebo v nejakom kontakte aj po skončení vzťahu. Poznám ale aj takých, ktorí sa dva roky vôbec nekontaktovali a po tejto dobe obnovili vzťahy,“ uvádza psychologička Jurikovičová. 

To, či zostaneš so svojim bývalým alebo bývalou v kontakte je na tebe, no v prvom rade by si mal/a myslieť na seba. Pokiaľ ti akýkoľvek pohľad na ňu či na neho spôsobuje bolesť, je lepšie uplatniť no-contact pravidlo.

„Nemusí to byť natrvalo, no minimálne na ten čas, kým sa zranenie z rozchodu aspoň trochu nevylieči,“ myslí si psychologička Jurikovičová.

Čo ak namiesto rozchodu zažijeme ghosting?

Je ťažké sa vyrovnať so stratou, najmä pokiaľ nevieme, prečo sme prišli o človeka, ktorý nás začal z ničoho nič ignorovať. Existujú však spôsoby, ako sa s tým vyrovnať. Môže nás lákať človeka, ktorý nás ghostol, konfrontovať. Niekedy však odpoveď aj tak nedostaneme a otvoríme rany, ktoré sa postupne začali zaceľovať.

„V takýchto chvíľach je dobré postarať sa o seba. Hľadať veci, ktoré nám pomáhajú. Sú to momenty, kedy sa dostávame do výraznej nepohody. Preto potrebujeme viac myslieť na seba,“ uzatvára psychologička Jurikovičová.

Ak práve teraz zažívaš ghosting, skús si nájsť aktivity, ktoré ťa napĺňajú. Obklop sa ľuďmi, ktorí ťa ľúbia a pripomenú ti, akú veľkú hodnotu máš. 

Neboj sa poprosiť o pomoc so zvládaním tejto ťažkej situácie aj svojich blízkych alebo vyhľadaj pomoc psychológa či psychologičky. Anonymnú pomoc ti poskytnú napríklad aj v online četovej poradni ipčko.sk.

Nie si v tom sám/a.

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Videoeditor: Matúš Ďurana

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd