Generácia,
ktorá sa zaujíma

Nastúpil do nich aj prezident. Čo sú to Národné obranné sily a staneš sa po výcviku vojakom či vojačkou?

Na Slovensku vznikol nový projekt Národné obranné sily, ktorý má prilákať dobrovoľníkov do vojenských záloh. Nejde však o záväzok na roky. Po kurze sa rozhodneš, či chceš pokračovať ďalej. 

Do projektu sa zapojil aj najvyšší veliteľ ozbrojených síl, prezident Peter Pellegrini či MMA bojovník Attila Végh. Ako presne výcvik prebieha a čo z toho môžeš mať?

Čo sú to Národné obranné sily? Letný tábor, kde sa naučíš zaobchádzať so zbraňou

Od júla na Slovensku funguje nová iniciatíva, ktorá má prilákať ľudí do dobrovoľných záloh pripravených pomáhať v prípade vojenského konfliktu, živelných pohrôm či iných mimoriadnych udalostí.

Možno si zachytil/a, že do Národných obranných síl (NOS) vstúpili aj prezident Peter Pellegrini, MMA bojovník Attila Végh či poslanec Richard Glück.

Práve Glück pritom pred dvoma rokmi podpísal formulár o odopretí výkonu mimoriadnej služby, keď sa na Slovensku šírila dezinformácia o mobilizácii. Znamenalo to, že nechcel bojovať so zbraňou. Aby sa mohol zúčastniť dvojtýždňového výcviku NOS, musel tento formulár stiahnuť.

Kto sa môže prihlásiť?

Do NOS sa môže prihlásiť každý občan alebo občianka Slovenskej republiky vo veku od 18 do 65 rokov, čiže pokiaľ si už plnoletý/á, môžeš ísť do toho. Na to, aby si sa tam dostal/a, musíš byť bezúhonný/á, fyzicky a psychicky spôsobilý/á, spoľahlivý/á a nesmieš byť oslobodený/á od výkonu mimoriadnej služby. Taktiež je prekážkou, pokiaľ si podpísal v minulosti tlačivo o odopretí výkonu, podobne, ako to urobil poslanec Glück.

Dobrovoľníci sa počas intenzívneho dvojtýždňového kurzu naučia základnej taktike, strieľať, orientovať sa v teréne pomocou máp a kompasu, budovať základné opevnenia, zákopy, kryty či pontóny. Získajú aj základy ochrany pred radiačným, biologickým a chemickým nebezpečenstvom.

Možno si kladieš otázku, dá sa to všetko naučiť za dva týždne?

Branné zálohy nemusia v čase krízy pomáhať

Najjednoduchší spôsob, ako sa zapojiť do systému dobrovoľných vojenských záloh, je pridať sa do takzvaných branných záloh. Ide o 14-dňový úvodný výcvik, ktorý si môžeš vyskúšať bez ďalšej povinnosti pokračovať.

Ak ťa teda zaujíma, či by ťa služba v obrane vlasti bavila, ide o ideálnu príležitosť. Odmena je 1 500 eur ročne, no tú získaš až po absolvovaní výcviku. Štát ti zároveň preplatí náklady na stravu, ubytovanie aj cestu. Okrem toho dostaneš za dva týždne výcviku pomernú časť z hodnostného platu vo výške minimálne 653 eur, a za dní výcviku, ktoré pripadnú na víkend či sviatok, dvojnásobok. 

Zdroj: Canva

Absolvovaním výcviku ti ešte nevzniká povinnosť zapojiť sa do obrany v čase krízy. Ak sa však staneš súčasťou branných záloh, tvojou povinnosťou je absolvovať 14-denný výcvik vždy raz ročne. Ak by si sa chcel/a v prípade núdze zapojiť aj do obrany vlasti či pomoci pri katastrofách, budeš sa môcť prihlásiť ako dobrovoľník/čka.

Národné obranné sily nie sú len o branných zálohách

Najväčšiu mediálnu pozornosť má síce dvojtýždňový výcvik, no NOS zahŕňajú aj operačné a pohotovostné zálohy. Tie sú o čosi lepšie zaplatené, ale majú aj prísnejšie podmienky, napríklad v prípade krízy by ťa mohli povolať na výpomoc.

Pohotovostné zálohy sú určené najmä pre nováčikov, ktorí ešte nie sú rozhodnutí, v akom útvare chcú pôsobiť. Dobrovoľníci sa tu pripravujú na úlohy krízového manažmentu a obrany štátu, vrátane ochrany kritickej infraštruktúry a dôležitých objektov.

Kritická infraštruktúra sú kľúčové systémy a zariadenia nevyhnutné pre fungovanie štátu a ochranu obyvateľstva, ako sú energia, voda, doprava či zdravotníctvo.

Operačné zálohy sú určené najmä pre ľudí s predchádzajúcou vojenskou skúsenosťou, napríklad bývalých profesionálnych vojakov alebo absolventov základnej vojenskej služby. Tí sú zaradení do útvarov podľa svojich schopností a odbornej praxe.

Výcvik v týchto zálohách trvá 20 dní, po ktorých nasleduje 10 dní pohotovosti. Za toto obdobie dobrovoľníci získajú finančný príspevok približne 3 000 eur.

Aký je rozdiel medzi NOS a dobrovoľnou vojenskou prípravou?

Na Slovensku existuje viacero iniciatív na podporu aktívnych záloh. V minulosti fungovala napríklad dobrovoľná vojenská príprava, ktorá trvala šesť týždňov. Ani po jej absolvovaní si nebol/a povinný/á vstúpiť do profesionálnej armády.

Obsahovo sa podobala súčasnému dvojtýždňovému výcviku, no išla viac do hĺbky. Absolventi získali hodnosť vojaka v zálohe a finančný príspevok. Tento program je dnes pozastavený, hoci je stále ukotvený v zákone.

Staneš sa po dvojtýždňovom výcviku vojakom či vojačkou?

Áno, po absolvovaní dvojtýždňového výcviku získaš titul vojak alebo vojačka v zálohe. Z tohto titulu ti však nevyplývajú rovnaké povinnosti ako tým, ktorí sú zaradení v operačných alebo pohotovostných zálohách.

Zdroj: giphy.com

Snaha získať viac ľudí do aktívnych záloh sa odvíja od situácie vo svete, kde zúri viacero vážnych konfliktov. Rozhodnutie o vytvorení Národných obranných síl je reakciou Slovenskej vlády na aktuálne svetové napätie a aj na prieskumy, ktoré ukazujú, že v prípade napadnutia je ochotný brániť Slovensko len málokto. Minuloročný prieskum CEDMO ukázal, že by to bolo ochotných urobiť iba 26 percent obyvateľov. Tohtotočný prieskum Globsec Trends vyšiel o čosi lepšie – pri napadnutí cudzím štátom by sa na obranu Slovenska postavilo 49 percent obyvateľov, no v susednom Poľsku by to bolo až 85 percent.  

Budovanie záloh a aj ich propagácia politikmi, dokonca aj takými čo nie tak dávno hovorili celkom inak, je teda krokom k tomu, aby sme boli v prípade potreby lepšie pripravení brániť svoje územie.  

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G (meme generator)

Reklama

Vyber si viac z NewsPolitika polopate