Generácia,
ktorá sa zaujíma

Mladí ľudia sa cítia nevypočutí. Riešenia im ponúkajú radikáli

V náročných chvíľach hľadáme častokrát pomoc na internete. Čo ak nám však pomocnú ruku podá radikál? 

Mladí ľudia majú pocit, že ich nikto nepočúva

Koncerty Taylor Swift vo Viedni, na ktorých sa mali zúčastniť desaťtisíce ľudí, zrušili kvôli hrozbe terorizmu, ktorú odhalila polícia. Devätnásťročný mladík chcel na fanúšikov zaútočiť zbraňami aj svojpomocne vyrobenou bombou. 

Ako je možné, že mladý človek z Rakúska, ktorý žije ďaleko od miest, kde ISIS pôsobí, slúži teroristickej organizácii? Zradikalizoval sa na internete, kde odprisahal aj vernosť teroristickej organizácii Islamský štát.

Na Slovensku má až 70 % mladých ľudí pocit, že ich hlas v spoločnosti nie je dostatočne vypočutý a 90 % z nich si myslí, že by ich spoločnosť mala viac počúvať. Vychádza to z  prieskumu, ktorý vydalo v roku 2022 Centrum etnicity a kultúry, ktoré skúma, prečo majú mladí ľudia sklon k radikalizácii.

👉 Radikalizácia je, keď si človek postupne osvojuje ideológiu, ktorá je v rozpore s demokratickými hodnotami. Čím viac sa s touto ideológiou stotožňuje, tým viac sa odkláňa od demokratických princípov.

Prieskum hovorí o tom, že mladí ľudia majú problém dôverovať inštitúciám a tomu, že naozaj vyriešia problémy, ktoré ich trápia. Preto sa často rozhodnú, že veci vezmú do vlastných rúk a vyriešia ich po svojom. Práve toto riešenie je však často extrémisticky ladené. 

👉 Extrémizmus je, keď niekto verí a podporuje ideológiu, ktorá bojuje proti demokratickým hodnotám a snaží sa útočiť na základné práva a slobody, ktoré má každý občan garantované ústavou a medzinárodnými ľudsko-právnymi dokumentmi. Extrémisti útočia na práva rôznych skupín ľudí, ktoré odsudzujú napríklad na základe rasy, veku, vierovyznania a ďalších aspektov.

O tomto probléme vedia aj rôzne extrémistické a teroristické organizácie z celého sveta a využívajú citlivé témy vo svoj prospech.

Prečo sú mladí ľudia náchylnejší radikalizácii? 

Radikáli, ktorí chcú na svoju stranu zlákať mladých, nachádzajú svoje obete najmä na rôznych online platformách. Podľa stránky Action Counters Terrorism britského Home Office, čo je ich verzia nášho ministerstva vnútra, ich najčastejšie hľadajú na rôznych fórach a četovacích platformách, ako je 4chan. Prítomní sú aj na sociálnych sieťach TikTok, Whatsapp, YouTube, X, hráčskych platformách, Facebooku, Instagrame či Reditte. 

Hľadajú ľudí, ktorí sú nejakým spôsobom zranení. Nemyslíme fyzicky, ale napríklad tak, že sa cítia neviditeľní, nevypočutí, sú po rozchode, vyrovnávajú sa so smrťou blízkej osoby, majú ťažkú situáciu doma, majú pocit, že nikam nepatria, prežívajú náročnú fázu života ako napríklad prechod zo strednej na vysokú školu, cítia sa izolovaní či odmietnutí. 

Zdroj: Canva

Na takéto problémy hľadáme často odpovede práve na internete. Každý jeden z nás. 

Vtedy prichádzajú na scénu radikáli, ktorí si hľadajú obete podľa toho, čo lajkujú, zdieľajú a píšu. Keď niekoho takého nájdu, tvária sa, že mu chcú pomôcť. Načúvajú jeho problému a ukazujú mu, že im na ňom naozaj záleží. Budujú si s ním vzťah, napríklad cez chat na hráčskej platforme Discord a postupne zisťujú, čo sú jeho citlivé stránky. Ponúknu mu pomoc na jeho problémy práve prostredníctvom radikálnych riešení.

