Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako sa brániť pred agresormi/kami a ľuďmi so zbraňou?

Stretnutiu s agresívnym človekom sa niekedy nedá zabrániť, no môžeš sa naň  pripraviť. Ako na to ti v článku poradia lektor a lektorka sebaobrany Jakub Rumanovský a Bianka Urbanovská z organizácie Za seba

V poslednej dobe sa krátko za sebou stali na Slovensku aj v zahraničí udalosti, kedy agresívni ľudia napadli a bohužiaľ aj zabili nevinných ľudí. 

Lektor a lektorka sebaobrany zo Za seba ti preto poradia

✊ Ako stretnutiu s agresívnymi ľuďmi predchádzať;

✊ Prečo sa niekedy pri útoku nebránime a čo naše telo automaticky robí, keď je v ohrození;

✊ Ako reagovať, keď sa stretneš s agresívnym človekom a čo robiť, ak na teba zaútočí;

✊ Čo pomôže pri útoku nožom a na čo sa treba pripraviť;

✊ Čo robiť, keď je v budove útočník so zbraňou

Základ je vnímanie okolia 

Základná prevencia, ako sa vyhnúť agresívnemu človeku v poloprázdnom meste, MHD, ale aj na veľkých stretnutiach ako protest je vedomé vnímanie okolia. 

Práve vďaka tomu môžeš byť schopný/á dopredu vyhodnotiť, či sa nechádzaš v bezpečnej situácii, alebo vchádzaš do potenciálne nebezpečnej – a zároveň tak byť viac v pohode a nežiť v neustálom strachu z bežných každodenných situácií.

Pozriem sa po okolí, keď kráčam alebo skôr, ako niekam nastúpim. Všimnem si, či je v priestore niekto, kto sa mi nezdá a naopak, či tam je niekto, za kým ísť v prípade núdze,“ radia lektor a lektorka sebaobrany Jakub Rumanovský a Bianka Urbanovská. 

Zdroj: Tenor GIF

Napríklad na proteste si môžeš všimnúť, kde stojí polícia, za ktorou môžeš v prípade útoku ísť. V MHD si zas môžeš sadnúť bližšie k vodičovi/ke, ktorý môže v prípade núdze privolať rýchlo pomoc. 

Rovnako si všímaj aj ľudí okolo seba a ich správanie. „Počúvajte, čo hovoria, či vykrikujú, či je to smerované na vás, na niekoho iného alebo len tak do davu. Môžete si všímať, či sú ozbrojení a vnímajte, ako na vás pôsobia,“ vravia lektor a lektorka. 

Na základe týchto vecí môžeš vyhodnotiť riziko a podniknúť ďalšie kroky.

Lektori tiež radia hľadať v okolí bezpečné miesto, kam sa dá utiecť, alebo nájsť v okolí niečo, čím sa dá ozbrojiť, prípadne, čo môžeš použiť ako bariéru medzi tebou a agresorom/kou. 

Čo robiť, keď sú agresori ešte ďaleko?

Ak si všímaš okolie a zahliadneš v meste, alebo podchode z diaľky jednotlivca alebo skupinku ľudí, ktorí sa správajú agresívne, vyzerajú podozrivo a majú na sebe napríklad neonacistické symboly, alebo jednoducho z nich nemáš dobrý pocit, snaž sa im vyhnúť

„Prejdite na druhú stranu cesty, vyhnite sa im čo najväčším oblúkom, prípadne zmeňte smer svojej cesty. Čiže ak stoja na zastávke, z ktorej ste chceli ísť na MHD, radšej choďte na inú zastávku, alebo choďte zatiaľ na nejaké bezpečné miesto, kde počkáte na ďalší spoj,“ radia Rumanovský a Urbanovská. 

Zdroj: Tenor GIF

„Môžete sa tiež ozbrojiť alebo sa skryť. Ak vojdú do autobusu a necítite sa bezpečne, môžete sa presunúť s vodičovi, k niekomu, koho považujete za bezpečného, prípadne celkom vystúpiť,“ dodávajú. 

Čo ak je už agresor/ka blízko mňa?

Môže sa stať, že si agresora jednoducho nevšimneš, alebo si v priestore, kde sa mu nedá vyhnúť, napríklad v MHD, alebo v preľudnenom dave na festivale. 

Keď ťa niekto začne obťažovať, alebo byť na teba agresívny/a, začne reagovať aj tvoje telo. Stúpne ti hladina adrenalínu a stres a podvedome začneš reagovať jednou z troch reakcií, nad ktorými nemáš úplne kontrolu: Buď zamrzneš a  nedokážeš nič urobiť, či povedať; utečieš; alebo bojuješ fyzicky či slovne.  

