Generácia,
ktorá sa zaujíma

Klamú nás a zatajujú nám pravdu. Akým konšpiračným teóriám veríme na Slovensku?

COVID MAFIA DO BASY!

Aj takéto komentáre sa stále nachádzajú na Facebooku pod príspevkami o pandémii, ktorá ukázala, ako veľmi sme na Slovensku náchylní veriť dezinformáciám a konšpiračným teóriám. Podľa prieskumu SAV až 30,6 % ľudí je fanúšikom konšpiračných teórií alebo naklonených veriť v sprisahanie. 

Akým konšpiračným teóriám veríme na Slovensku?

Konšpiračné teórie na Slovensku prekvitajú. Kto im verí najčastejšie? Podľa výskumu Slovenskej akadémie vied existujú isté charakteristiky, ktoré spájajú ľudí, ktorí im podľahnú.

Sú to ľudia, ktorí veria konšpiračným príbehom, nedôverujú medzinárodným inštitúciám ako sú NATO či EÚ, preferujú geopolitickú orientáciu na Rusko a často pociťujú finančné ťažkosti. Odporcovia konšpiračných teórií sú na tom úplne opačne. Jedno však majú spoločné. Obe skupiny súhlasia, že spoločnosť je výrazne rozdelená.

Konšpiračné teórie o pandémii 

Najviac ich vyplávalo na povrch počas pandémie Covid-19. Neznamená to, že tu predtým neboli. Viacerí konšpirátori však využili strach a náročné obdobie na to, aby šírili jednoduché klamstvá cielené na najzákladnejšie ľudské emócie. Vďaka tomu si získali pozornosť tisícok ľudí, nových followerov, ale aj vplyv na verejnú mienku, ktorý neskôr niektorí využili na volebné úspechy. 

Zdroj: Canva

Podľa prieskumu Globsecu z roku 2020 bola na Slovensku viera v konšpiračné teórie o pandémii najvýraznejšia spomedzi krajín V4, a to až 31 %.  O pandémii sa šírilo a dodnes šíri extrémne množstvo konšpirácií, neprávd a lží, ako napríklad:

  • Pandémia Covid-19 bola súčasťou väčšieho plánu, ako kontrolovať spoločnosť. 

Tomu, že nás chceli prostredníctvom pandémie ovládať a kontrolovať vyššie mocnosti, verí aj v roku 2024 až 40,2 % Slovákov. Za nami je Maďarsko s 39,1 %, Česká republika s 36 % a Poľsko s 32,7 %. V prieskume z roku 2021 tvrdeniu verí 29 % Slovákov. 

  • Počas epidémie Covid-19 boli hlásenia o počtoch mŕtvych na koronavírus umelo nadhodnocované.

Na sociálnych sieťach si možno čítal/a pochybnosti o tom, či ľudia naozaj na Covid-19 zomierajú a či nás iba neklamú politici a médiá. Tejto konšpiračnej teórii sme na Slovensku nakoniec vo veľkej miere uverili.  A to napriek tomu, že na Slovensku na Covid zomrelo vyše 20-tisíc ľudí, ktorých príbuzným musí táto konšpirácia ubližovať. Máme najvyššie percento ľudí spomedzi krajín V4, ktoré si myslia, že výrok je pravdivý, a to až 38,2 %. Po nás nasleduje Maďarsko s 37,5 %, Česká republika s 34,4 %, a Poľsko 30,7 %. 

Zdroj: Canva
  • Informácie o závažných škodlivých následkoch očkovania proti Covid-19 sú zámerne zamlčované.

Na Facebooku, Telegrame aj na ďalších sociálnych sieťach začali počas pandémie vznikať skupiny s tisíckami ľudí, ktorí odmietali očkovanie a pokladali ho za genocídu. Tejto konšpiračnej teórii verí 44,3 % Slovákov a v ďalšom výskume je toto číslo ešte o čosi vyššie, a to 46,6 %. Mnohí zaočkovaným predpokladali smrť do roka a do dňa a týmto konšpiráciám veria dodnes, aj keď zaočkovaní stále žijú.

  • Očkovanie slúži na čipovanie obyvateľstva.

Znie to neuveriteľne, ale počas pandémie ľudia vo veľkom zdieľali kadejaké konšpirácie, napríklad o magnetických vpichoch po vakcínach. Hoci to vyvrátila aj Slovenská polícia, 14 % ľudí verí v čipy vo vakcínach dodnes.

Kto ovláda svet?

Na Slovensku nezaostávajú ani konšpiračné teórie, ktoré vysvetľujú, ako funguje svet a kto ho riadi. 

  • O svetových udalostiach nerozhodujú lídri, ale tajné skupiny a spolky, ktoré sa usilujú o vytvorenie totalitnej svetovlády.

Jedna z konšpiračných teórií, ktorú by sme mohli považovať za tradičnú, je tá, že svet v skutočnosti ovláda niekto iní, ako naši demokratickým spôsobom volení predstavitelia. Namiesto toho si myslíme, že svet ovládajú Ilumináti, židojašteri, americký finančník George Soros, slobodomurári a iné skupiny, ktorých existencia často nie je ani len dokázaná. 

Zdroj: giphy.com

Na túto otázku sa pýtali aj viaceré prieskumy. Podľa prieskumu z roku 2020 je tvrdenie pravdivé až pre 40 % opýtaných Slovákov a Sloveniek, čo je najviac spomedzi krajín V4. Podľa prieskumu Centra pre bioetiku UCM tejto teórii verí 45 % účastníkov.

  • Svet ovládajú Židia.

Starší prieskum z roku 2018 zistil, že až 53 % Slovákov verí v to, že Židia majú priveľa moci a tajne ovládajú svet. Takéto presvedčenie je nebezpečné, pretože môže viesť k antisemitizmu a násiliu založenému na židovskom pôvode, s ktorým už máme v Európe tragické skúsenosti. 

Prečítaj si článok: Prečo ľudia po generácie nenávidia Židov?

Čo nás učia konšpiračné teórie?

Konšpiračné teórie nás učia ako reagujeme na neistotu a strach. Poskytujú nám pocit kontroly a jednoduché vysvetlenia pre zložité alebo nevysvetlené udalosti. Často odhaľujú nedôveru voči autoritám a inštitúciám, ako aj túžbu po jedinečnosti a súdržnosti s podobne zmýšľajúcimi skupinami. 

Ukazujú nám, ako ľudská psychika hľadá vzory a príčiny, aj keď ich nie je možné objektívne potvrdiť. 

Konšpiračné teórie o tragických udalostiach

Udalosť, ku ktorej sa viažu desiatky konšpiračných teórií, je stále medzi Slovákmi veľmi populárna a aj po rokoch jej ľudia veria.

  • Útoky z 11. septembra 2001 boli nariadené vládou USA.

Teroristický útok, ktorý sa odohral 11. septembra 2001, otriasol svetom v základoch. Práve konšpiračné teórie, ktoré začali vznikať okolo útoku na Dvojičky, pozná veľmi veľa ľudí a mnohí im stále veria. Vznikli totiž veľmi rýchlo a rýchlo sa aj rozšírili. Výskumy zistili, že máme tendenciu si lepšie zapamätať tú informáciu, ktorá sa k nám dostane ako prvá. Tomuto javu sa hovorí aj „primacy effect“. Práve niečo takéto sa stalo v prípade pádu Dvojičiek, kedy k nám rýchlejšie dorazili konšpiračné teórie, ako oficiálne závery vyšetrovania.

Zdroj: gettyimages.com

Konšpiračnej teórii o tom, že útok na Dvojičky naplánovala a zorganizovala vláda USA a nie teroristi zo skupiny Al-Káida, verí až 60 % Slovákov. K tejto téme sme spracovali aj celý podcast, ktorý si môžeš vypočuť na všetkých streamovacích platformách.

Kto je náchylnejší veriť konšpiračným teóriám na Slovensku?