V tejto fáze je veľmi dôležité kriticky sa zamyslieť nad tým, prečo ťa niekto zrazu zahŕňa toľkou pozornosťou. Pokiaľ nedokážeš vyhodnotiť, s akým úmyslom to títo ľudia robia a hľadáš riešenia na stránkach, ktoré sú plné nebezpečného obsahu, môžeš sa preklopiť do fázy, z ktorej sa vracia veľmi ťažko späť.

Pred radikalizáciou ťa teda môže ochrániť práve dostatočná informovanosť a silné kritické myslenie.

👉 Radikáli používajú na nalákanie svojich obetí rôzne spôsoby, napríklad gamifikáciu, čiže si vytvárajú vlastné hry, ktoré priťahujú mladých ľudí. Takisto používajú odmeňovací systém za publikovanie extrémistických príspevkov. Vytvárajú rôzne memečká a odľahčený kontent, ktorý však v sebe nesie extrémistické posolstvá. Napríklad sa prostredníctvom meme vysmievajú rôznym rasám, menšinám a podobne. Často sú ich obete na takýchto platformách obklopené konšpiračnými teóriami a fake news, ktoré naštrbujú ich dôveru v inštitúcie, ľudí okolo seba, mienkotvorné média a podobne.

Keď už vzťah prerastie do vzájomnej dôvery a radikál vidí, že obeť je naklonená tomu, o čom sa ju snaží presvedčiť, pozve ju do súkromnej chatovacej skupiny, ktorá je skrytá pred verejnosťou.

Zdroj: Canva

V nej sa naplno rozbehne radikalizácia. Mladého človeka, ktorý má teraz pocit, že niekam patrí, začnú kŕmiť rôznym extrémistickým a radikálnym obsahom. V uzatvorenej a izolovanej skupine, kde sa nenachádza nikto, kto by im oponoval a prezentoval iný názor, je vplyv na mladého zraniteľného človeka, veľký. 

Radikalizácia prebieha vo viacerých fázach

Radikalizácia nie je vec, ktorá sa stane z dňa na deň. Má svoje štádiá, ktoré sa veľakrát odohrávajú v zákutiach internetu. V prvej fáze sa začína mladý človek oboznamovať s teóriou, ktorá má priniesť riešenie na jeho problém. 

V druhej fáze, po mesiacoch sledovania rôzneho obsahu s extrémistickou tematikou, začne sympatizovať s prejavmi radikálnej skupiny a ospravedlňovať ich konanie. 

V treťom štádiu prestáva osoba iba čítať a zdieľať radikálne veci, ale rozhodne sa sama tak konať. Vyberá si obeť, zbraň a miesto útoku, kde by mohla vykonať v mene svojej radikálnej skupiny a presvedčenia teroristický čin. 

„Našťastie len veľmi malé percento dospeje v procese radikalizácie do štádia násilného útoku,“ povedal pre Zmudri G odborník na extrémizmus Daniel Milo. 

Zdroj: Canva

Podľa jednej z teórií radikalizácie, tento proces predstavuje pyramídu, kde s každým stupňom narastá odklon od spoločenských a právnych noriem, ale zároveň klesá počet ľudí na danom stupni. Na samotnom vrchole pyramídy je teroristický útok v mene radikálnej ideológie, ktorý predstavuje vrchol celého procesu. 

„Presné percento nie je možné uviesť, keďže ani presne nevieme koľko mladých ľudí verí niektorým z radikálnych ideológií. Môj osobný názor je, že to bude zlomok percenta z tých, ktorí sa takto radikalizujú,“ myslí si Milo.

