Generácia,
ktorá sa zaujíma

Operácia Doppelganger: Ako šírenie dezinformácií pomáha posilňovať Rusko? 

Masaker v Buči bol zinscenovaný. Napísal The Guardian. Ako je možné, že by celosvetovo uznávané médium šírilo takéto klamstvo? Odpoveďou je ruská vplyvová operácia Doppelganger, pomocou ktorej sa do sveta rozšírili stovky falošných textov, fotografií a deepfejkových videí. 

Kto za celou operáciou stojí, prečo vznikla, komu škodí a naopak komu pomáha? Vysvetľujeme čo je to operácia Doppelganger, prečo Rusko vytvorilo stovky falošných web stránok a aj to, ako sa proti nim brániť.

Čo je to operácia Doppelganger?

Predstav si, že si otvoríš Denník SME, Denník N alebo napríklad Hospodárske noviny a našiel, či našla by si tam napísané: Putin mal pravdu! Ukrajina musí padnúť! 

Čo by ti napadlo ako prvé? Možno, že by si si pomyslel/a, že stránku niekto hackol. Dezinformátori by už medzitým informáciu rozšírili na Telegrame. 

Nepíšeme to len tak preto, že si radi predstavujeme hypotetické scenáre. Práve o tomto je operácia Doppelganger. Ak si pozeral/a HIMYM, tak vieš, čo to slovo znamená. 

Zdroj: giphy.com

Doppelganger je nemecké slovo a v preklade znamená dvojník alebo klon. Práve to táto ruská vplyvová operácia robí. Vytvára klony viacerých celosvetovo uznávaných médií. V minulosti takto vytvorili napríklad dvojníkov pre The Guardian, The Bild, Le Monde, Ansa, Der Spiegel, Fox News a ďalšie. 

Ako to vyzeralo? Nehackli originálne stránky, ale vytvorili úplne nové, ktoré vzhľadom pripomínali tieto médiá. Ukradli aj ich názov, len koncovka pri adrese webu nesedela s jej originálom. Napríklad namiesto theguardian.com sa stránka volala theguardian.ltd.

Tvorcovia falošných webov nakúpili stovky rôznych domén, čiže názvov stránok, ktoré sa podobali tým, ktoré chceli napadnúť. Keď už takúto stránku mali, naprogramovali ju, aby čo najdôveryhodnejšie napodobňovala dané médium a šírili na nej falošné informácie, deepfejkové videá a ankety. 

Tieto falošné stránky analyzovala nezisková organizácia EU Disinfo Lab, ktorá odhaľuje rôzne dezinformácie a hoaxy v Európskej únii. 

Zdroj: disinfo.eu

Na príklade ukázali, ako vyzerali klony mediálnych webov, ktoré boli zneužité na šírenie klamstiev. V zelených rámčekoch sú označené veci, ktoré skopírovali z The Guardian a v červenom rámčeku sú falošné informácie, ktoré na web zapracovali.

Naklonovali aj stránku NATO

Nielen svetoznáme média sa stali obeťami operácie Doppelganger. Naklonovali taktiež rôzne oficiálne stránky ministerstiev, ako napríklad francúzske ministerstvo zahraničných vecí, či stránku nemeckého ministerstva vnútra.

Na týchto weboch šírili falošné informácie o údajných vládnych opatreniach na podporu Ukrajiny vo vojne ako napríklad, že sa chystá zavedenie dane na podporu Ukrajiny. 

Naklonovali aj stránku NATO, na ktorej sa ihneď činili a vydali dve tlačové správy pod falošnou hlavičkou Organizácie Severoatlantickej zmluvy. Jedna hovorila o tom, že členovia NATO chcú zdvojnásobiť vojenský rozpočet a tá druhá zase tvrdila, že lídri NATO chcú nasadiť polovojenské ukrajinské jednotky do Francúzska, aby potlačili násilné protesty. 

Tieto falošné informácie šírili ďalej rôzne fejkové profily cez sociálne siete a dokonca si zaplatili aj reklamy na Facebooku, aby sa fake news dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí. 

V SKRATKE

Čo je Operácia Doppelganger?
Ide o ruskú dezinformačnú kampaň zameranú na vytváranie klonov známych médií a inštitúcií. Tieto stránky vyzerajú ako originály, ale šíria falošné správy a deepfejkové videá.

Ciele operácie
Kampaň sa zameriava na šírenie falošných informácií, najmä proti Ukrajine, a podkopávanie dôvery v demokratické inštitúcie a médiá. Hlavným cieľom je oslabiť geopolitických súperov Ruska a vytvoriť informačný chaos.

Postupy
Doppelganger stránky kopírujú dizajn dôveryhodných médií a kombinujú ho s fake news. Takéto stránky boli vytvorené aj pre NATO a ministerstvá v EÚ, kde šírili napr. falošné správy o vojenských opatreniach.

Odkiaľ pochádza?
Operácia vznikla v Rusku v roku 2022. Vyšetrovanie ukázalo spojenie s ruskými firmami Structura National Technologies a Social Design Agency, ktoré boli sankcionované EÚ za šírenie dezinformácií.

Ako ich rozpoznať?
Falošné stránky majú odlišnú URL (napr. koncovky ako .ltd), nižšiu kvalitu textu, gramatické chyby či neúplné zdroje. Je dôležité, aby si pri čerpaní zdrojov myslel/a kriticky a informácie si vždy overoval/a.