Zdroj: Giphy

„Sú to reakcie, ktoré sa evolučne vyvinuli na to, aby nás chránili. Za svoj život sa človek naučí, že v istých situáciách ako domáce či partnerské násilie, únosy, a podobne, mu môže zachrániť život, keď spolupracuje. Prípadne keď sa správa „podriadenejšie“ dúfajúc, že to druhú stranu upokojí,“ vysvetľujú lektor a lektorka, prečo sa niektorí ľudia nebránia, keď ich niekto napadne alebo obťažuje.

Podobne sa podľa nich správajú aj deti, ktoré vyrastajú s násilnými rodičmi, alebo ľudia, ktorí žijú v násilnom vzťahu.

„Neznamená to však, že úsmev a spolupráca sú efektívnou reakciou na všetky typy situácii – v niektorých prípadoch, napríklad pri predátoroch, je ticho a kontrola práve to, čo potrebujú, aby mohli dosiahnuť svoj zámer. No práve s týmto sa v praxi stretávame asi najviac – najmä u žien a detí,“ dodávajú. 

Čomu sa pri takomto stretnutí vyhnúť a čo naopak urobiť? 

Aj keď nevieme úplne ovládať ako budeme reagovať na nebezpečnú situáciu, môžeme sa naučiť regulovať stres a ovplyvniť spôsob svojej reakcie. Možno máš pocit, že sa za seba budeš vedieť postaviť, no realita môže byť iná pod vplyvom adrenalínu aj tvojich predošlých skúseností. 

Zdroj: Giphy

Možno máš pocit, že sa za seba budeš vedieť postaviť, no realita môže byť iná pod vplyvom adrenalínu aj tvojich predošlých skúseností.

„Dôležité je vyhnúť sa vyhrážkam, nadávkam, tykaniu a chuti uspokojiť vlastné ego. Každá situácia je iná a môže si vyžadovať inú taktiku. Je rozdiel, či vás niekto len otravuje, alebo sa stretávate so sociálnym násilím ako agresivita, či snaha získať si postavenie v rámci skupiny, alebo či sa stretávate so sexualizovaným násilím predátora, ktorý sa snaží nad vami získať kontrolu a súkromie, aby dosiahol, čo chce,“ vravia odborníci. . 

Dôležité je vyhodnotiť aj tón hlasu a pohyby agresora/ky, alebo či je pod vplyvom alkoholu, alebo drog. Situáciu môže zhoršiť aj keď prevaľuješ oči, alebo dávaš výsmešný pohľad. 

Čo ak ma začne niekto fyzicky napádať?

„Najlepšie, čo môžete spraviť, je byť pripravený/á a chodiť na tréningy sebaobrany alebo minimálne bojového športu,“ radia lektor a lektorka. 

„Ak príde k tomu, že vás niekto fyzicky napadne, je dôležité kryť si hlavu a nemať ruky spustené dole. Všetky ostatné rady sú skôr otázkou taktiky a súvisia s vašou schopnosťou fyzicky sa brániť podľa toho, čo máte natrénované,“ dodávajú.

Zdroj: Canva

Môžeš sa pokúsiť aj utekať, ale len ak si v bezpečnej vzdialenosti od agresora/ky.

„Pokiaľ je blízko, je dosť možné, že akonáhle sa pri úteku otočíte, napadne vás odzadu. Ďalej je dôležité zhodnotiť svoj fyzický stav, oblečenie a obuv a v neposlednom rade aj kondičné schopnosti. Ak sa dáte na útek a o 30 sekúnd vás agresor dobehne, tak sa budete musieť brániť zadýchaní, čo vám situáciu zhorší,“ vysvetľujú lektor a lektorka. 

Ako sa môžem chrániť, ak má útočník pri sebe nôž, alebo niečo ostré? 

Pri jednom z nedávnych útokov na strednej škole v Spišskej Starej Vsi zavraždil útočník učiteľku a svoju spolužiačku. Útok nožom je veľmi nebezpečný a podľa lektora Rumanovského si vyžaduje tréning a stopercentné vedomie, že ťa nôž môže aj zraniť

Preto by si sa mal/a snažiť riešiť takúto situáciu preventívne, pokiaľ sa to dá. 

„Vidíte, že má niekto v ruke nôž? Vyhnite sa mu. Chce od vás agresor niečo, čo ste ochotní/é mu dať? Zvážte, či vám tá peňaženka za to stojí. Viete situáciu zmierniť a dostať sa mimo jeho dosah? Urobte to. Máte pri sebe niečo, čo viete použiť na prípadnú obranu alebo to využiť ako bariéru medzi vami ako napríklad stolička, či taška? Použite to. Najdôležitejšie je, pokiaľ to je možné, držať si od človeka s nožom čo najväčšiu vzdialenosť, napríklad pomocou nejakej prekážky medzi vami,“ dodávajú. 

Žiaľ, obete útoku v Spišskej Starej Vsi sa útoku neubránili a nepomohli ani prechádzajúce snahy úradov o preventívne opatrenia.

Čo robiť, ak odniekiaľ počujem streľbu? 

Do decembra 2023 mali mnohí z nás pocit, že streľba na školách je záležitosť USA. Krátko pred Vianocami však jeden zo študentov zastrelil na Univerzite Karlovej v Prahe 14 ľudí a 25 zranil. 

„Pokiaľ viete identifikovať odkiaľ streľbu počujete, snažte sa dostať od tohto miesta čo najďalej. Ideálne, ak na to upozorníte čo najviac ľudí naokolo, aby sa mohli skryť/utiecť aj oni. Keď budete v bezpečí, alebo aspoň v bezpečnej vzdialenosti, informujte políciu, prípadne o to poproste niekoho iného,“ radia lektor a lektorka. 

Čo robiť v prípade, že som napríklad v triede, alebo kancelárii?

Dôležité je mať pripravený únikový plán. „Bezpečnostný protokol pre takéto situácie sa skladá z troch častí v poradí: uteč – skry sa – bojuj.

👉 Uteč!

Ak máte možnosť únikovej cesty, okamžite sa snažte dostať z budovy bez ohľadu na to, ako konajú ostatní. Pomôžte ostatným, ktorí sa snažia uniknúť. Ak je už na mieste prítomná polícia, riaďte sa ich pokynmi,“ vravia Rumanovský a Urbanovská. 

Možno môže na teba pôsobiť utekanie ako blbosť, no vždy je pre strelca ťažšie trafiť niekoho, kto sa hýbe, než človeka, ktorý stojí ako terč. 

👉 Skry sa!

Ak nemáš ako utiecť, druhá možnosť je skryť sa. „Skryte sa ideálne na mieste mimo dohľadu strelca, kde vás nenájde a na mieste kde sa dá zavrieť. Následne sa zamknite a zabarikádujte dvere niečím ťažkým, napríklad nábytkom (alebo aj ťažkou kopírkou),“ hovoria.

Vypnite si zvuk na telefóne, prípadne vypnite akékoľvek zdroje zvuku v miestnosti, ktoré by mohli upútať pozornosť strelca. Skryte sa za niečo čo môže slúžiť ako zábrana a buďte ticho,“ dodávajú.

Zdroj: Canva

👉 Bojuj!

Ak sa so strelcom stretneš v bezprostrednej blízkosti, posledná možnosť je zasiahnuť.

„Zaútočte na neho s maximálnou agresivitou, kričte, hádžte po ňom čokoľvek máte po ruke. Ak sa rozhodnete čokoľvek v tej chvíli urobiť, robte to na 110%. Ak ste v skupine, zaútočte spoločne,“ radia lektor a lektorka.

Pred dvoma rokmi sa vďaka spoločnému zásahu podarilo zneškodniť strelca, ktorý vtrhol na drag show v americkom štáte Colorado. Najprv sa naňho zozadu vrhol vojnový veterán a keď mu dochádzali sily, poprosil jednu z účinkujúcich v show, aby mu pomohla. Tá vzala svoj vysoký opätok a útočníka ním udrela do tváre, čím ho úplne dorazila.

Čo robiť, keď sa dostanem do bezpečia?

V prvom rade si skontroluj telo a hľadaj všetky zranenia. Ak nie si sám/a, požiadaj niekoho druhého. 

„Pravdepodobne nebude plný adrenalínu, a tak vás bude môcť prezrieť pozornejšie a uvidí prípadné zranenia lepšie. Následne môžete zavolať sanitku alebo políciu. Pokiaľ máte s políciou zlé skúsenosti kvôli predsudkom, rasizmu, victim-blamingu, môžete poprosiť niekoho iného. Môžete sa tiež niekomu zveriť alebo požiadať o pomoc – odprevadenie domov, zavolanie taxíku, alebo ísť spoločne na políciu, či do nemocnice,“ uzatvárajú lektori. 

Viac o tom, čo je victim blaming si môžeš prečítať v našom článku 👇

Zdroj titulného obrázku: Canva

Reklama

Vyber si viac z LifehackingSelf-Care