V poslednej fáze, v tej najhoršej, je na 100 % rozhodnutá, že to, čo si naplánovala, chce spáchať. Častokrát tomuto útoku predchádzajú rôzne prípravy. Napríklad teroristi pred útokom na Dvojičky si platili hodiny lietania, aby boli pripravení vykonať útok čo najlepšie. Počas tejto prípravnej fázy zvyknú napísať listy na rozlúčku a vysvetliť v nich svoje konanie. 

„Od prvotného kontaktu s radikálnou ideológiou po aktívne zapojenie sa do skupiny, alebo dokonca realizácie násilného činu zvyčajne prejde niekoľko rokov. Je to však veľmi individuálne,“ hovorí odborník o tom, ako dlho trvá ľuďom zradikalizovať sa.

Je zaujímavé, že podĺa tohto istého návodu postupujú rôzne skupiny, ktoré sú na prvý pohľad na opačných póloch. Je jedno, či ide o islamských teroristov, ktorí sa môžu zamerať napríklad na deti prisťahovalcov, ktoré sa cítia neprijaté novou krajinou, alebo o neonacistov, ktorí naopak burcujú na nenávisti voči prisťahovalcom. Ich praktiky sú totožné, a takisto, bohužiaľ, aj výsledky.

Aj na Slovensku sme zažili teroristický útok, ktorý si vyžiadal smrť dvoch mladých, nevinných ľudí Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. Strelec sa radikalizoval na Terrorgrame. 

Terrorgram je sieť kanálov na sociálnej sieti Telegram, ktoré šíria extrémistický obsah, vrátane terorizmu, násilia, nenávisti a radikalizácie. Sú plné neonacistickej ideológie, rasizmu a antisemitizmu a zároveň  sú známe tým, že poskytujú priestor na zdieľanie násilných obrázkov, návodov na výrobu zbraní a iných nezákonných činností.

Vrah zo Zámockej bol dlhodobo na týchto stránkach obklopený konšpiračnými teóriami, ktorým sám uveril. Veril napríklad v to, že „biely“ svet je ohrozený LGBT ľuďmi a ovládaný Židmi. Strelec mal 19 rokov, rovnako ako muž, ktorého chytili skôr ako uskutočnil svoj plán na koncertoch Taylor Swift. 

Ako zistím, že v mojom okolí niekto podlieha radikalizácii a ako mu môžem pomôcť?

Či sa tvoj kamoš, kamoška alebo niekto z rodiny radikalizuje na internete si môžeš všimnúť podľa správania.

„V procese radikalizácie zohráva veľkú úlohu aj vplyv skupiny, online či skutočnej, a preto má veľký význam byť aktívny tam, kde sa mladí ľudia pohybujú,“ radí Milo.

Väčšinou ľudia podliehajúci radikalizácii zdieľajú extrémistický obsah, nie sú schopní prijať iný názor, bez kritického pohľadu šíria ďalej propagandu radikálov a robia tajnosti ohľadom toho, s kým si píšu. V tomto prípade je dobré povedať kamošovi, kamoške či niekomu inému, ako to vidíš ty a aké sú fakty. Skús sa s ním či s ňou porozprávať vo dvojici.

Zdroj: Canva

Vyjadri jemu či jej pochopenie a snaž sa citlivo vnímať to, prečo sa tvoja blízka osoba prikláňa práve k takýmto názorom plným klamstiev a nenávisti. Ak máš pocit, že to nezaberá, skús o tom povedať niekomu, komu dôveruješ.

„V tomto smere chcem veľmi oceniť a vyzdvihnúť aktivity IPčka, ktoré sa dlhodobo venuje mladým ľuďom ohrozeným radikalizáciou a dokáže s nimi efektívne komunikovať,“ uzatvára odborník na extrémizmus. Kontaktovať ich môžeš kedykoľvek, keď máš pocit, že potrebuješ ty alebo niekto v tvojom okolí pomoc psychológa.

V prípade, ak ani to nefunguje a vidíš, že osoba je už nebezpečná pre seba alebo pre druhých, kontaktuj policajtov, aby sa tak predišlo tragickej udalosti.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo