Generácia,
ktorá sa zaujíma

Nenaleť na SMS alebo e-mailové podvody ☝️

SCAM alebo aj phishing sú sofistikované hrozby. Podvodník sa ťa snaží pomocou návnady nachytať a vytiahnuť od teba citlivé údaje. Typickým scamom je fake SMS alebo mail, ktorý sa tvári, že je od banky, úradu alebo dokonca od tvojho známeho a žiada od teba čo najskôr kliknúť na nejaký link alebo poslať citlivé údaje ako číslo karty, prihlasovacie meno alebo heslo.   

Ako rozoznať takéto podvodné SMS a maily? 

  1. Kto je odosielateľ správy? Je to naozaj seriózna a overená e-mail adresa alebo len taká, ktorá sa snaží na serióznu len podobať? Ak ide o SMS, vygoogli si dané telefónne číslo.
  1. Vyzerá text mailu ako správa od Číňana, ktorý sa ešte len včera dozvedel, že existuje nejaké Slovensko a obsahuje viac pravopisných chýb ako je počet písmen?
  1. Ak sa v e-maile nachádza link, na ktorý máš kliknúť, prejdi ponad tento link kurzorom, neklikaj a chvíľu počkaj – zobrazí sa ti adresa, na ktorú link odkazuje. Nie je táto adresa podozrivá?
  1. Ak sa v maile nachádza príloha, nikdy ju neotváraj priamo z mailu. Najprv si ju stiahni do počítača, neotváraj ju, ale nechaj ju preskenovať antivírusovým softvérom. Až keď máš potvrdené, že v nej nie sú žiadne vírusy, môžeš ju otvoriť.
  1. Nachádza sa vedľa mailu otáznik “?”. Ak áno, je možné, že email je fejkový a zaslaný zo stránky na generovanie takýchto mailov. Otáznik vedľa správy znamená, že mailový klient (napr. Gmail) nedokázal overiť pôvod tejto správy. A to už je samo o sebe trošku podozrivé. 
  1.  Ak sa e-mail tvári, že je z tvojej banky, pošty alebo inej inštitúcie, ktorá si pýta citlivé údaje, určite to bude phishing – takéto inštitúcie si od teba nebudú pýtať heslá, osobné údaje ani údaje o karte cez SMS ani e-mail.
  1. No a samozrejme nezabudni, že nikdy nemôžeš vyhrať súťaž, do ktorej si sa nikdy ani nezapojil a je mi to fakt ľúto, ale tvoj strýko naozaj nie je africkým sultánom a nezdedil si po ňom zlatý poklad. Prepáč. 

Video: Michal Mazák

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi