Ehm, tak teda dobrý. Moje meno je Janka a dneska vam, eeee, poviem o takom jave, že, mmmm, čo asi všetci poznáte. Volá sa, neviem moc dobre prezentovať. Čo s tým?
Vytvor si vizuálne peknú prezentáciu
Veľa ľudí sa tak zameriava na obsah, že zabudne na vzhľad prezentácie. No a povedzme si, čo pôsobí lepšie? Toto:
Alebo toto:
Na stranu si dávaj málo textu, maj ho vizuálne oddelený a neboj sa používať bold. Nie Bolt, ale bold, čo znamená tučné písmo.
Tvoja prezentácia by mala obsahovať aj tematické obrázky, grafy alebo iné vizuálne prvky, ktoré divákovi pomôžu vnímať tému a lepšie ju pochopiť.
Začni s príbehom
Nie vždy to situácia dovoľuje, no ak ti to čo i len trochu umožní, začni svoju prezentáciu príbehom. Prečo? Zaujmeš diváka, vtiahneš ho do problematiky, možno sa aj zasmejete a uvoľníte tak atmosféru.
Keď už prídeš k samotným faktom v prezentácii, nebudeš v strese a prezentácia bude uvoľnenejšia.
Očný kontakt je dôležitý
Nezabúdaj, že nerozprávaš prezentáciu pre plyšákov na tvojej posteli. Sedia pred tebou živí ľudia, ktorí očakávajú, že im povieš niečo nové a zaujímavé.
Ak však budeš celý čas pozerať do zeme s vážnou tvárou a mrmlať si pod nos, nikoho nezaujmeš. A môžeš pokojne hovoriť aj o tom, že si objavil mimozemšťanov.
Vždy preto pozeraj pred seba, nadviaž očný kontakt alebo sa pousmej.
Neverbálna komunikácia o tebe prezradí veľa
Slová sú prvá polovica úspechu. Druhá je tvoj postoj. Si otvorený k publiku alebo by si ich najradšej nevidel? Tvoje telo to vie povedať, preto si nacvič aj toto. Ideálne je mať uvoľnený postoj. Rukami môžeš mierne gestikulovať, aby ti pomáhali pri prezentácii.
Keď ich budeš mať založené alebo budeš dokonca sedieť s tvárou skrytou za počítačom, tvoja prezentácia sa stratí v nezáujme publika.
Hmmmm, eeeeh
Niekedy nám pomáhajú pri prezentáciách nadbytočné zvuky a slová ako napríklad: mmmm, eeee, proste či jednoducho. V nadmernom množstve, povedzme si pravdu, nepôsobia dobre. Pôsobia, ako by si sa na prezentáciu nepripravil.
Čo s tým?
Určite si prezentáciu natrénuj. Keď aj dostaneš stres a hlavu budeš mať úplne prázdnu, zapneš autopilota, ktorý ti pomôže prezentáciu úspešne zvládnuť. Tohto autopilota však budeš mať iba vtedy, ak si vopred všetko natrénuješ.
Ak nemáš niekoho, komu by si skúšobne odprezentoval tvoju prácu, nahraj sa na telefón. Keď sa vypočuješ, zistíš, čo ešte treba potrénovať.
Veľa ľudí má tendenciu hovoriť rýchlo, keď sú v strese. Uvedom si, akou rýchlosťou hovoríš a spomaľ. Ak chceš nejakú myšlienku zvýrazniť, povedz to pomalšie a každé slovo vypichni.
Pomocou týchto tipov sa vieš účinne zbaviť výplnkových slov a zvukov počas prezentovania.
Mrmlanie, nesprávna výslovnosť a monotónny hlas
Poznáš výraz: uspávač hadov? Ľudia, ktorí hovoria na jednej zvukovej úrovni celý čas, môžu hovoriť aj o tej najzaujímavejšej téme na svete. Nikoho baviť nebude. Ak k tomu ešte nebudeš artikulovať, výsledok nebude taký, aký by si chcel.
Všetci, samozrejme, chceme, aby naša prezentácia ľudí bavila. Ak však chceš zaujať, musíš do toho vložiť snahu.
Začni s najšokujúcejšou časťou prezentácie
Obsahuje tvoja prezentácia zaujímavé zistenia? Vytiahni jeden fakt na začiatok a ohúr ním divákov. Nemusíš sa báť, že prezradíš niečo, čo malo byť až na konci prezentácie.
Práve vďaka tejto vete udržíš divákov v šachu až po samotný koniec.
Téma by ťa mala baviť
Okej, v tomto bode si viacerí poviete, netrep. Ako ma má baviť prezentácia o nejakom morskom živočíchovi, čo som dostal povinne v škole?
Ver mi, každá téma dokáže byť zaujímavá a začať ťa baviť. Musíš sa len do nej ponoriť a uvidíš, že by sa o nej dalo rozprávať donekonečna.
Hlavne nestresuj
Viem, že to nie je úplne dosiahnuteľné. Skús sa však zopárkrát zhlboka nadýchnuť a svoj strach aspoň sčasti prekonať.
Dôležité je, aby si sa ním nenechal zastaviť a neurobil kvôli tomu niečo, čo si chcel. Všetci zažívame podobné pocity pred verejnými vystúpeniami. Nemali by byť však natoľko silné, aby ti stáli v ceste.
Zdroje:
https://hbr.org/2013/06/how-to-give-a-killer-presentation
https://www.betterup.com/blog/how-to-give-a-good-presentation
https://www.skillsyouneed.com/present/presentation-tips.html