Ukrajinci na plynovode Bratstvo definitívne zavreli kohútiky a zastavili tak dodávky ruského plynu smerujúce do Európy cez ich územie. O tomto kroku sa šíri veľa nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií. Aká je pravda?
Predseda vlády za Smer Robert Fico a ministerka hospodárstva za Hlas Denisa Saková hovoria o „plynovej kríze“, ktorú vraj vyvolal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský tým, že sa jeho krajina rozhodla prestať prepravovať cez svoje územie ruský plyn. Teraz sa susedovi, ktorý stále čelí ruskej vojenskej agresii vyhráža, že jej „na oplátku” zníži dodávky elektriny, obmedzí dávky utečencom z Ukrajiny na Slovensku, alebo dokonca zastaví humanitárnu pomoc, ktorú Slovenská republika posiela na Ukrajinu.
Ako je to v skutočnosti, o koľko peňazí Slovensko príde a prežijeme bez ruského plynu?
Slovník na začiatok
Eustream je slovenská spoločnosť, ktorá zabezpečuje prepravu zemného plynu cez Slovensko. Prevádzkuje hlavné plynovody spájajúce východnú Európu so západnou Európou. Eustream vlastní Slovenská republika (51 % akcií) a český Energetický a průmyslový holding (49 % akcií).
SPP (Slovenský plynárenský priemysel) je najväčšia energetická spoločnosť, ktorú vlastní Slovenská republika. Zaoberá sa dodávkou zemného plynu a elektriny.
Súkromné firmy ako ZSE, VSE a ďalší menší dodávatelia zemného plynu tvoria konkurenciu štátnemu podniku SPP.
Rusko bolo hlavným zdrojom plynu pre Európsku úniu
NEPRAVDA
Pred vojnou k nám prúdilo z ruského plynovodu Bratstvo veľké množstvo plynu. Pritekalo cezeň takmer 40 % všetkého plynu. To sa však za posledné dva roky, od ruskej invázie na Ukrajinu, výrazne zmenilo.
Z celkového množstva plynu, ktorým bola za rok 2023 zásobovaná Európska únia, tvoril ruský podľa ekonomického think-tanku Bruegel už iba 5 %. Zníženie sme v EÚ dosiahli najmä vďaka dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG) z iných krajín a posilnením plynovodov, ktoré k nám smerujú od susedov.
Európska komisia vydala stanovisko, že je na túto zmenu a odstavenie ruského plynu pripravená.
Bez ruského plynu nebudeme mať dostatok zásob
NEPRAVDA
Štátna energetická spoločnosť SPP tvrdí, že Slovensko je dobre zásobené a dokonca má uskladneného v plynových zásobníkoch o 20 % viac plynu ako minulý rok.
V roku 2022, kedy Rusko napadlo Ukrajinu, neboli členské štáty EÚ dostatočne pripravené a predzásobené plynom, čo dočasne spôsobilo zvýšenie cien energie. Krajiny Európskej únie, medzi ktoré patrí aj Slovensko, sa preto zaviazali, že budú mať zásobníky naplnené na 80 % medzi rokmi 2022/2023 a v každom ďalšom roku na 90 %. Toto sa týka vždy zásob pred začiatkom zimy, kedy sa prirodzene míňa najviac plynu, keďže ním vykurujeme svoje domácnosti.
Aj toto nariadenie zaistilo, že sme sa museli ako krajina predpripraviť na zimu. Ak by sme čelili nedostatku plynu, mohli by sme využiť zásoby, ktoré majú ostatní členovia EÚ. Bez plynu by sme teda vďaka Európskej únii nezostali.
Rusko nám predávalo lacnejší plyn ako iné krajiny
ZAVÁDZAJÚCE
Cena ruského plynu bola porovnateľná s cenami z iných krajín. Jeho výhoda spočívala v tom, že pološtátna spoločnosť Eustream zároveň zarábala na tranzitných poplatkoch za plyn, ktorý cez naše územie prepravovala ďalej na západ. Časť z týchto tranzitných poplatkov potom končila v štátnej kase. Tieto množstvá a tým pádom aj príjmy za tranzitu však, ako sme písali vyššie, rapídne klesli.
Podľa Denníka SME je pravdepodobné, že ceny plynu porastú. V domácnostiach však budeme platiť stále rovnakú cenu. Vláda Slovenskej republiky totiž na rok 2025 zastropovala ceny plynu. To znamená, že plyn je v skutočnosti drahší, no rozdiel medzi nákupnou cenou a cenou, ktorú zaň platíme, za nás zaplatí štát zo štátneho rozpočtu. Čiže ju vlastne zaplatíme prostredníctvom daní a odvodov, ale nevidíme to vo svojom účte za plyn, takže máme pocit, že je lacnejší.