Možno si sa niekedy chytil/a za hlavu a povedal/a si si, že ako môže niekto tomuto veriť. Slovenská akadémia vied v rámci výskumu Pandemické pravdy zistila, kto je najnáchylnejší veriť konšpiračným teóriám.

Výskumníci si respondentov podľa ich odpovedí rozdelili na šesť skupín: rozhodní priaznivci (17 %), naklonení sprisahaniu (13,6 %), uprostred (22,8 %), apatickí (11,9 %), mierni odporcovia (16 %) a rezolútni odporcovia (18,6 %).

Práve rozhodní priaznivci a rezolútni odporcovia ukazujú črty, ktoré vedú ľudí k dôvere či nedôvere vo falošné informácie.

Aké črty majú rozhodní priaznivci konšpiračných teórií?

  • najviac súhlasia s konšpiračnými príbehmi
  • Majú odmietavý postoj k medzinárodným inštitúciám, ako sú NATO a EÚ.  Až 90 % ľudí z tejto skupiny prechováva nedôveru k spomínaným organizáciám a chce z nich vystúpiť.
  • najviac ľudí z tejto skupiny viní za vojnu na Ukrajine Západ alebo NATO (až 76,5 %)
  • preferujú geopolitickú orientáciu na Rusko
  • majú pocit, že spoločnosť je výrazne rozdelená (48,5 %)
  • väčšine skupiny nezáleží na tom, že ich blízki nemajú rovnakí názor, ako oni
  • v tejto skupine sa nachádza väčšia miera dôvery k súčasne vládnej koalícii a spokojnosť so smerovaním krajiny
  • najviac spomedzi všetkých však zároveň cítia, že politici sa k nim nesprávajú spravodlivo
  • inklinujú viac ku konzervatívnym politickým postojom
  • pociťujú najväčší nedostatok peňazí spomedzi ostatných skupín

Aké črty majú rezolútni odporcovia konšpiračných teórií?

  • konšpiračné príbehy poznajú a vnímajú ich ako problémové
  • ostro s nimi nesúhlasia
  • najviac ľudí z tejto skupiny dôveruje medzinárodným inštitúciám ako sú EÚ a NATO, a to až 88 % z nich a chcú v nich zotrvať
  • táto skupina viní za vojnu na Ukrajine Rusko (až 85,1 % z nich)
  • preferujú západné geopolitické ukotvenie Slovenska
  • vnímajú spoločnosť ako mimoriadne rozdelenú (45,6 % z nich)
  • je pre nich dôležité, aby mali ich blízki rovnaké názory, ako oni
  • najviac ľudí v tejto skupine má vysokoškolské vzdelanie
  • takmer nepociťujú nedostatok peňazí

Odporcovia a priaznivci ukazujú dva protipóly, ktoré sa rozchádzajú takmer v každom názore, okrem jedného a to, že spoločnosť je výrazne rozdelená. 

Ak niekto z tvojich blízkych podľahol konšpiračným teóriám, neodsudzuj ho. Snaž sa s ním či s ňou porozprávam a nájsť spoločnú reč. 

V našom článku nájdeš spísané rady, ako sa rozprávať s človekom, ktorý verí hoaxom.

V článku sme vychádzali z týchto výskumov:

  • Prieskumy Globsecu z roku 2018, 2020, 2021, 2022 a 2024, ktorý zapojil v každom roku do výskumu 1000 respondentov.
  • Prieskum Centra pre bioetiku Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s agentúrou Focus z roku 2022, do ktorého sa zapojilo  1 514 účastníkov.
  • Prieskum pre RTVS (v súčasnosti STVR) od agentúry MEDIAN SK z roku 2023 so vzorkou 1 010 ľudí.
  • Prieskum SAV z roku 2024, ktorý porovnáva Slovensko s krajinami V4 vo viere v rôzne konšpiračné teórie, na ktorom sa zúčastnilo 2 000 opýtaných.

Zdroj titulnej fotografie: Canva

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie