Počas živého vysielania zastihol austrálskeho moderátora Natea Byrnea panický atak. Nesnažil sa ho však v priamom prenose predýchať, ale divákom počasia odkomunikoval, čo sa s ním deje. Kolegovia aj ľudia na sociálnych sieťach ho pochválili za to, že otvoril dôležitú tému, ktorá trápi mnohých ľudí.
Panický atak ťa môže zastihnúť kdekoľvek
Záchvat úzkosti si nevyberá miesto a čas. Môže prísť náhle a zastihnúť ťa v najnevhodnejšej chvíli. Dá sa postupne predýchať, no v danom momente človeka sprevádzajú pocity ako búšenie srdca, stiahnutý žalúdok, ťažkosti s dýchaním či silné potenie. Ľudia niekedy prirovnávajú panický atak, ktorý môžeš poznať aj pod názvom panický alebo úzkostný záchvat, intenzitou k infarktu.
„Na chvíľku sa zastavím. Niektorí o mne viete, že mávam občas panické ataky a deje sa mi to aj teraz,“ povedal počas toho, ako komentoval predpoveď počasia. Moderovanie zaňho prebrala jeho kolegyňa a moderátorka Lisa Millar, ktorú vývoj situácie nezaskočil, ale dokázala naň veľmi rýchlo zareagovať. Odporučila divákom prečítať si článok, ktorý Byrne pripravil o tom, ako máva úzkosti počas živého vysielania a pochválila ho za to, že šíri osvetu.
Moderátorovi tak pomohlo aj to, že v minulosti o svojom probléme hovoril, a tak jeho kolegovia vedeli, ako na situáciu reagovať. Ak máš akýkoľvek problém – psychický alebo fyzický, ako napríklad cukrovku či problémy s tlakom – je dobré, keď o tom informuješ svoje okolie. Nie je hanba povedať, že sa niekedy môže stať, že budeš potrebovať pomoc.
Ľudia na sociálnych sieťach mu ďakujú
Problémy s duševným zdravím sa v spoločnosti často banalizujú a nevnímajú sa ako skutočné choroby. Práve preto odvaha moderátora, ktorý povedal o svojich úzkostiach do živého vysielania a nebojí sa o tejto téme otvorene hovoriť, v ľuďoch zarezonovala.
Pod príspevkami, ktoré prezdieľavajú moment, kedy moderátor prehovoril o svojom probléme, píšu ľudia samé podporné komentáre.
Zraniteľnosť a sebauvedomenie, keď povedal, že potrebuje na moment zastaviť, boli krásne. A to, ako mu jeho kolegovia pomohli, keď to potreboval, bolo tiež nádherné. Každé pracovisko by malo byť takéto láskavé a ústretové. Nie je hanbou starať sa o naše duševné zdravie.
Takto by sa mala riešiť panická porucha. Po 17 rokoch s úzkostnou poruchou som si uvedomil, že kľúčom je normalizácia a prijatie. Keď si uvedomíme, že úzkosť a panika sú normálne emócie, tak ako všetko ostatné, potom môže začať proces liečenia.
Pre každého, kto vidí tento komentár, úzkostné záchvaty sú niečo, za čo by ste sa nemali hanbiť ani ospravedlňovať.
Na svete trpia rôznymi formami úzkosti milióny ľudí. Údaje z roku 2019 od WHO (World health organisation) hovoria o 301 miliónoch po celom svete. Práve takéto verejné vystúpenia v televízii a rozprávanie o probléme pomáha mnohým s tým, aby prijali to, že takouto poruchou trpia a dodáva im to pocit, že v tom nie sú sami.
Čo robiť, keď ťa zastihne úzkostný záchvat v nevhodnej chvíli?
Ak máš tieto problémy, v prvom rade sa neboj o nich hovoriť otvorene s tvojou rodinou, spolužiakmi, či učiteľmi v škole.
Podľa anglického magazínu o zdraví Medical News Today by si mal/a pri panickom ataku robiť tieto veci, aby si ho predýchal/a:
Skús rôzne dýchacie techniky
- Napríklad sa nadýchni na štyri sekundy, zadrž dych na sedem sekúnd a vydýchni pomaly na osem sekúnd. Cvičenie opakuj viackrát po sebe, kým nepocítiš úľavu. O niektorých technikách píšeme aj v článku o tom, ako zvládať úzkosti.
Odpútaj svoju pozornosť od nepríjemných pocitov týmto cvičením 5-4-3-2-1:
- pozri sa na päť rôznych vecí
- vymenuj štyri vzdialené zvuky, ktoré počuješ
- dotkni sa troch rôznych vecí
- povedz nahlas dva rôzne pachy, ktoré cítiš
- identifikuj nejakú chuť, ktorú máš v ústach. Napríklad, keď si mal/a ráno kávu, tak jej chuť môžeš cítiť aj niekoľko hodín po dopití.
Skúsiť si tiež možeš predstaviť miesto, kde ti je príjemne, použiť mental health aplikáciu, ísť na čerstvý vzduch alebo do dobre vetranej miestnosti, v ktorej budeš mať možnosť tento stav predýchať.
Existujú rôzne techniky, ktoré ti úzkosti pomôžu lepšie zvládať, no nenahrádzajú pomoc odborníka. Neboj sa preto o svojom probléme hovoriť nahlas a kontaktovať psychológa či psychiatra, ak máš pocit, že to sám/a nezvládaš.
Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G