Ako funguje zastropovanie cien nájdeš vysvetlené aj v tomto článku:
Ceny plynu sa na burze momentálne pohybujú okolo 43 eur za megawatthodinu, čo je nárast oproti minulému roku, kedy stála megawatthodina okolo 35 eur. Za aktuálne vyššie ceny však podľa Denníka SME môžu hlavne mínusové teploty, kedy sa dopyt po plyne zvyšuje.
Plynovody máme na všetky štyri svetové strany
PRAVDA
Plynovod, ktorý sa začína v Rusku a prichádza k nám cez Ukrajinu, nie je jediný. Plynovodné prepojenia máme aj s ostatnými susedmi – s Maďarskom, Poľskom, Českom aj Rakúskom. Celú sústavu plynovodných potrubí na našom území prevádzkuje Eustream.
Máme preto viacero možností skadiaľ plyn čerpať. Podľa SPP je pre nás najlepšou voľbou plynovod z Nemecka cez Rakúsko alebo Českú republiku. Ďalej je to napríklad plynovod TurkStream, ktorým tečie tiež ruský plyn z Turecka cez Bulharsko, Srbsko a Maďarsko.
Menej pravdepodobné je, že budeme čerpať plyn z Poľska, ktorého preprava je drahšia ako z iných smerov, no stále ostáva v hre.
Ukrajina nás pripravila o peniaze
ZAVÁDZAJÚCE
Ukrajina a ruský plynárenský podnik Gazprom uzatvorili v roku 2020 zmluvu o preprave zemného plynu cez ukrajinské územie na 5 rokov. Zemný plyn k nám tak vďaka tejto zmluve tiekol aj po invázii Ruska na Ukrajinu.
Hlavným dôvodom, prečo sa Ukrajina rozhodla zmluvu nepredĺžiť, je stále prebiehajúca vojna. Peniaze, ktoré Ukrajina a ďalšie krajiny platili Rusku za plyn, išli do ruskej štátnej kasy. Rusko za ne mohlo ďalej financovať zbrojenie a svoju agresiu na Ukrajine. Takéto niečo bolo pre Ukrajinu neprijateľné.
Európska únia sa od invázie Ruska na Ukrajinu rozhodla taktiež čo najviac znížiť svoju závislosť na ruskom plyne, aby finančne nepodporovala agresora.
Prídeme teda o peniaze? Plyn z Ukrajiny tiekol cez Slovensko do ďalších krajín. Za jeho sprostredkovanie nám museli tieto krajiny platiť tzv. tranzitný poplatok. O ten sme teraz prišli, keďže od 1. 1. 2025 na žiadosť Ukrajiny Rusko zavrelo prítok plynu cez Slovensko tak nemá čo cez naše územie prúdiť. Spoločnosť Eustream však o zisky prichádzala postupne už od roku 2020 a v roku 2023 bola podľa Euractivu dokonca v strate 12,5 milióna.
Nahradenie ruského plynu však pre nás tiež nebude zadarmo. Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti SPP Vojtecha Ferencza bude nahradenie a doprava alternatívy k ruskému plynu z iných krajín stáť Slovensko viac ako 220 miliónov eur.
Ukrajine sa treba pomstiť tým, že jej prestaneme dodávať elektrinu
ZAVÁDZAJÚCE
Zastavenie dodávok elektriny inej krajine je technicky oveľa náročnejšie ako zastavenie dodávok plynu. Ak by Slovensko zastavilo dodávky elektriny na Ukrajinu, iné krajiny by ju mohli ľahko dodať namiesto nás.
Elektrické siete v Európe sú prepojené, čo umožňuje krajinám obchodovať s energiou. Ak by Slovensko zastavilo dodávky, porušilo by medzinárodné dohody a pravdepodobne by čelilo vysokým pokutám.
Zastavenie exportu elektriny na Ukrajinu by tiež znamenalo stratu príjmov, keďže Ukrajina platí Slovensku za dodávky státisíce eur. Okrem štátu sa do obchodu s elektrinou zapájajú aj súkromné firmy, ktoré ju predávajú ďalej. Preto by bolo mimoriadne ťažké tento krok realizovať. Ak by sme sa o to predsa len pokúsili, mohli by sme čeliť vážnym ekonomickým a politickým problémom.
Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G