Generácia,
ktorá sa zaujíma

Na čo si dať pozor, keď ti niekto sľubuje, že rýchlo zbohatneš? Feat. naši hokejisti

Ako sa nedať obrať o peniaze cez krypto platformy vytvorené AI? Poučiť sa môžeš zo skúsenosti slovenských hokejistov. 

Asi si už počul/a o ľuďoch, ktorí na Facebooku nadviazali vzťah s falošnými modelkami, lekármi/kami na misii v Sýrii, alebo jordánskymi princami a poslali im tisíce eur, ktoré už nikdy nevideli. 

Ľudia sa im často vysmievajú, no podvodníci to vedia mať dobre premyslené a cielia hlavne na to, čo daný človek chce. U niektorých je to vzťah a u iných zas peniaze. Práve o tie nedávno prišlo aj 20 slovenských hokejistov z prvoligového tímu, keď investovali tisíce eur cez krypto platformu FinFog

Prečo vyzeral FinFog dôveryhodne? 

Cez aplikáciu FinFog mali hokejisti investovať do kryptomien a z vkladov získavať v blízkej dobe ešte viac peňazí. Platformu im odporúčal človek, ktorého považovali za dôveryhodného, našli o nej aj zmienku v článku na Yahoo Finance a miesto jej založenia v USA. Aj ľudia, ktorí do nej už predtým investovali, tvrdili, že zarobili. Hokejisti však nielenže nič nezískali, ale úplne prišli aj o vložené peniaze. 

Zdroj: Giphy

Ako platforma podviedla hokejistov?

FinFog fungovala na princípe takzvanej Ponziho schémy. Je to typ podvodu, kedy ľudia investujú niekam peniaze, aby na nich ešte viac zarobili. Podvodná firma alebo aplikácia však tieto peniaze neinvestuje. Použije ich na vyplatenie ľudí, ktorí vložili peniaze skôr, aby vyzerala dôveryhodne a nalákala nových ľudí

Takýto systém, ktorému sa hovorí aj pyramídová hra, však nedokáže fungovať dlhodobo, pretože časom podvodníci prestanú stíhať vyplácať klientov. 

Celá pyramída sa tak začne rozpadať ako domček z karát. V tom momente, keď už hru nemožno ďalej udržiavať, osoba alebo osoby na vrchu pyramídy zhrabnú peniaze, prestanú kohokoľvek vyplácať a zmiznú. 

A oklamaní investori zistia, že ich peniaze sa nikde nezhodnocovali, naopak, odišli do zabudnutia. Jediný, kto takto získa, je človek na vrchole, ktorý celú hru rozbehol. 

Zdroj: Giphy

Ako premýšľať kriticky, keď ti niekto ponúka rýchle zbohatnutie? 

Too good to be true

V prvom rade si daj pozor, ak ti niekto sľubuje rýchle a príliš veľké zbohatnutie. Väčšina podvodných webov ti sľubuje, že tvoja investícia bude až nereálne veľa zarábať. Podvodná aplikácia FinFog sľubovala slovenským hokejistom zbohatnutie až 2 percentá denne. 

Zdroj: Giphy

Podozrivé je tiež to, ak ťa niekto osloví s tým, že táto ponuka je „špecialitka”, ba priam úplná „podpultovka”. Je veľmi lákavé uveriť, že práve ty máš to šťastie a niekto ti odhalil kľúč k jednoduchému zbohatnutiu. Život je však väčšinou o niečo zložitejší a svoje investičné úspechy si zrejme budeš musieť odmakať.

Urob si rešerš

Ku kryptomenám väčšinou existujú takzvané whitepapers. Vysvetľujú kedy a prečo boli tokeny vytvorené, koľko ich bolo vytvorených a aká je za nimi technológia. Ak je whitepaper zle napísaný alebo neexistuje, je to znamenie, že projekt nie je dôveryhodný.

Pokiaľ nejde o investíciu do kryptomien, tiež by malo byť dohľadateľné, čo je podstatou tvojej investície a akým spôsobom budú tvoje peniaze zarábať.

Zdroj: Giphy

Buď kritický/á aj keď ti investovať do kryptomien radí niekto blízky, alebo o nich čítaš a pozeráš na fórach a sociálnych sieťach, kde sa ľudia chvália tým, ako ľahko prišli k veľkým peniazom. Aj keď oni zarobili, môže to byť spomínaná Ponziho schéma a ty svoje peniaze už nikdy nemusíš vidieť.

Neposkytuj neznámemu zdroju svoje dáta

Ghosting je zraňujúci a vyhni sa mu vo vzťahoch. Je však úplne namieste ghostovať, ak ti niekto telefonuje, alebo posiela maily od kryptomenovej spoločnosti, ktorú nepoužívaš a snaží sa ti predať investičnú príležitosť, o ktorej si predtým v živote nepočul/a. Neodpovedaj mu. 

Zdroj: Tenor

Používaj dôveryhodé platformy a online peňaženky

Zapni si na všetkých účtoch dvojfaktorové overovanie a skontroluj, či má webová stránka aj oficiálnu doménu a oficiálnu aplikáciu. Ak by napríklad hokejisti skontrolovali FinFog, zistili by, že niekoľkokrát zmenila svoju internetovú adresu, čo nie je dobrý signál. 

Zdroj: Tenor

Stačí keď sa v internetovej adrese zmení len písmeno, čo si málokto všimne. Môže sa to stať aj keď sa podvodníci snažia získať osobné a bankové údaje vytvorením falošnej stránky banky, alebo kuriérskej spoločnosti.

Ideálne je mať tieto stránky uložené na ploche internetového vyhľadávača, alebo si stiahnuť aplikáciu a navštevovať ich len cez ne. Pri FinFogu bol ďalší red flag, že aplikácia sa nedala stiahnuť oficiálne, napríklad cez Google Play. 

Dôveryhodnosť danej investície si môžeš jednoducho overiť aj vo svojej banke. Stačí prísť na pobočku alebo zavolať na infolinku a spýtať sa, či ide o dobrý nápad. 

Viac o tom ako nenaletieť podvodníkom si môžeš pozrieť v tomto videu 👇🏻

Zdroj titulného obrázku: Canva

Reklama

Vyber si viac z LifehackingToto takto