Stopy vedú do Ruska

Operácia Doppelganger vznikla pravdepodobne vo februári 2022 a je aktívna do dnešných dní. Novinárov, ktorí sa snažili odhaliť jej pôvod, priviedlo vyšetrovanie do Ruska. Podľa spoločnosti Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook a Instagram, stáli za šírením falošných správ dve ruské organizácie Structura National Technologies a Social Design Agency. Na tieto dve ruské spoločnosti uvalila v júli 2023 Európska únia sankcie za šírenie manipulačných kampaní.

Tvorcovia stránok však po sebe dobre zahladili stopy. Operácia je tak ešte stále aktívna a nevieme, či za ňou stoja jednotlivci, alebo je organizovanou snahou nejakej skupiny. 

Prečo sa v Rusku rozhodli vytvoriť klony známych svetových médií?

Dôvodov, prečo vytvorili tieto klony, je viacero. Jedným z hlavných cieľov podobných operácií je podkopať dôveru v pravdivé informácie. Opakovala sa v nich snaha o šírenie falošných informácií o Ukrajine, napríklad, že je plná nacistov, ale takisto, že sankcie voči Rusku škodia ľuďom v európskych krajinách.

Ak ľudia neboli opatrní a nespýtali sa sami seba, prečo by relevantné médium písalo takýto typ správ, mohli podvodníckym stránkam naletieť a dezinformácie šíriť ďalej. 

Zdroj: giphy.com

V tom prípade aktéri dosiahli svoj cieľ –  pomaly narúšať dôveru v demokratické systémy a inštitúcie, šíriť strach a čoraz viac rozdeľovať spoločnosť. 

Čo je však ich hlavným cieľom? 

Vzhľadom na politickú situáciu v Rusku je pravdepodobné, že ľudia, ktorí stoja za touto operáciou, konajú minimálne so súhlasom vedenia krajiny, a teda robia túto činnosť v prospech Ruska. 

Ich snahou môže byť zlepšovanie obrazu o Rusku v očiach medzinárodnej spoločnosti. To totiž Rusku pomáha formovať verejnú mienku vo svoj prospech a oslabovať tak v ľuďoch chuť pomáhať Ukrajincom vo vojne. Zároveň tvoria informačný chaos a pre ľudí je už ťažké vyznať sa v tom, ktoré informácie sú naozaj pravdivé. Chcú už len pokoj a mier, z čoho profituje Rusko.

Využívaniu manipulácie s informáciami na medzinárodnej úrovni v kombinácii s inými aktivitami hovoríme hybridná vojna. Je to veľmi efektívnym nástrojom ako meniť myslenie ľudí, názory na rôzne vážne témy, ako je napríklad vojna Ruska proti Ukrajine a ovplyvňovanie volieb po celom svete. 

To, čo je hybridná vojna, sme vysvetlili aj v tomto videu:

Operácia Doppelganger nie je jedinou ruskou vplyvovou operáciou v Európe alebo vo svete. Existuje ich viacero a niektorí odborníci, ktorí sa touto témou zaoberajú, ako napríklad EU Disinfo Lab, predpokladajú, že sa operácie môžu navzájom prelínať a dopĺňať.

Ako rozpoznať falošné webové stránky?

Ak niekedy natrafíš na stránku, ktorá sa ti zdá podozrivá obsahom, určite skontroluj jej doménu.

  • Ako je napísaný názov stránky v URL adrese? 

Je to zmudrig.sk alebo zmudrlg.sk? Je na konci sk alebo iná koncovka? Práve URL adresa ti veľa prezradí o pravosti stránky. 

Podvodníci zvyčajne vytvárajú domény, ktoré sú veľmi podobné originálnym stránkam s malými zmenami, ako je pridané písmeno, pomlčka alebo zámena písmen. 

  • Ako je text napísaný?

Pri písaní falošných textov si ich autori obvykle nedávajú záležať na kvalite novinárskeho textu, ale skôr sa sústredia na posolstvo, ktoré chcú odovzdať. Obsah môže byť neúplný, neobsahuje citovanie zdrojov a podobne. Takisto môže byť po vizuálnej stránke rôznorodo naformátovaný, obsahuje gramatické chyby, keďže veľakrát sa texty prekladajú do viacerých jazykov cez prekladač.

Zdroj: giphy.com

Všimnúť si však môžeš viacero ďalších detailov, ako napríklad chýbajúce kontaktné údaje alebo copyright stránky, ktorý sa obvykle uvádza na webe úplne dole. Pri Doppelganger stránkach bolo náročnejšie zistiť, či sú falošné, lebo kopírovali napríklad aj meno a fotku autora z originálneho média. 

Ak narazíš na niečo podozrivé, je dôležité si všímať všetky tieto drobné detaily. Kriticky sa môžeš pozrieť aj na to, prečo by niekto niečo také písal a aký typ informácií konkrétne toto médium bežne poskytuje. Sleduj, či nie sú správy napísané tak, aby v tebe vyvolali silnú negatívnu emóciu ako je hnev, smútok či strach. Nezabudni si tiež preveriť informácie z dvoch a viac od seba nezávislých zdrojov a zdieľať informáciu iba vtedy, ak si si absolútne istý/á jej pravosťou.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie